Řidiči, pozor. Na silnicích leží větve, hrozí pády namrzlých stromů

Celá ČR - Silnice jsou dnes sjízdné, pozor si ale dávejte na překážky. Ve většině krajů jsou na vozovkách popadané větve, někde leží rozbředlý sníh. Na Prostějovsku se rozhoduje, zda bude kalamita odvolána.

Ilustrační foto

Na jihu Čech musejí řidiči počítat se zdržením zejména při průjezdu Prachatickem. Také na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku jsou ve vyšších polohách komunikace špatně sjízdné, padají větve a stromy, řidiči podle správy a údržby silnic musejí počítat se zdržením. Hasiči stromy průběžně odstraňují. Ve vyšších polohách Šumavy leží zbytky rozbředlého sněhu. Výstraha před ledovkou platí do dnešní 18:00.

"Na silnicích všech tříd leží na Šumavě po chemickém i inertním ošetření břečka. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. Vlivem srážek vozovky namrzají, padají větve a stromy," uvedl dispečer zimní služby SÚS. Opatrně musí řidiči projíždět třeba Lenorou, kde je dvanáctikilometrový zledovatělý úsek.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích sníh. Lokálně se také může objevit náledí nebo námraza, informují krajští silničáři. V Pardubicích začala naplno jezdit městská doprava, provoz vlaků na hlavním železničním koridoru je kvůli ledu na trakčním vedení omezen.

Řidiči v regionu by měli dávat pozor i na překážky na vozovce. Například na silnici z Borové do Lubné na Svitavsku jsou místy spadlé stromy a větve.

Mokré silnice, ve vyšších polohách se zbytky nového sněhu jsou dnes ráno v Karlovarském kraji. Na rozdíl od úterního ráno se už nevytváří na silnicích ledovka. Podle dispečinku krajských silničářů jsou silnice sjízdné. "Nemáme hlášeny žádné problémy," řekla dispečerka zimní údržby.

Silnice druhých a třetích tříd na výše položených místech jižní Moravy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy i dopravní tepny v Brně jsou bez potíží průjezdné. Situace se tak po zhruba dvou dnech, co se region potýkal s ledovkou, mírně zlepšila.

Dvě vedlejší silnice v regionu jsou kvůli hrozícím pádům stromů uzavřeny. Týká se to komunikace Střelice-Tetčice na Brněnsku a pak místní komunikace v Kravsku na Znojemsku. Opatrnost je kromě Brněnska a Znojemska nutná i na Blanensku a Vyškovsku.

Na Prostějovsku zůstávají uzavřeny kvůli namrzlým stromům tři úseky. "Kalamitní stav trvá do 08:00, poté se rozhodne, co bude dál. Ještě mohou být problémy kvůli namrzlým stromům. Cesty však již nenamrzají, nic totiž nepadalo. Všechny úseky jsme objížděli," řekl dispečer přerovské správy silnic. Podotkl, že na Přerovsku leží na některých vozovkách ve vyšších polohách zbytky rozbředlého sněhu. "Vše je sjízdné se zvýšenou opatrností," uvedl dispečer.

Na Prostějovsku zůstává i nadále uzavřen úsek Drahany - Niva, Žárovice - Drahany a Myslejovice a Otaslavice. "V těchto lesních úsecích leží namrzlé stromy přes cestu nebo jsou tak nahnuté, že hrozí nebezpečí zřícení," uvedl dispečer prostějovské správy silnic. Ostatní vozovky v regionu jsou holé a mokré, místy však na cestách leží zbytky rozbředlého sněhu nebo tenká vrstva sněhu krytá posypem.

Námraza a ledovka komplikuje dopravu na Vysočině i dnes ráno. Stromy spadlé kvůli silné námraze stále blokují provoz na silnicích mezi Ostrovem nad Oslavou a Bohdalcem, ze Smrčné do Větrného Jeníkova a z Velké Bíteše do Jinošova. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je neprůjezdná silnice z Bítovánek na Římov. Spadlé stromy uzavřely také silnice z Opatova do Heraltic, z Mohelna do Kramolína a z Bítovánek do Cidliny. Provoz se už podařilo obnovit na silnici z Kněžic do Zašovic.

Hasiči na Vysočině od pondělního rána vyjeli kvůli počasí už k téměř 700 událostí. "Dnes v noci odstraňovali hlavně stromy a větve spadlé na silnice, nejvíc na Třebíčsku a Jihlavsku. Na Jihlavsku například u Větrného Jeníkova, Jamného, Hladova či u Dlouhé Brtnice," řekla ČTK mluvčí hasičů Petra Musilová.

Témata: Silnice

Související:

Právě se děje