Buďte opatrní: Do Česka přišla zima, silničáři mají napilno

Celá ČR - Zima dorazila, jak meteorologové slibovali. Teploty spadly pod nulu, na mnoha místech nasněžilo a silničáři vyrazili do terénu. Komunikace jsou sjízdné se zvýšenu opatrností.

Silničáři - posypový vůz

Na severu Čech napadlo dnes místy až 15 centimetrů sněhu. V Libereckém i Ústeckém kraji se stále objevují sněhové přeháňky a silnice mohou klouzat. I na hlavních tazích včetně D8 nebo hlavní silnice 10 na Harrachov leží zbytky rozbředlého sněhu, silničáři proto doporučují jezdit se zvýšenou opatrností.

Uježděný sníh komplikuje provoz na hlavní silnici 13 z Nového Boru na Děčín, náledí je také na silnici třetí třídy u Huntířova na Děčínsku nebo u Nové Vsi nad Nisou na Jablonecku. Dvě auta havarovala na silnici 9 na Českolipsku, na silnici 10 u Kořenova skončil vůz v příkopu.

V Krkonoších v noci na dnešek napadla slabá vrstva sněhu. Řidiči musejí být při jízdě opatrní. Chemicky ošetřované silnice v hradeckém kraji byly dnes ráno většinou mokré, zjistila ČTK z informací silničářů. Teploty k ránu v kraji klesly k minus pěti stupňům Celsia, na Luční boudě na hřebenech Krkonoš bylo minus deset.

V Pardubickém kraji v noci na dnešek sněžilo. Sníh nebo jeho rozbředlé zbytky leží na silnicích zejména na Chrudimsku, Orlickoústecku a Svitavsku. Ve vyšších polohách v okolí Skutče na Chrudimsku si řidiči musejí dát pozor na náledí.

V Plzeňském kraji dnes klesly teploty až k minus třem stupňům. Ledovka nebo námraza se může podle silničářů místy vyskytovat například na Tachovsku v okolí Stříbra a Sulislavi, u Stodu na Plzeňsku nebo u Draženova na Domažlicku, námraza byla místy i na dálnici D5. Silnice jsou většinou vlhké, ve vyšších partiích Šumavy na nich může místy být ujetá vrstva sněhu.

V Karlovarském kraji klesly teploty až k minus pěti stupňům, na silnicích by řidiči měli počítat místy se sníženou viditelností a se sněhovými srážkami. V některých úsecích, zejména na Karlovarsku, může foukat silný vítr.

V jižní části Jihočeského kraje a na Jindřichohradecku jsou dnes ráno sněhové přeháňky. Viditelnost je kvůli srážkám snížená. Hlavně ve vyšších polohách leží na silnicích vrstva nového sněhu. Na Strakonicku a Písecku mrholí. Silnice jsou podle silničářů sjízdné, řidiči však musí jízdě věnovat zvýšenou opatrnost.

Na většině území Kraje Vysočina byly dnes ráno sněhové přeháňky. Hlavní silnice jsou mokré po chemickém ošetření, na Žďársku na nich leží zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích leží na řadě míst slabá vrstva nového sněhu. Viditelnost je kvůli srážkám snížená. Řidiči musí jezdit se zvýšenou opatrností, doporučují silničáři.

"Na silnice napadly zhruba dva centimetry sněhu, jsme s technikou v terénu na většině území kraje," řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic Roman Šabart.

Na severu Olomouckého kraje pokrývá silnice v horských polohách vrstva rozbředlého sněhu. Kaše leží například na cestách přes Červenohorské sedlo, Videlský kříž nebo u Ostružné. Sněžení si vyžádalo výjezd silničářů i v jiných částech kraje. Vozovky v regionu jsou většinou holé a mokré nebo vlhké.

V Moravskoslezském kraji místy napadlo až pět centimetrů sněhu. Silnice v nižších polohách jsou po chemickém ošetření většinou holé a mokré, uvedla. Místy řidiči mohou narazit na kašovité zbytky sněhu. Ve vyšších polohách Jeseníků a Beskyd silnice upravovaly pouze pluhy. Na silnicích tam leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem, řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Šárka Vlčková.

Nejvíce sněhu v noci napadlo na Bruntálsku, dva centimetry. Dnes ráno přibyly další dva. Podobná situace je i na Frýdecko-Místecku. Naopak na Opavsku, Karvinsku a v Ostravě sněžit začalo až dnes ráno.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu dnes bude zataženo až oblačno, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Na horách, zejména na severozápadě a severovýchodě území, srážky četnější.

Večer slábnutí srážek a ubývání oblačnosti místy až do vyjasnění. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem -7 °C. Mírný severozápadní vítr 2 až 6 m/s, na Českomoravské vrchovině a severovýchodních horách čerstvý 5 až 8 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, bude postupně slábnout.

Témata: Zima | Silničáři | Počasí

Související:

Právě se děje