Kalamita na silnicích: Sníh, silný vítr a náledí. Sypače nestíhají

Celá ČR - Řidiči by dnes měli být velmi obezřetní, na mnoha místech se tvoří ledovka a sněhové jazyky. Hlášeno je několik dopravních nehod. S přívaly sněhu počítejte především v horských oblastech.

Přidejte svůj názor

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

V Moravskoslezském kraji v noci a dnes dopoledne připadlo až osm centimetrů sněhu. Všechny silnice v regionu jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné. "Na silnicích, které jsou ošetřeny chemicky, zůstává sněhová břečka a kluzká kašovitá hmota. Řidiči by si měli dávat pozor," uvedl mluvčí moravskoslezských silničářů Milan Novák a upozornil, že silnice druhých a třetích tříd udržované pluhováním mohou klouzat taky. "Vzniká na nich ledový povrch," řekl.

V regionu napadlo maximálně osm centimetrů sněhu. V oblastech, kde dál sněží, je nižší viditelnost. Okolo 14:00 silničáři uzavřeli silnici vedoucí ke hranicím se Slovenskem. "Jedná se o běžné opatření, které využíváme vždy, když je na cestách sníh. Nákladním vozům by hrozilo uvíznutí. Odkláníme je na objízdnou trasu," uvedl Novák. Dodal, že opatření potrvá až do úterního rána.

Dopravu na silnicích v Olomouckém kraji dnes komplikovalo sněžení. Od nočních hodin sněží na Prostějovsku, kde se v okolí obcí Konice a Protivanov na některých silnicích i odpoledne tvoří sněhové jazyky. "Na silnicích mezi poli se chvílemi kvůli silnému větru, který zvedá ze země sníh, tvoří nepříjemná bílá tma. Dohlednost je pak sotva pár metrů," řekl dnes ČTK řidič, který projížděl po silnici vedoucí kolem Protivanova. Navátý sníh z vozovek v pravidelných intervalech odklízejí pluhy. "Kdyby tam nebyly, tak je silnice do půl hodiny zavátá sněhem a neprůjezdná," podotkl řidič.

Všechny silnice na Prostějovsku jsou ale se zvýšenou opatrností sjízdné. V nižších polohách Prostějovska jsou vozovky po chemickém posypu holé a mokré. Sněhové přeháňky jsou stále také na Olomoucku a Přerovsku, kde jsou hlavní silnice zpravidla holé a mokré. Ve vyšších polohách cesty pokrývá vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu s posypem. "Kvůli sněhovým přeháňkám je snížena dohlednost," stojí v hlášení dispečerů.

Šumperští silničáři hlásí sněhové přeháňky a mrholení. "Vozovky ale zatím nenamrzají a všechny silnice jsou sjízdné," řekl ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Na silnicích v Pardubickém kraji leží nový sníh. Na hlavních tazích je po solení většinou rozbředlý, na menších silnicích uježděný, místy i zledovatělý. Vlivem větru se často vytvářejí sněhové jazyky, uvedli dnes ráno silničáři. Na náledí se musejí řidiči připravit na Chrudimsku a Skutečsku. Sněhové jazyky vznikají v okolí Hlinska, Ústí nad Orlicí, Svitav, Vysokého Mýta a v Železných horách.

U Brandýsa nad Orlicí na Orlickoústecku zablokovala havárie šesti osobních aut silnici 3123, vozidla jsou rozházena po celé šíři vozovky. Další hromadná nehoda čtyř aut se stala v Pardubicích u obchodního centra Lidl u nádraží, nikdo nebyl zraněn.

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek napadlo několik centimetrů sněhu. Na chemicky ošetřovaných hlavních silnicích leží rozbředlý sníh, na silnicích nižších tříd je ujetá sněhová vrstva. Řidiči by jízdě měli věnovat zvýšenou pozornost. Občasné sněžení se může dnes ještě objevit, na horách by mělo být sněžení i trvalejší.

Dopravu ve středních Čechách dnes komplikuje drobné sněžení. Silničáři nabádají řidiče ke zvýšené opatrnosti, a to i na hlavních tazích. Dálnice a rychlostní silnice v regionu byly odpoledne většinou mokré po chemickém ošetření, místy na nich ležely zbytky rozbředlého sněhu. Sněžení bylo po celý den hlášeno zejména na brněnské dálnici D1 a Pražském okruhu.

"Zafoukává se to, tvoří se jazyky. Kde není sůl, je to i zledovatělé. Horší je to v lesních úsecích," řekl odpoledne ČTK pracovník benešovského dispečinku silničářů. V terénu je podle něj stále veškerá technika. "Když takhle nepřetržitě drobně sněží, tak je to problém, protože to sypače projedou a zase to za nimi zapadá," upozornil.

Na některých místech v Ústeckém kraji se dnes tvoří ledovka, fouká silný vítr. Ledovka hrozí na silnici II/263 u České Kamenice na Děčínsku, tvoří se i na místní komunikaci mezi obcemi Velemín a Chotiměř na Litoměřicku. Dálnice D8 je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná. Na silnicích prvních tříd leží v horských okresech místy zbytky rozbředlého sněhu, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V Jankoncově ulici v Teplicích se srazila dvě osobní auta.

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes po nočním sněžení sjízdné se zvýšenou opatrností, zbytky rozbředlého sněhu jsou místy i na rychlostní silnici mezi Libercem a Turnovem. Kvůli ledovce a sněhu byl od 08:00 do 08:30 uzavřen pro veškerou dopravu hraniční přechod do Polska v Harrachově na Semilsku. V noci připadlo od deseti do 15 centimetrů sněhu, řekl ČTK krajský dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil. Sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem očekávají meteorologové i přes den. Teploty jsou od dvou do minus tří stupňů Celsia.

Ledovka a sněhové jazyky komplikují dnes dopravu na Vysočině. Problémy hlásili silničáři kolem 14:00 v kopcích mezi Stonařovem a Jestřebím na Jihlavsku, kde hasiči pomáhají vyprošťovat uvízlé kamiony. "Na silnici už se nevešel ani náš sypač, museli jsme požádat o pomoc hasiče," řekl dispečer Krajské správy a údržby silnici Jan Petrů.

Podobná situace je podle něj i na silnici I/38 mezi Želetavou a Jihlavou a na některých silnicích poblíž Nového města na Moravě. "Kvůli trvajícímu sněžení a nárazovému větru se tvoří sněhové jazyky, a i když je vozovka nasolená, nový nafoukaný sníh z polí dělá problémy," dodal Petrů.

Vítr by měl polevit

Dnes v noci bude oblačno až zataženo, místy, k ránu ojediněle slabé sněžení, na horách na severu a severovýchodě zpočátku trvalé sněžení. Během noci místy protrhávání oblačnosti až na polojasno a v Čechách postupně ojediněle, na západě k ránu místy mrznoucí mlhy. Nejnižší teploty 0 až -4 °C, při malé oblačnosti kolem -7 °C. Během noci tvorba náledí a zmrazků.

Zpočátku mírný severozápadní vítr 3 až 7 m/s, na severu a na Českomoravské vrchovině od vyšších poloh s nárazy 15 až 20 m/s během noci zeslábne na slabý proměnlivý do 4 m/s nebo na bezvětří.

Zítra přes den polojasno až skoro jasno, místy nízká oblačnost a ojediněle slabé sněžení. V Čechách ojediněle, na západě místy mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C, Jeseníky a Beskydy kolem -5 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s nebo klidno, informuje chmi.cz.

Témata: Zima | Silnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama