Další vpád zimy komplikuje dopravu: Husté sněžení, sněhové jazyky, uvízlé kamiony

Celá ČR - Husté sněžení a silný vítr komplikují dopravu na mnoha místech v Čechách i na Moravě. Problémy kvůli sněhovým jazykům mají hlavně kamiony. Ve vyšších polohách mohou silnice namrzat. Podle předpovědi se oteplení nyní nerýsuje, přesto lze stále hovořit o mírné zimě.

Přidejte svůj názor

Zima, ilustrační fotografie

Situace je obtížná zejména pro řidiče kamionů. V Plzeňském kraji způsobil těžký sníh komplikace na Tachovsku a Domažlicku, pro nákladní auta je hůře průjezdný úsek od hraničního přechodu Folmava k sousední České Kubici. Měly by počkat, až silničáři největší problémy vyřeší. V Karlovarském kraji nemohou kamiony na několika místech vyjet kopce. Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je také v Libereckém kraji nadále uzavřená silnice 10 od Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově.

Sněhové jazyky se tvoří v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém, Libereckém či Pardubickém kraji. Ve zvýšených oblastech způsobují problémy také v Královéhradeckém či Ústeckém kraji nebo na Vysočině.

Na severu Moravy mohou cesty nadále namrzat a kvůli proměnlivému nárazovému větru se mohou dále tvořit závěje. V Olomouckém kraji by měli být opatrní řidiči zejména na Jesenicku a Prostějovsku. Zledovatělá ujetá vrstva sněhu leží na silnici nižších tříd Královéhradeckého kraje, největší komplikace jsou na Trutnovsku, Náchodsku a Rychnovsku.

Bez potíží jsou sjízdné všechny silnice na jižní Moravě, pouze na některých výše položených místech se také tvoří vlivem větru sněhové jazyky. Většina komunikací je bez omezení průjezdná i ve Středočeském kraji, řidiči by si měli dát pozor na menších cestách. Sněhové přeháňky se po ránu vyskytují na Rakovnicku a na dálnicích D5, D8 a Pražském okruhu.

Zima je stále mírná

Současné teploty jsou sice nižší než v první polovině ledna, ale stále jsou mírně nad úrovní průměru. Denní teploty se totiž stále dostávají nad nulu, většinou až zhruba k +4 °C. Stále tedy hovoříme o mírné podobě zimy, uvedlo meteocentrum.cz. Výhled do dalších dní ale napovídá, že bude trochu přituhovat. Arktické podmínky nás zatím nečekají, spíše půjde o typicky středoevropskou zimu, jaká má v tuto dobu být.

Páteční teploty si ještě dostanou až na 5 °C, víkendové spíše na 4 °C, a od během dalších dnů by mělo být ještě o trochu chladněji. V příštím týdnu předpokládáme, že nejchladnější bude jeho druhá polovina, zhruba okolo 5. února. To by se denní teploty měly na většině území udržet pod bodem mrazu (nejčastěji mezi -4 a -0 °C), a noční již půjdou výrazně pod nulu, vyskytnou se nejspíš i desetistupňové mrazy. V tom se ale odhady ještě můžou změnit. Oteplení se nyní nerýsuje dříve než 8. února, a to jen s otazníkem.

Co se týče srážek, ty nejsilnější čekáme během pátku na východě republiky, velice vydatně zasněží zejména v Beskydech, kde může spadnout až 30 centimetrů bílé pokrývky. V dalších dnech už bude sněžit spíše málo. Ohledně příštího týdne ještě nejsme schopni říci, kdy přesně zasněží. Budou to spíše krátké epizody, ale na horách bude sněhu postupně dále přibývat, nějaký se snad udrží i v nížinách. Zima by sice kalendářně měla být za vrcholem, ale očekáváme, že na začátku února bude spíše postupně nabírat na síle...

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama