Do Česka vtrhla zima: Sníh, led a vichřice komplikují dopravu

Praha/Liberec - Poslední březnový den vpadla do Česka zima. Problémy byly dopoledne hlášeny hlavně na severu Čech, přes den se ale situace zlepšila. Na vozovkách je mnohdy led, pozor na silný vítr.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Dálnice D1 (31. března 2015)

Hustý sníh, ledovka a především silný vítr od rána komplikují dopravu v Ústeckém kraji. Problémy měli ráno řidiči na dálnici D8 u hranic s Německem a poté v úseku před Lovosicemi. Po několika hodinách se silničářům podařilo obnovit provoz na celé dálnici z Prahy přes Ústí do Německa.

Rozbředlý sníh leží na silnicích II. a III. třídy ve vyšších polohách kraje. Vzrůstající teploty pomohly silničářům zlikvidovat na většině míst ledovku během dopoledne. Cestáři varují před sněhovými jazyky v Krušných horách.

Silný vítr bude podle Radka Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) foukat v Ústeckém kraji až do večera. "V noci teploty mohou klesnout pod nulu a šoféři se tak ve středu ráno musí znovu připravit na ledovku. Vítr přitom dnes bude silnější než v pondělí," řekl ČTK Tomšů.

Počet nehod roste

V Libereckém kraji od rána napadlo až 25 centimetrů mokrého sněhu a doprava na některých místech kolabovala, včetně rychlostní silnice z Liberce na Prahu. Situace se začala zlepšovat dnes po 10:00, kdy sněžení ustalo. Všechny silnice v kraji jsou už s opatrností sjízdné, motoristé však musí počítat se zbytky rozbředlého sněhu. "Kdo přezul na letní gumy, by neměl vůbec vyjíždět," řekl Hanč.

Silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také hraniční přechod do Polska jsou od 14:44 opět průjezdné pro kamiony. Silnice byla kvůli sněhu od 08:30 pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny uzavřena. Není ale vyloučeno, že ji silničáři znovu večer uzavřou, hlášeno je totiž další sněžení a také mráz.

Na Vysočině je kvůli nehodě ucpaná silnice mezi Větrným Jeníkovem a Humpolcem, stojí tam kamiony. Řidiči si stěžují na obtížně sjízdné vozovky kupříkladu u Štoků a mezi Radňovicemi a Mělkovicemi na Žďársku.

Nehody přibývají i v Karlovarském kraji. Nebezpečné jsou hlavně silnice z Karlových Varů na Plzeň a směr z Karlových Varů na Chomutov. Vážná nehoda se stala například u Teplé na na Chebsku, zranili se tři lidé.

V Královéhradeckém kraji dnes místy napadlo až 15 centimetrů mokrého sněhu. Kvůli silnému větru ani na jednom úseku nejezdila lanovka na Sněžku. Některé silnice na Trutnovsku a Jičínsku byly nesjízdné, uvázly na nich kamiony. Odpoledne sněžení postupně ustalo, někde přešlo v déšť.

Krajští silničáři do boje s mokrým sněhem nasadili téměř 70 sypačů a asi 20 traktorů s radlicemi. "Lokálně byly nepojízdné kamiony pouze ve stoupáních, zejména z důvodu nevhodného obutí. Měly letní pneumatiky," uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Kamiony například uvázly v kopci z Choustníkova Hradiště směrem na Kocbeře a na čas zablokovaly hlavní silnici z Hradce Králové do Trutnova.

Problémy hlásí i Morava

Dopravu v Olomouckém kraji začalo dopoledne komplikovat husté sněžení. "Je zataženo a všude sníh, už se drží všude i v nížinách, nahoře napadly zhruba tři centimetry. Opatrnost je na místě, je zhoršená sjízdnost na všech vozovkách," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Podobná situace je také na Jesenicku, kde se ve vyšších polohách tvoří sněhové jazyky. "V nejvyšších polohách, jako je Rejvíz, je ujetá vrstva sněhu krytá posypem," uvedl dispečer jesenické správy silnic.

Husté sněžení postihlo i níže položené okresy. Na Olomoucku na vozovkách leží vrstva čerstvého sněhu. Opatrnost je na místě i v sousedním Přerovsku, kde podle dispečera teplota spadla o 2,5 stupně. Se zvýšenou opatrností musejí počítat i řidiči na Prostějovsku, na vedlejších cestách tam podle správců cest leží rozbředlý sníh.

Silnice na jižní Moravě byly dnes dopoledne sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Po ránu začalo ve vyšších polohách regionu sněžit, v dalších oblastech vydatně pršelo.

Témata: Silničáři | Počasí
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama