Sníh a náledí komplikují dopravu v Česku, roste počet nehod

Praha - Teploty v Česku prudce spadly. Náledí a sníh na mnoha komunikacích komplikují dopravu, silničáři vyzývají řidiče k opatrnosti. Počet nehod roste.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Sníh na silnicích komplikuje dopravu v Karlovarském kraji. V noci na dnešek napadlo několik centimetrů. Policisté od rána zasahují u nehod v Damicích, Březové u Sokolova nebo u Merklína. "Od večerních 20:00 do dnešního rána došlo vlivem povětrnostních podmínek už ke 20 nehodám. Všechny se obešly bez zranění. Počasí nadále komplikuje dopravu. Na několika místech stojí kamiony," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Podle údajů silničářů jsou silnice se zbytky rozbředlého sněhu sjízdné s opatrností. V horských oblastech, například okolo Božího Daru, jsou silnice pod sněhem, ve vyjetých pruzích se ale jezdí i na páteřní silnici R6.

Také ve středních Čechách dnes místy komplikují dopravu sněhové přeháňky. "Na Benešovsku teď máme slunečno, silnice jsou mokré, ale sjízdnost je dobrá. Co se týče klasických míst, jako jsou Sedlčany, Sedlec-Prčice, tam je to horší, vyjely tam sypače a je tam místy ledovka," popsal situaci kolem 09:30 pracovník dispečinku silničářů pro Příbramsko a Benešovsko.

Nejvážnější situace je podle něj u Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku, kde vytrvale sněžilo asi hodinu. "Napadly zhruba tři centimetry, takže tam vyjely sypače s pluhy," uvedl.

Ve vyšších polohách Libereckého kraje je na silnicích nižších tříd sníh, zbytky sněhu jsou i na hlavním tahu z Tanvaldu k hraničnímu přechodu do Polska v Harrachově. Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné silnice nižších tříd v Jizerských horách a Krkonoších. Poprašek sněhu je na silnici 35 z Bílého Kostela k Hrádku nad Nisou na Liberecku. Před náledím varují silničáři na silnici 13, která vede z Liberce do Frýdlantu. Zvýšenou opatrnost doporučují silničáři také na Českolipsku, kde jsou silnice po chemickém ošetření mokré.

V Královéhradeckém kraji byly dnes ráno sněhové přeháňky. Silnice jsou po chemickém ošetření většinou mokré, ojediněle by se mohlo objevit náledí.

Téměř všechny silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Nejhorší je situace na Prachaticku a Písecku, kde dnes od rána sněží. Sněhové přeháňky se objevují rovněž na některých úsecích dálnice D3 na Táborsku. Ale vozovka by tam měla být holá a mokrá. Řidiči musejí být velmi opatrní rovněž při jízdě po silnicích na Českokrumlovsku a Jindřichohradecku.

Silnice ve vyšších polohách a na mostech Kroměřížska mohou dnes ráno namrzat. Viditelnost na některých silnicích ve Zlínském kraji snižuje mlha, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR. Silnice jsou většinou holé a mokré po chemickém ošetření, na Vsetínsku holé a suché.

Psali jsme:  

Náledí je ledová vrstva pokrývající zemský povrch, která vzniká postupným mrznutím (nepřechlazených) kapek deště nebo mrholení na povrchu země. Voda může mít původ i z chladících věží, komínů a jiných zdrojů a její zdroj může být dost nečekaný. Náledí vzniká též zmrznutím částečně nebo úplně roztátého sněhu při poklesu teploty pod bod mrazu, vysvětluje chmi.cz.

Ledovka je průvodním jevem mrznoucího deště nebo mrznoucího mrholení. Vzniká v případech, kdy ve výšce je teplý vzduch a z něj prší a déšť padá na prochlazený zemský povrch, větve stromů, elektrická vedení apod. s teplotou pod 0°C. Vodní kapky se po dopadu na zem, předměty apod. rozlijí a okamžitě mrznou a vytvářejí ledovku - průhlednou vrstvu ledu s hladkým povrchem. Svojí extrémní hladkostí a kluzkostí značně ztěžuje až znemožňuje pohyb vozidel i chůzi chodců.

Rozdíl mezi ledovkou a náledím spočívá ve způsobu jejich vzniku, avšak z hlediska jejich nebezpečnosti na komunikacích apod. není mezi nimi rozdíl.

Loading...
Témata: Silnice | doprava | Počasí
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama