Pozor na silnicích: Začalo vydatněji sněžit, roste počet nehod

Celá ČR - Do Česka dnes od západu přišlo vydatnější sněžení a s ním také komplikace na silnicích.

Přidejte svůj názor

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Dopravu v Praze dnešní sněžení zatím nezkomplikovalo, silnice jsou sjízdné. Do ulic postupně vyjelo zhruba 120 sypacích vozů Technické správy komunikací (TSK), sníh taje.

V Karlovarském kraji začalo ráno sněžit, na promrzlých silnicích se místy tvořilo i náledí. V kraji se od rána stalo množství menších nehod. Podle vedoucího zimní údržby krajských silničářů Josefa Bulky přes den sněžit nepřestalo, ale měnil se druh sněhu. "Zatímco ráno šlo o lehký prašan, později byl sníh těžký a tvořil břečku. Museli jsme pluhovat i solit. V současné době ještě zůstává problém na silnici do Plzně u Bečova nad Teplou, kde uvízly dva kamiony," řekl před 16:00 Bulka ČTK.

Sněžení, které se od rána rozšířilo na celé území Plzeňského kraje, komplikuje v regionu dopravu a zhoršuje viditelnost. Meteorologové a silničáři varují před možnou tvorbou ledovky. Na silnicích leží většinou rozbředlý sníh po chemickém posypu nebo rozježděný sníh, a to i na dálnici D5, zejména na Tachovsku. Ve vyšších polohách Šumavy, kde se nesmí solit a používá se inertní posyp, je ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Řidiči musejí počítat s pokračujícími srážkami.

Podle policejní mluvčí Jany Tomkové policisté dnes evidují vyšší počet nehod, než je běžné. "Naštěstí to byly nehody s ne tak závažnými následky. Nejvíce se jich stalo do 12:00, ne všechny ale souvisely s počasím, na druhou stranu ne všechny nehody, které se dnes staly, nám byly hlášeny," řekla. Jen za dopoledne se v kraji stalo na 30 nehod, přičemž polovina z nich byla mezi 11:00 a 12:00.

V Libereckém kraji místy drobně sněží a některé silnice pokrývá slabá vrstva sněhu. Místy mohou vozovky také namrzat. Silničáři doporučují řidičům, aby jezdili se zvýšenou opatrností. Podle mluvčího policie Petra Kmínka se tak zřejmě děje, protože se neobjevily vážnější havárie. "Nic závažného se nestalo. Od rána jsme měli v Libereckém kraji sedm nehod, ve třech případech šlo o střet se zvěří," uvedl Kmínek. Běžný provoz byl dnes i na ambulancích v liberecké krajské nemocnici. "V souvislosti s počasím jsme neměli skoro žádné úrazy, šlo o jednotlivce," uvedla mluvčí nemocnice Barbora Silná.

V Ústeckém kraji přibývá v důsledku sněžení dopravních nehod. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Na severu Čech od dopoledne drobně, ale vytrvale sněží. Od poledne do 15:30 vyjížděli dopravní policisté k deseti nehodám. "Šlo o drobné nehody, které se obešly bez zranění. Očekáváme, že havárií bude přibývat," řekla ČTK Poláčková. Počet nehod ale nemusí být zcela vypovídající. "U drobných havárií řidiči policii volat nemusí," doplnila Poláčková.

Psali jsme:  

Prakticky všechny silnice v Jihočeském kraji jsou kvůli dnešnímu sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Řidiči si musí dát pozor hlavně na cestách nižších tříd, kde často leží vrstva ujetého sněhu. Situaci ztěžuje, že teplota zůstává pod bodem mrazu, což může přispět k namrzání komunikací.

Řidiči by měli být na středočeských silnicích kvůli sněhu opatrní, pozor by se měli dávat hlavně na Mladoboleslavsku, Rakovnicku, Benešovsku a Příbramsku. Většina hlavních tahů je chemicky ošetřená a mokrá, na silnicích nižších tříd mohou být zbytky sněhu. Podle policejní mluvčí Markéty Johnové zaznamenali odpoledne policisté větší množství dopravních nehod. "Vyzýváme řidiče, aby přizpůsobili rychlost stavu vozovky a dostatečně se věnovali řízení," uvedla Johnová.

Na Vysočině dnes po většinu dne drobně sněží. Na Havlíčkobrodsku se lokálně objevuje ledovka. Silnice na celém území kraje jsou podle silničářů se zvýšenou opatrností sjízdné. Policisté vyšetřovali do 14:00 osm nehod, jeden člověk byl při nich lehce zraněn. "Od rána jsme přijali také deset oznámení od řidičů, kteří si stěžovali na špatnou sjízdnost v některých úsecích, zejména na Pelhřimovsku a Třebíčsku," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Na silnicích podle ní během dneška nebyl příliš velký provoz.

Na území celého kraje kvůli celodennímu drobnému sněžení pracuje na udržení sjízdnosti silnic podle dispečinku krajských silničářů kolem šesti desítek vozidel. Ledovka se podle webu silničářů vyskytuje mezi obcí Štoky a Havlíčkovým Brodem. Na Pelhřimovsku a Třebíčsku leží na silnicích vrstva nového sněhu, na Žďársku komplikuje řidičům jízdu na vedlejších silnicích vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem.

Silnice na jižní Moravě jsou po dnešním vydatném sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Hlavní tahy jsou po chemickém posypu většinou holé a mokré, ve výše položených místech ale leží na cestách vrstva ujetého sněhu. Opatrnost je nutná především na Blanensku, Brněnsku a Vyškovsku.

Nárazový vítr vane na Uherskohradišťsku, kde je kvůli srážkám i snížená viditelnost. Silný vítr vál také na Kroměřížsku, kde se mohou místy vyskytnout sněhové jazyky. S nesouvislou vrstvou zledovatělého sněhu krytou posypem by měli řidiči počítat ve vyšších polohách Vsetínska, na Zlínsku mohou narazit místy na ujetou vrstvu sněhu s posypem, někde jsou vyjeté koleje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama