Sníh v Česku ztěžoval dopravu. Předpověď počasí na další dny

Praha - Varování před silným sněžením, které pro úterý vydali meteorologové z ČHMÚ, se ukazuje jako opodstatněné. Problémy mají řidiči především na Vysočině, hůře se jede i po dálnici D1.

Zima, ilustrační fotografie

Varování meteorologů před vytrvalým sněžením bylo původně vyhlášeno pro celou Vysočinu a okresy Benešov, Kutná Hora, Chrudim a Svitavy.

V úterý ráno už ČHMÚ varování rozšířil kromě již jmenovaných oblastí i na celý Pardubický a Královéhradecký kraj. Podle výstrahy může na některýchh místech napadnout až 15 centimetrů čerstvého sněhu.

Před druhou hodinou odpoledne meteorologové zpřesnili a rozšířili výstrahu před novým sněhem znovu. A navrch "přihodili" varování před náledím, které se může tvořit od dnešního večera až do středečního rána. Výstraha tak nyní platí nejen pro Vysočinu, Pardubický a Královéhradecký kraj, ale také pro celý Jihočeský, Plzeňský a jižní část Středočeského kraje. Postiženo má být podle ČHMÚ i Brněnsko a Blanensko.

Sněhový příval už v úterý ráno začal dělat problémy na silnicích. Silničáři upozorňovali, že dálnice D1 je mezi 130. až 180. kilometrem obtížně sjízdná, protože na dopravní tepně leží rozbředlý sníh.

V devět hodin ráno byly jen na D1 hlášeny hned čtyři dopravní nehody - jedna na 140. kilometru u Velkého Meziříčí a další tři mezi exity 168 a 178 u Brna.

"Od dnešních 6.00 hodin ranních do současné doby - tedy do 9.00 hodin - jsme v našem kraji přijali oznámení o 25 dopravních nehodách, které souvisejí s klimatickými podmínkami. Převážná většina nehod se obešla bez zranění," řekla TN.cz mluvčí policie na Vysočině Dana Čírtková.

Meteorologové navíc po deváté hodiny ráno výstrahu před sněhem rozšířili i na okolí Brna, Brno samotné a Blanensko. Až do poledne tu každou hodinu napadnou tři centimetry sněhu.

Doprava ovšem nevázne jen na D1 - problémy a zpoždění hlásili ráno řidiči i v Praze i na dálnici D5. Na Chrudimsku se dopoledne začaly tvořit i sněhové jazyky.

"Od druhé poloviny noci sněží ve východních Čechách. V ranních hodinách se vydatné sněžení rozšířilo na Pardubicko a do Královéhradeckého kraje, kde místy do dopoledne napadlo až 12 cm sněhu. Během dopoledne se budou srážky rozšiřovat i na západ území – bude se převážně jednat o sněžení. Ve východních Čechách se bude místy vyskytovat sněžení trvalé a napadne dalších 10 cm sněhu," řekla TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Ve středu už by podle předpovědi sice sněžit nemělo a i mraky se mají protrhat a vydržet tak až do víkendu, ale hrozí pro změnu ledovka a námraza vzniklá právě ze zbytků dnešní sněhové nadílky.

A jak přesně bude v příštích dnech? Ve středu bude oblačno až zataženo, na severovýchodě republiky ojediněle mrholení, nad 800 metrů slabé sněžení. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na jihovýchodě Moravy až 10 °C, v 1000 m na horách
kolem 0 °C.

Ve čtvrtek bude většinou zataženo nízkou oblačností, zpočátku ojediněle, později místy polojasno. Ojediněle slabý déšť, v polohách nad 800 m sněžení. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, při malé oblačnosti až -6 °C, ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 4 °C.

Témata: sníh | doprava

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 11:16 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

V neděli přibylo 250 nakažených, víc než před týdnem

27.09.2021 08:50 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

Související:

Právě se děje

reklama