Se soukromníky ušetříme, slíbil Bárta

Praha - Dálnice v Česku konečně začnou vznikat za soukromé peníze. Ministr dopravy Vít Bárta včera na fóru Hospodářských novin slíbil, že první tzv. PPP projekty se rozjedou v roce 2012 nebo 2013. Informace přineslo středeční vydání Hospodářských novin (HN).

Přidejte svůj názor

Vít Bárta (VV), ministr dopravy
doporučujeme

Spolupráce státu se soukromým sektorem je jednou z jeho hlavních priorit, jak stavět české dálnice levněji. Dálnice jsou v Česku dražší podle studií Národní ekonomické rady vlády až o 82 procent oproti soukromé výstavbě. "Obeslali jsme firmy s nabídkami, zda se chtějí o projekty ucházet. V příštích týdnech začneme pracovat na rámcích, které určí, jak bude taková výstavba vypadat," řekl na fóru HN ministr dopravy Vít Bárta.

Soukromé dálnice mají být mimo jiné spláceny z peněz z mýtného. Ostatní státy už se soukromníky staví. Například Polsko, Maďarsko nebo Slovensko. Dálnice má podle Bárty zlevnit i nový zákon, který zjednoduší stavební řízení. Na dokumentu pracuje mimo jiné komise, kde sedí i ministr pro místní rozvoj a ministr životního prostředí.

Jeden z prvních projektů, na kterém se škrty projeví, je obchvat Českých Budějovic. Podle poptávky nakreslené státem má dálnice stát 12 miliard korun. Ministr Bárta to označil za nemravné. "Pokud se nesleví alespoň dvě miliardy, nezačne se stavět. Obdobně dlouhý úsek dálnice D8 v Českém středohoří bude stát 8,5 miliardy," přirovnal Vít Bárta.

Loading...
Témata: Bárta, Vít | Dálnice
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama