Další kalamita v Česku: Namrzlé silnice, sněhové jazyky, Brno má potíže s MHD

Celá ČR - Silničáři dnes ráno zrušily kalamitní stav pro Frýdlantský výběžek na Liberecku vyhlášený ve středu večer kvůli silnému sněžení a větru. Řidiči musí být opatrní i v dalších krajích. Vozovky jsou namrzlé a většinou pokryté sněhem. Na mnoha místech pozor na sněhové jazyky.

Zima, ilustrační fotografie

"Výrazně pomohlo, že se oteplilo, takže sůl začala rychleji působit," řekl ČTK liberecký vedoucí údržby komunikací společnosti Eurovia CS Pavel Vach. Silnice je podle něj mokrá, v Albrechtickém kopci ji ale komplikují tři stojící kamiony.

Pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů je nadále uzavřená jiná cesta do Polska - silnice 10 z Tanvaldu do Harrachova. Řidiči kamionů mohou jako objízdnou trasu využít hraniční přechod v Hrádku nad Nisou na silnici I/35. Nákladní vozy nad šest tun nesmí ani na silnici třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Pro veškerou dopravu je zcela uzavřená spojka mezi Václavicemi a Bílým Kostelem, tam je ale dostatek objízdných tras. ČTK to dnes řekl dispečer zimní údržby Pavel Pospíšil.

V noci v kraji připadlo od deseti do 15 centimetrů prachového sněhu, velké problémy ale dělal hlavně vítr, který vytvářel takzvanou bílou tmu, závěje a jazyky.

Řidiči v Ústeckém kraji dnes musejí počítat s čerstvým sněhem na silnicích a s ledovkou. Silničářům se podařilo zprůjezdnit všechny hlavní komunikace. Motoristé v Ústí mohou mít potíže při vyjíždění z parkoviště. Policisté řeší v regionu řadu dopravních nehod. "Všechny silnice jsou s velkou opatrností sjízdné," řekl ČTK dispečer krajské správy a údržby silnic.

Dopravu v Pardubickém kraji dnes komplikuje nový sníh, který napadl v noci. Vlivem větru se na mnoha místech tvoří závěje. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, uvádějí krajští silničáři. Na státních silnicích je sníh většinou po solení rozbředlý, na ostatních leží na vozovkách často uježděná sněhová vrstva. To je případ komunikací druhé a třetí třídy v oblasti Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Svitav, Poličky a Lanškrouna, kde vznikají i sněhové jazyky stejně jako v okolí Skutče, Vysokého Mýta a v Železných horách.

V Královéhradeckém kraji v noci napadlo několik centimetrů sněhu, všechny silnice v kraji byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Policisté ráno vyjížděli k dopravní nehodě u Bezděkova nad Metují na Náchodsku, kde se srazil osobní automobil se zvěří, na silnici 32 u Starého Místa na Jičínsku havaroval osobní vůz. Při nehodách nebyl nikdo zraněn.

Na silnicích v Karlovarském kraji dnes hrozí tvorba ledovky. Na promrzlé silnice v noci nasněžilo a zůstává na nich sněhová břečka, která může namrzat. Ráno se stala nehoda dvou aut u Sklářů u Mariánských Lázní. Silnice 230 je v místě nehody uzavřená.

Jízdu na silnicích v Plzeňském kraji dnes po ránu komplikuje místy silný vítr, sněhové přeháňky a zbytky rozbředlého sněhu na silnicích i na dálnici D5. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou pozornost, informuje dnes Ředitelství silnic a dálnic. Na silný vítr upozorňují silničáři zejména na dálnici D5 na Tachovsku, před hranicemi s Německem.

Psali jsme:  

Vozovky v Jihočeském kraji jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. V porovnání s minulými dny se výrazně oteplilo a teploty se drží kolem nuly. Na některých vozovkách nižších tříd zůstává vrstva zledovatělého nebo ujetého sněhu.

Na Vysočině napadlo během noci na dnešek deset až 15 centimetrů nového sněhu. Na vedlejších silnicích se tvoří sněhové jazyky. V kopcích mají potíže kamiony. Oznámení o nehodě autobusu na silnici třetí třídy mezi obcemi Strážek a Dolní Rozsička na Žďársku přijali policisté před 05:00. "Autobus sjel do příkopu, jeden člověk byl lehce zraněn. Místo je průjezdné kyvadlově," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Silný vítr vytváří dnes na Bruntálsku a Opavsku sněhové jazyky. Všechny komunikace tam jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Pozor si musejí po nočním sněžení dávat i řidiči v ostatních oblastech Moravskoslezského kraje. "Na Bruntálsku v noci napadlo až deset centimetrů sněhu. Fouká silný vítr. Místy se tvoří sněhové jazyky," řekla mluvčí moravskoslezských silničářů Simona Součková. Všechny silnice tam jsou sjízdné jen se zvýšenou opatrností.

Silnice na jihu Moravy jsou kvůli nočnímu sněžení sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Od rána měly značné problémy trolejbusy na Vihoradech a tramvaje v centru Brna. Linky nabíraly zpoždění. Provoz na lince 4 musel Dopravní podnik města Brna nakrátko přerušit v Obřanech a poté i v Masarykově čtvrti, tramvaj nemohla vystoupat po Údolní, uvedl podnik na svém webu. Kvůli čekání na čištění výhybek stály ráno tramvaje opakovaně také na rušném Malinovského náměstí a Benešově ulici u nádraží. V Brně stále sněží, teploty jsou pod nulou. Dálnice v kraji jsou chemicky ošetřené, leží ale na nich rozbředlý sníh.

Související:

Právě se děje