Dálnice D8 je opět otevřena. Jablonec nad Nisou hlásí kalamitu, nasadil Stalinovy ruce

Ústí nad Labem/Liberec - Dálnice D8 je před státní hranicí po nehodě na německé straně a údržbě dvou tunelů na české straně znovu otevřena. V Jablonci nad Nisou vyhlásili dnes v 11:00 kvůli sněhu kalamitní stav.

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Dálnice byla dnes ráno zcela uzavřena kvůli nehodě na německé straně. Poté se zhruba na půl hodiny uzavřely tunely Libouchec a Panenská před hranicemi v obou směrech kvůli nutné údržbě.

V současné době je provoz v tunelech sveden vždy pouze do jedné tunelové trouby.

Trasa od Českého středohoří po hranice je podle silničářů protažena, v levém pruhu mohou být zbytky sněhu.

Kalamita v Jablonci

Za víkend napadlo v Jablonci nad Nisou více než půl metru sněhu. Hlavní ulice ve městě jsou protažené a sjízdné, lemují je ale vysoké sněhové mantinely a do některých míst se ještě ani technika nedostala. "Prioritně je potřeba zprůjezdnit všechny trasy pro městskou dopravu a vozy integrovaného záchranného systému. Sněhem je zavaleno 70 procent chodníků, sníh je potřeba uklidit z rozhledových polí na křižovatkách, z přechodů pro chodce a ze zastávek MHD," doplnila mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Na úklid sněhem zavalených ulic města byla nasazena veškerá dostupná technika městských technických služeb i externích dodavatelů. Technické služby do úklidu sněhu nasadí i obří lopatkový nakladač ruské výroby takzvané Stalinovy ruce.

Správa komunikací ve spolupráci s technickými službami připravuje harmonogram úklidu a odvozu sněhu z pěších zón v centru města. "Žádáme řidiče o respektování dopravního značení a tabulí s informacemi o plánovaném úklidu sněhu. Přeparkováním a uvolněním prostoru pro průjezd techniky výrazně přispějí ke zklidnění situace na parkovacích plochách," dodala mluvčí radnice.

Související:

Právě se děje