Česko a Rakousko spojila nová silnice

Valtice - Českou republiku a Rakousko spojila od úterý nová silnice. Hodinu před polednem předali silničáři motoristům do užívání silniční propojení mezi Valticemi na Břeclavsku a rakouskou obci Katzelsdorf, řekl agentuře Mediafax ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jan Zouhar.

Přidejte svůj názor

Provoz na nově otevřené čtyři kilometry dlouhé silnici třetí třídy mezi Valticemi a Katzelsdorfem oba státy záměrně vyhradily pro osobní automobily. "Na části silnice překračující státní hranici limitujeme průjezd nejen omezenou tonáží vozidel do 7,5 tuny, ale i šířkou komunikace, kde míjení protijedoucích vozidel řešíme pouze takzvanými výhybnami," vysvětlil Zouhar.

Nové silniční propojení uvítají podle šéfa silničářů hlavně motoristé, kteří dosud při jízdě mezi Valticemi a Katzelsdorfem museli používat výhradně silnici přes Schrattenberg. "Cesta se jim teď zkrátí o více jak deset kilometrů," řekl Zouhar s tím, že s ohledem na menší motoristický provoz se dá současně očekávat na spojce i její větší využití cyklisty.

Podnět k obnově silničního propojení mezi Valticemi a Katzelsdorfem vyvolalo před třemi lety zavedení Schengenského prostoru v Česku.

Náklady na vybudování nové silnice dosáhly podle Zouhara téměř jednoho a půl milionu eur, z pětaosmdesáti procent stavbu financovaly dotace z evropských fondů. Firma Alpine.cz postavila cestu během deseti měsíců, práce dokončila začátkem listopadu. "Na díle spolupracovali čeští a rakouští stavbaři, projektanti i úřady obou zemí," řekl při slavnostním přestřižení pásky Zouhar. Nová spojka je podle něj zajímavá i tím, že státní hranice mezi oběma zeměmi prochází přímo silničním tělesem.

Úřady na obou stranách podle Zouhara však pracují na další zlepšení regionální dostupnosti mezi Jihomoravským krajem a Dolním Rakouskem. "Máme rozpracovaný projekt silničního propojení mezi Jaroslavicemi a Seefeldem/Kadolzem, připravujeme i projekt spojení Mikulova s Ottethalem," upozornil Zouhar.

Prioritním česko-rakouským hraniční přechodem v oblasti však podle Zouhara zůstává i nadále fungující silnice Valtice–Schrattenberg.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama