Sníh ochromil Česko: Potíže jsou na Hradecku, Plzeňsku a Vysočině. Jesenicko hlásí kalamitu

Hradec Králové/Plzeň/Brutnál/Jihlava - Jihočeský kraj není jediný, který se dnes musí vypořídat s nepřízní počasí. V Královéhradeckém a Plzeňském kraji v noci na dnešek a časně ráno sněžilo. Potíže jsou i na Vysočině a Brutálsku.

Přidejte svůj názor

Silničáři - posypový vůz

Před 08:00 byl zhruba na půl hodiny uzavřen hraniční přechod v Náchodě - Bělovsi, a to pro vjezd kamionů do Česka. "Kamiony v Polsku měly kvůli sněžení problémy. O dočasné uzavření přechodu požádala polská strana," řekla ČTK mluvčí policie Iva Kormošová.

Policie neměla v kraji kvůli sněžení do dnešních 08:20 hlášenou žádnou dopravní nehodu, uvedla Kormošová. "Problém byl jen na silnici mezi Novým Hrádkem a Borovou na Náchodsku, která byla kvůli sněžení časně ráno asi dvě hodiny nesjízdná," uvedla.

Sněžení zasáhlo hlavně severní a východní část kraje, v nižších polohách do 500 metrů nad mořem sníh tál. "Nejvíce sněžilo v Krkonoších, na Broumovsku, v Orlických horách. Sníh se držel i v okolí Náchoda a Nového Města nad Metují," řekl náměstek ředitele SÚS Královéhradeckého kraje Přemysl Noháček. Sněžení v takové síle na konci dubna podle něj není obvyklé.

Zvýšenou pozornost musejí v Plzeňském kraji věnovat jízdě řidiči na Šumavě. Od čtvrtečního večera tam sněží, silničáři jsou v terénu. Žádná silnice ale nemusela být zavřena, větší problémy s popadanými stromy nebo větvemi nehlásí ani hasiči. Na šumavské silnice v nejvyšších polohách vyjelo v noci na dnešek a dnes ráno šest sypačů s pluhy, řekl dnes ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička.

"Centrum těch srážek bylo opravdu spíše nad jihočeskou částí, v Plzeňském kraji napadlo v nejvyšších polohách Šumavy nad 800 metrů nad mořem zhruba pět až deset centimetrů sněhu, ve výšce kolem 700 metrů nad mořem to bylo odhadem od jednoho do pěti centimetrů," řekl Jan Sulan z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

I když sněžení téměř na počátku května není na Šumavě úplně výjimečné, není ani obvyklé. Například loni sněžilo na Šumavě z 25. na 26. dubna a napadlo asi pět centimetrů sněhu, pozdně dubnové sněžení zaznamenali meteorologové i v roce 2012. Byla to ale vždy jednodenní nebo noční přeháňka, zatímco letos sněžení trvá několik dní a sníh se ve vyšších polohách drží.

Dopravu na Vysočině ztěžuje sněžení, místy nemohou vyjet kamiony a autobusy. Největší problémy způsobuje sníh na Jihlavsku a na Žďársku, řekl ČTK Tomáš Krejčí z dispečinku krajské správy a údržby.

Silničáři vyjeli se sypači, na hlavním tahu I/38 z Jihlavy směrem na Stonařov a na Štoky shrnovali sníh z vozovky traktory s radnicemi. Dispečeři autobusových dopravců hlásili nad ránem silničářům obtížně průjezdné úseky také u Pavlova a Příseky na Jihlavsku a mezi Novým Městem na Moravě a Jimramovem.

Vyvrácené stromy ze silnic odstraňovali hasiči kupříkladu mezi obcemi Záborná a Stáj, mezi Havlíčkovou Borovou a Slavětínem, u Kletečné a mezi Velkým Beranovem a Jihlavou. Policie zaznamenala od 05:00 do 07:00 devět nehod. U obce Vyskytná sjel autobus do silničního příkopu. "Ke střetu tří vozidel došlo u obce Opatov, kde byli zraněni dva lidé," sdělila ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Podle Centra dopravních informací havarovalo u Černé na Žďársku nákladní auto a osobní vůz se převrátil u Bohdalova na trase mezi Jihlavou a Žďárem nad Sázavou, další auto havarovalo u Kalhova na Jihlavsku.

V Jeseníkách je kvůli hustému sněžení dopravní kalamita. "Nabádáme řidiče všech motorových vozidel, aby necestovali po úsecích silnic první třídy čísla I/11 a I/45 spojující Šumpersko, Jesenicko a Bruntálsko," uvedl policejní mluvčí Petr Piňos.

Na Jesenicku a Šumpersku od noci napadlo zhruba deset centimetrů sněhu. Na Jesenicku se sníh drží na vozovkách i v nižších polohách od 200 metrů. Problémy mají kamiony i osobní auta na letních pneumatikách, nákladní auta v kopcích stojí. "Upozorňujeme řidiče na dopravní kalamitu způsobenou silným sněžením na Jesenicku a některých úsecích Šumperska. V daných oblastech je mnoho úseků zcela nesjízdných a některé jsou sjízdné pouze se zimní výbavou," uvedl Piňos.

Neprůjezdná je kvůli sněhu například silnice z Branné do Ostružné a Horní Lipové. Z Koutů nad Desnou směrem na Jeseník je na vozovce led pokrytý vrstvou sněhu. Úsek je podle mluvčího pro nákladní vozidla nesjízdný. Osobní vozidla jej zvládnou pouze se zimní výbavou.

"Sypačů máme venku hodně, ale to co projede, opět pokryje mokrý sníh. Pokud řidiči nemusí, ať vůbec nevyjíždějí," řekl dnes ráno ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama