Pozor na silnicích: Náledí, zmrazky, řada nehod. Přehled po regionech

Celá ČR - Silnice v Česku jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Řidiči si musejí místy dávat pozor na náledí. Policie řeší řadu nehod a drobných kolizí.

Přidejte svůj názor

Silničáři - posypový vůz
doporučujeme

Sníh je na silnicích v Libereckém a Ústeckém kraji od středních poloh

Před rizikem námrazy varují cestáři i na rychlostní silnici 35 z Liberce na Prahu či silnici 13 přes Albrechtický kopec do Frýdlantu.

Hlavní tahy v kraji jsou převážně po ošetření mokré, zejména na Semilsku a Jablonecku ale na silnicích první třídy zůstávají ještě zbytky rozbředlého sněhu. Ujetá vrstva sněhu krytá posypem je na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a západní části Krkonoš a také ve vyšších polohách silnic III. tříd na Českolipsku.

Náledí se objevuje podle informací policie v Rumburku na Děčínsku, klouzat to může na mostech a chodnících ve městech. Neprůjezdné jsou v Krušných horách úseky komunikací, kde je značka, že se silnice v zimě neudržuje. Dálnice D8 a silnice I. třídy jsou většinou mokré a už po chemickém ošetření a sjízdné s opatrností.

Nehody řeší policie na Litoměřicku, Chomutovsku a Mostecku. V Libouchci na Ústecku je neprůjezdná silnice v místě, kde hořelo vozidlo.

Řada středočeských silnic je sjízdná se zvýšenou opatrností

Jde především o silnice druhé a třetí třídy ve všech okresech, na kterých často leží zbytky rozbředlého sněhu po chemickém ošetření. Všechny dálnice v kraji jsou mokré nebo vlhké a sjízdné bez omezení.

Pozor by si řidiči měli dát také na silnicích prvních tříd na Kolínsku a Kutnohorsku, odkud jsou hlášeny sněhové přeháňky, silnice jsou tady mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Potíže na východě Čech

Na řadě silnic nižších tříd v Královéhradeckém kraji dnes ráno ležela vrstva rozbředlého nebo ujetého sněhu. Někde byl sníh zledovatělý. Teploty ráno v některých místech klesly pod minus deset stupňů Celsia, například ve Vrchlabí, Deštném v Orlických horách nebo v Adršpachu.

Na některých menších silnicích v Pardubickém kraji dnes leží nový sníh. Většinou je po solení rozbředlý, ve výše položených oblastech i uježděný. Silničáři varují před lokální ledovkou. Řidiči by měli jet opatrně zvláště v okolí Hlinska, Holic, Ústí nad Orlicí, Skutče a Vysokého Mýta. V oblasti Lanškrouna a v Železných horách je na vozovkách uježděná sněhová vrstva. Všechny silnice jsou s opatrností sjízdné.

Silnice Vysočiny jsou po solení mokré nebo s ujetým sněhem

Hlavní tahy včetně dálnice D1 jsou po solení mokré nebo s rozbředlým sněhem. Na vedlejších leží ujetá vrstva sněhu posypaná drtí, na Žďársku místy i s vyjetými kolejemi. V noci občas nemohly v některých kopcích vyjet kamiony. Jezdila skoro stovka sypačů.

V kraji od neděle napadlo několik centimetrů sněhu, teploty se dnes ráno pohybovaly tři až pět stupňů pod bodem mrazu. "Počasí nás docela potrápilo, přes noc jsme měli venku skoro všechny sypače," řekl dispečer Vít Kryštof.

Slabě sněžit může podle meteorologů i v nejbližších hodinách, během dne bude na Vysočině postupně oblačnost ubývat. Teploty se odpoledne dostanou nejvýše k nule. Večer se v tomto kraji ojediněle mohou tvořit mrznoucí mlhy.

Pozor na Moravě a ve Slezsku

Řidiči si podle webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje mají dávat pozor zvláště na Břeclavsku, ve vyšších polohách na Blanensku a Znojemsku, ale také na silnici 43 z Brna do Svitav.

Český hydrometeorologický ústav pro dnešní ráno varuje před lokálním výskytem náledí nebo zmrazků. Vozovky mohou být místy kluzké, řidiči by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám. Na jižní Moravě silničáři chemicky ošetřili například dálnici D46 a vedlejší komunikace na Břeclavsku a Hodonínsku.

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes ráno místy namrzat. Řidiči by měli jet opatrně zejména na Vsetínsku a na Zlínsku, kde je také na vozovkách nižších tříd vrstva nového sněhu. Ostatní silnice v regionu jsou většinou holé a po chemickém ošetření vlhké nebo mokré.

V Olomouckém kraji v noci napadlo až několik centimetrů sněhu a sněhové přeháňky zatím neustaly. Opatrní by řidiči měli být hlavně na Šumpersku a Jesenicku, kde jsou na hlavních silničních tazích i na cestách druhé a třetí třídy po chemickém posypu zbytky rozbředlého sněhu. Ve vyšších polohách pokrývá méně důležité silnice vrstva ujetého sněhu s posypem.

Rozbředlý sníh po nočních sněhových přeháňkách leží také na vozovkách druhé a třetí třídy na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. Řidiči na sociální síti varují ostatní, že vozovky jsou kluzké. V Olomouckém kraji bylo ráno hlášeno několik dopravních nehod. Například v Litovli na Olomoucku se srazil osobní automobil s nákladním. Další dva automobily havarovaly u Křelova nedaleko Olomouce a mezi obcemi Drahanovice a Slatinice na Olomoucku.

Se zvýšenou opatrností jsou dnes sjízdné zejména silnice nižších tříd v Moravskoslezském kraji. Hlavně v Beskydech na nich může ležet vrstva ujetého sněhu krytá posypem, na Opavsku nebo Bruntálsku zase snižují dohlednost sněhové přeháňky. Silnice první třídy jsou po chemickém ošetření mokré.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama