Sněhová kalamita na Moravě: Desítky dopravních karambolů, uzavřené silnice

Zlín/Brno/Ostrava - Ve Zlínském kraji dnes začalo vydatně sněžit. Některé silnice jsou kluzké. Jihomoravští hasiči kvůli sněžení v kraji dnes zasahují u více dopravních nehod, především na Břeclavsku a Hodonínsku. Potíže jsou také v Moravskoslezském kraji.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

Nákladní vozidla ve Zlínském kraji mají tradičně problémy ve stoupání mezi Starým Hrozenkovem a obcí Komňa na Uherskohradišťsku, komunikace je sjízdná jen s řetězy. Silničáři museli cestu kvůli úklidu sněhu také na chvíli uzavřít.

Nesjízdná a uzavřená je komunikace z Modré na Bunč, kvůli ledovce je pro nákladní vozy nesjízdná cesta mezi obcemi Kašava a Lukov na Zlínsku, problémy byly také v Bojkovicích. Pro nákladní vozy byla dočasně uzavřená také silnice na příjezdu do Morkovic-Slížan na Kroměřížsku. Opatrní musí být také řidiči v buchlovských kopcích na hlavním tahu na Brno.

"Jde o klasickou kalamitní situaci," řekl mluvčí policie Petr Jaroš. Automobily často kvůli kluzké vozovce sjely do příkopu, narazily do svodidel nebo se obrátily na střechu. U Slavičína na Zlínsku se osobní vůz srazil s dvěma muži, kteří na vozovce nasazovali na kamion řetězy.

"Hasiči na místě poskytli zraněným mužům první pomoc a dále v místě nehody usměrňovali dopravu. Ke zraněným byla přivolána zdravotnická záchranná služba, jejíž posádka si převzala zraněné muže do své péče a následně je převezla do krajské nemocnice k dalšímu vyšetření," uvedla mluvčí hasičů Lucie Javoříková. Hasiči dosud vyjížděli k desítce dopravních nehod.

Na jihu Moravy tři desítky nehod

Silnice nižších tříd jsou podle webu silničářů aktuálně sjízdné se zvýšenou opatrností, v Brně sypače vyjely po poledni. "Nehody dosud naštěstí nebyly nijak závažné, nikoho jsme zatím nemuseli ani vyprošťovat," uvedl mluvčí mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Zvýšený počet nehod eviduje i policie, do 13:45 jich bylo 29. "Jsou především na Hodonínsku a Břeclavsku, 29 nehod někdy není v kraji ani za celý den," uvedla mluvčí policie Andrea Cejnková.

Podle webu silničářů jsou sjízdné se zvýšenou opatrností silnice nižších tříd ve všech okresech. Pro vozy těžší 12 tun je zavřená silnice mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku. Problémy jsou i na silnici mezi Svatobořicemi-Mistřínem a obcí Čejč na Hodonínsku, kde je hlášena kluzká vozovka a jeden z jízdních pruhů je neprůjezdný kvůli odstaveným kamionům.

Zcela uzavřená je nyní silnice mezi Břeclaví a Valticemi, na silnici je po nehodě vzpříčený kamion přes oba jízdní pruhy, mimo vozovku skončilo osobní auto. "Silnice jsme museli uzavřít kvůli vyprošťování, trvat by to mělo odhadem dvě až tři hodiny," řekl policejní mluvčí Petr Zámečník. Nehoda se podle něj obešla bez vážnějšího zranění. Podle webu Dopravniinfo.cz by silnice měla být zavřená až do 19:15. Objízdná trasa vede přes Lednici.

Varování také pro chodce

"Moravskoslezští policisté řeší zvýšený počet dopravní nehod a havárií. Při událostech na silnicích vznikala zejména škoda na majetku, případně došlo k lehkým poraněním účastníků silničního provozu," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Od dnešního poledne policisté během necelých čtyř hodin přijali oznámení o zhruba šesti desítkách dopravních nehod. V úterý přitom za stejné období řešili pouze 12 dopravních nehod. "Na území Ostravy policisté v době, kdy začalo sněžit, registrují navýšení počtu nehod na zhruba trojnásobek," řekla Holčáková. Policisté proto apelují na řidiče, aby přizpůsobili jízdu aktuálním povětrnostním podmínkám i stavu silnic. "Brzdná dráha na sněhem či ledem pokryté silnici je delší. Stejný apel směřujeme k chodcům, aby nevstupovali na komunikace před přijíždějící automobily, byť se nachází na přechodu pro chodce, a měli na paměti obtížnější reakce řidičů na zasněžených silnicích," doplnila mluvčí.

Pro kamiony zůstává uzavřená silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku. Silnice, jež je jedním z hlavních tahů na Slovensko, vede kolem přehrady Šance, která zásobuje kraj pitnou vodou. Silničáři tam proto nesmějí používat chemické látky, jen inertní posyp. To dělá v kopcích kamionům potíže už při slabé vrstvě sněhu a silnici tam často zablokují.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama