Kalamita na silnicích: Nehoda na D1, lidé marně čekali na autobusy. Přehled po krajích

Celá ČR - Na jižní Moravě začalo dnes po půlnoci místy sněžit, někde padá déšť se sněhem. Na některých úsecích mohou vozovky namrzat, řidiči proto musejí jet se zvýšenou opatrností. Problémy hlásí i další kraje.

Přidejte svůj názor

Silničáři - posypový vůz
doporučujeme

Větší problémy mohou mít řidiči v lesních úsecích či horských oblastech Bílých Karpat. Teploty se v kraji pohybují okolo nuly, což je ideální situace pro namrzání vozovek, které jsou z minulých dnů ještě promrzlé. Aktuálně sněží především na Znojemsku a na jihu Brněnska, postupně by však sněžení přicházející od jihu mělo zasáhnout prakticky celé území jižní Moravy.

Nehoda na 129. kilometru D1 dnes na necelou hodinu uzavřela dálnici ve směru na Brno. Provoz byl obnoven v 10:23. Havarovala dodávka, která skončila mimo komunikaci převrácená na střechu. Na místě přistával vrtulník záchranářů. Záchranáři na místě vyšetřili jednoho člověka, kterého ale nebylo nutné transportovat do nemocnice, řekla ředitelka Zdravotní záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.

Nehoda se stala mezi exity 119 Velký Beranov a 134 Měřín. Podle policejní mluvčí na místě nehody vznikla kolona, která se pomalu rozjíždí.

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes ráno vlivem dešťových a sněhových přeháněk místy namrzat. Sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. S komplikacemi musejí motoristé počítat zejména na Vsetínsku a také v oblasti Bílých Karpat a takzvaných Buchlovských hor na Uherskohradišťsku. Vozovky v ostatních částech Zlínského kraje jsou většinou holé a vlhké nebo mokré.

Sněžení a na některých místech kraje také namrzající déšť mohou dnes komplikovat dopravu na Vysočině. V noci a ráno bylo podle dispečinku Krajské správy a údržby silnic v terénu přes 90 sypačů. Hlavní tahy jsou po chemickém ošetření mokré, na silnicích nižších tříd leží místy sníh krytý posypem. Dopravu na silnici I/38 u Skuhrova na Havlíčkobrodsku omezuje přibližně od 6:00 nehoda nákladního automobilu.

Na zbytky rozbředlého sněhu a místy také náledí si dnes ráno musejí dát pozor řidiči v Olomouckém kraji, kde jsou od nočních hodin sněhové a dešťové přeháňky. Na Šumpersku a Jesenicku ráno silnice první a druhé třídy po chemickém posypu pokrývá slabá vrstva rozbředlého sněhu. Na méně důležitých cestách je ve vyšších polohách ujetý sníh s posypem.

Na silnici číslo 35 z Mohelnice na Šumpersku směrem na Moravskou Třebovou se ráno v osmikilometrovém úseku tvoří náledí. Kluzké jsou po sněžení a dešti dálnice D35 a D46 na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku. Na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku jsou dnes ráno ale vozovky většinou holé a mokré, jen místy se zbytky rozbředlého či ujetého sněhu.

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek a ráno sněžilo. Na řadě silnic leží zbytky rozbředlého sněhu. Na nesolených cestách v Orlických horách místy leží slabá vrstva zledovatělého sněhu. Řidiči musejí být při jízdě velmi opatrní. Přes den by mělo na většině území hradeckého kraje sněžit. V polohách pod 400 metrů nad mořem se čeká i déšť se sněhem nebo déšť. Později večer budou srážky slábnout. 

Na silnice v Pardubickém kraji se po delší době znovu vrátil sníh. Většinou je po solení rozbředlý, místy může vozovky pokrývat i uježděná sněhová vrstva. Opatrní by měli být řidiči zvláště v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Vysokého Mýta či Žamberka. V Železných horách je na silnicích ošetřených inertním posypem vrstva nového sněhu. Na Skutečsku a Přeloučsku se na menších cestách vlivem mrznoucího deště tvoří náledí.

Ranní sněžení omezilo dnes na řadě míst provoz autobusů v Praze a zkomplikovalo spojení hlavního města s některými středočeskými obcemi. Mnoho autobusů mělo zpoždění, některé linky až desítky minut, další musely přerušit jízdu, jet jinou trasou nebo vůbec nevyjely. Na několika zastávkách čekali ráno cestující na autobus marně. Drápal. Složitá byla doprava také v okolí Roztok, Únětic, Statenic, Holubic či Velkých Přílep. Potíže měly například linky 125, 164, 175, 224, 240, 304, 316, 340 a 350, 349 a 368, 456, 464, 474 nebo linky v okolí Mělníka.

Okolo 09:00 přestalo sněžit, situace se uklidnila a většina silnic už je průjezdných. Problémy přetrvávají ve Velkých Přílepech a Horních Počernicích, kde situaci navíc komplikují dopravní nehody.

Mrznoucí sněžení by dnes mohlo na mnoha místech Jihočeského kraje komplikovat sjízdnost vozovek. Silničáři udržují komunikace téměř ve všech okresech, méně práce mají zatím jen na Prachaticku. "V terénu máme většinu techniky. Většinou sněží, ale někde je spíš mrznoucí déšť," uvedla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Pavla Pulcová. Všechny vozovky v kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V Libereckém kraji od rána sněží, komunikace jsou sjízdné, silničáři ale doporučují zvýšenou opatrnost. I když je sněžení slabé, hlavně v horských oblastech zůstávají i na hlavních tazích zbytky sněhu a vozovky mohou klouzat. Motoristé by si měli dát pozor i na led z vody, která na vozovku vytéká z okolních strání. Na řadě míst při předchozích silných mrazech zamrzly propustky a voda, která by za normálních okolností protekla pod silnicí, vytéká na vozovku a vytváří ledové plotny. Třeba v Jablonci jsou kvůli tomu některé úseky silnic neprůjezdné. Led tam postupně odstraňují ručně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama