Vpád zimy komplikuje dopravu v celé ČR. Předpověď počasí na další dny

Celá ČR - Do Česka se vrátilo zimní počasí, které komplikuje dopravu na celém území republiky. Řidiči musí počítat s náledím, zmrazky a kvůli silnému větru i se sněhovými jazyky. Oteplovat se bude až v průběhu příštího týdne.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

V Libereckém kraji leží na silnicích čerstvý sníh. Silničářům se zatím daří udržet všechny komunikace sjízdné, ale nabádají k velké opatrnosti. S kolonou nákladních aut dlouhou zhruba šest kilometrů musí počítat řidiči u obce Svor na Českolipsku. U obce Rychnov na Jablonecku zapadl kamion. Nehodu vyšetřují policisté ve Stráži nad Nisou, v Jablonci nad Nisou naboural autobus do zaparkovaného automobilu.

Na území celého Libereckého kraje sněží. Český hydrometeorologický ústav varuje před náledím a sněhovými jazyky zvláště ve Frýdlantském výběžku. Nárazy větru budou místy dosahovat rychlostí až kolem 55, na horách 75 kilometrů v hodině.

V hradeckém kraji dnes ráno na některých místech sněží. Se sněžením musí řidiči počítat na Náchodsku a Trutnovsku, upozorňují silničáři. Na otevřených úsecích v Krkonoších a v okrese Trutnov se tvoří sněhové jazyky. V nejvyšších horských oblastech na Rychnovsku a Jičínsku je na silnicích nižších tříd souvislá vrstva sněhu, kterou silničáři posypali drtí. Na chemicky ošetřovaných úsecích může být rozbředlá vrstva sněhu.

Silnice v Ústeckém kraji pokryl čerstvý sníh. Řidiči musí počítat se sněhovými jazyky, s náledím i námrazou. Potíže mají kamiony na Děčínsku, kde se tvoří kolony na silnici směrem na Českou Lípu. Policie od rána řešila  už několik nehod. Řidiči bourali v Ústí nad Labem, Děčíně či na Chomutovsku. 

Dálnice D8 je průjezdná, jízdní podmínky zhoršuje vytrvalé sněžení. Sněží i v dalších částech kraje. V terénu proto má údržba veškerou techniku. Žádnou silnici silničáři zatím nemuseli zavřít.

Ve středních Čechách v noci na dnešek napadl sníh a ještě ráno na řadě míst intenzivně sněžilo. Silnice jsou sjízdné, řidiči by ale měli dbát zvýšené opatrnosti. Silničáři kvůli bezpečnosti chemicky ošetřili i silnice na území některých chráněných oblastí, což se běžně nedělá. 

"Vzhledem k tomu, že se v moci tvořila ledovka, tak jsme dokonce na území některých chráněných oblastí byli po dohodě s jejich správci nuceni použít chemický posyp pro zajištění bezpečnosti silničního provozu a fungování složek Integrovaného záchranného systému," uvedl pracovník dispečinku krajské správy a údržby silnic. Všechny silnice v regionu byly podle něj ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. 

V Praze od pátečního večera sněží, teploty se dnes ráno pohybovaly kolem čtyř stupňů pod nulou. Silnice jsou podle informací silničářů mokré a sjízdné bez omezení, vzhledem k víkendu je poměrně slabý provoz. Řidiči ale musí počítat se sněhovými přeháňkami, na některých místech i s námrazou a nárazovým větrem. Dopravní podnik na webu upozornil cestující, že autobusy mohou kvůli počasí nabírat zpoždění. Před 05:00 se na 21. kilometru Pražského okruhu u exitu Jinočany srazil kamion s autobusem.

V Karlovarském a Plzeňském kraji v noci napadlo i několik centimetrů sněhu. Na ošetřených silnicích sice začal ráno odtávat, ale ve vyšších polohách může na silnicích zůstávat a při teplotách kolem minus čtyř stupňů i namrzat.

Na jihu Čech dnes k ránu místy dešťové přeháňky přecházely ve sněžení, teploty klesly i tři stupně pod nulu. Silničáři měli nejvíc výjezdů na Táborsku, Strakonicku a na Jindřichohradecku. Po chemickém ošetření jsou silnice mokré, ale řidiči by měli jezdit opatrně. Někde mohou být namrzlé mosty nebo vozovky na okrajích lesů. "Kde to vypadá, že by to mohlo namrzat, byly silnice preventivně ošetřeny," uvedl dispečer krajské správy. Problémy v dopravě neměl hlášeny.

Na severu Olomouckého kraje sněžilo, silnice tam pokrývají zbytky rozbředlého sněhu a jsou sjízdné s opatrností. Na silnicích nižších tříd ve vyšších polohách leží místy uježděná vrstva sněhu krytá posypem. Ostatní silnice v kraji jsou většinou holé a suché. 

Podle předpovědi meteorologů by dnes v kraji mělo občas sněžit, nejvyšší teploty by měly být minus pět až minus dva stupně Celsia, na horách minus devět až minus pět stupňů.

Silnice na jihu Moravy jsou některé sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Důvodem jsou sněhové přeháňky. Silničáři řidiče upozorňují také na namrzání vozovek.Varování platí zejména pro silnice druhé a třetí třídy. Ve vyšších polohách na Blanensku museli silničáři vozovky ošetřit chemicky. Ledovka je podle webu policie například u Černé Hory na Blanensku.

V regionu se dnes výrazně ochladilo a teploty jsou pod nulou. Podobný ráz počasí má podle meteorologů vydržet celý víkend.

Předpověď na neděli (00-24):
Zataženo až oblačno, na severu přechodně místy polojasno. Na horách místy, jinde ojediněle občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C. Nejvyšší denní teploty -5 až -1 °C, ve Slezsku kolem -5 °C. Čerstvý severovýchodní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s, na horách na severu kolem 25 m/s (90 km/h). Na Moravě vítr místy silný 8 až 12 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h). Na severovýchodě území a na horách místy tvorba sněhových jazyků.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku místy, jinde ojediněle slabé sněžení. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C, ve Slezsku kolem -4 °C. Mírný severovýchodní až severní vítr 3 až 7 m/s, zpočátku místy s nárazy kolem 15 m/s, informuje chmi.cz.

Předpověď na úterý (00-24):
Převážně oblačno, od severu místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky, v polohách pod 400 m i srážky smíšené. Nejnižší noční teploty -5 až -9 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

Předpověď na středu (00-24):
Skoro jasno až polojasno, během dne od severozápadu přibývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný severozápadní až západní vítr 2 až 6 m/s.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama