Česko sevřel krutý mráz, teploty spadly pod minus 20. Silničáři doporučují opatrnost

Dnešní ráno v Česku bylo mrazivé, na několika místech spadly teploty pod minus 20 stupňů Celsia. Největší mráz meteorologové naměřili na šumavském Březníku, kde bylo minus 22,7 stupně Celsia. Minus 21,7 stupně teploměry ukázaly na Rokytské slati u Modravy na Klatovsku. Rekord z roku 2010 ale ani na jednom z těchto míst nebyl překonán. V Březníku bylo před osmi lety o 1,7 stupně chladněji a na Rokytské slati dokonce o 3,7 stupně. ČTK to řekla Martina Součková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zimní počasí, ilustrační foto
doporučujeme

Velmi mrazivé ráno dnes zaznamenala i další šumavská stanice, Jezerní slať, která měla minus 21,4 stupně. Ve zbytku země byly mrazy menší, přičemž nejvyšší minimální teplota byla v Javorníku na Jesenicku, kde teploměr ukázal minus 1,4 stupně.

Dnešní ranní teploty v ČR tak byly v rozptylu mezi minus 1,4 stupně do minus 22,7 stupně, uvedla mluvčí a doplnila, že například pražská Libuš měla po ránu minus 7,9 stupně a Milešovka v Ústeckém kraji minus 7,7 stupně, zatímco v Ostravě, Opavě nebo Brně bylo kolem minus tří stupňů.

Podle současné předpovědi by mělo mrznout i v noci na čtvrtek. Nejnižší teploty by se měly dostat až k minus devíti stupňům, na severovýchodě země při sněhové pokrývce až k minus 13 stupňům.

V Libereckém kraji dnes silně mrzne. Podle ČHMÚ klesly dnes ráno na Jizerce v Jizerských horách teploměry k minus 14 stupňům Celsia a při zemi naměřily ještě o tři stupně chladněji. Komunikace v kraji jsou většinou holé a vymrzlé, silničáři ale doporučují opatrnost.

Silnice na Vsetínsku mohou místy namrzat. Jsou povětšinou holé, vlhké a sjízdné se zvýšenou opatrností. Ve Zlínském kraji je převážně zataženo bez srážek, na Zlínsku skoro jasno. Místy vane slabý vítr. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout tří stupňů Celsia. Přes den bude většinou oblačno až polojasno, postupně bude oblačnosti ubývat. Vát bude mírný severní až severovýchodní vítr, který může v nárazech překonat rychlost 50 kilometrů v hodině. Odpoledne a večer by měl zvolna slábnout.

S velkou opatrností by měli počítat řidiči mířící na Zábřežsko. Silničáři tam varují před nebezpečím námrazy. Na Červenohorském sedle se objevují sněhové přeháňky. Správci silnic ošetřovali silnice na Šumpersku, po chemickém posypu jsou tam nyní vozovky mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností. Zatím bez omezení jsou sjízdné vozovky na Prostějovsku, Přerovsku i Olomoucku, podle správců silnic zatím nenamrzají ani ve vyšších polohách Šternberska.

Především v oblasti Beskyd by dnes řidiči v Moravskoslezském kraji měli být opatrní. Silnice tam totiž místy mohou namrzat. Vozovky v regionu jsou ale jinak sjízdné bez většího omezení. Jsou holé a suché, někde vymrzlé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama