Západ Čech ochromila ledovka. Desítky nehod, řidiči i chodci by měli zůstat doma

Hasiči doporučují v Karlovarském kraji kvůli ledovce řidičům vůbec nevyjíždět. Potíže jsou na dálnici D6, kvůli nehodám se tam tvoří kolony. Mezi Citicemi a Kynšperkem ve směru na Cheb je na dálnici nehybná kolona, silnice je neprůjezdná, informovala policejní mluvčí Kateřina Krejčí.

Zimní počasí, ilustrační foto

Mrznoucí déšť komplikuje od rána dopravu především na silnicích na Chebsku a Sokolovsku, na ledovku by si měli dát pozor i chodci.

"Záchranáři důrazně apelují na řidiče, aby na zledovatělých vozovkách jezdili s maximální opatrností. V ideálním případě aby v dopoledních hodinách, pokud to není nutné, vůbec na silnice nevyjížděli. Pokud již musí vyjet, tak záchranáři žádají o ohleduplnost pro jejich techniku během jízdy k zásahům," uvedl Kasal.

Brzy dopoledne zasahovali hasiči u dopravní nehody nákladního auta u Šabiny, u nehody osobního auta v Loučkách, nehody dvou aut u Kynšperka, u nehody auta u Kraslic a také u nehody pěti osobních aut na dálnici D6 u Kynšperku nad Ohří. Hraniční přechod Svatý Kříž na Chebsku ráno zablokoval polský kamion. 

"Vzhledem ke stále špatným povětrnostním podmínkám jsou některé úseky silnic nesjízdné. Jde například o Habartov, Kaceřov, Horní Částkov, Bukovany, dále Chodov, Vintířov, Tatrovice Mezihorská a Jindřichovice," uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Velmi nebezpečná je situace na silnici 13 mezi Bočí a Stráží nad Ohří, na níž kvůli ledovce uvízly kamiony. Dálnice D6 by aktuálně měla být průjezdná, řidiči ale musejí být mimořádně opatrní.

Před ledovkou na svých webových stránkách a facebookových profilech varují také některá města a jejich starostové. Občanům doporučují, aby nevyjížděli a omezit i vycházení do ulic. "Technický a dopravní servis má mimořádně povoleno používat posypovou sůl i na úsecích, kde to není jindy povoleno a nasazena byla veškerá dostupná technika, nicméně déšť a následné opětovné zamrzání vody činí jejich práci velice obtížnou," uvedl na svém facebookovém profilu starosta Mariánských Lázní Martin Kalina (Piráti).

Namrzající déšť komplikuje dopravu také v Plzeňském kraji. "Nejhorší situace je asi na Domažlicku, kde stále prší a teploty se drží kolem minus čtyř stupňů. Neustále jezdíme se sypači, ale déšť sůl částečně spláchne. Co zůstane, stále namrzá," řekl dispečer krajských silničářů Jaroslav Sádlo.

Mrznoucí déšť je také na Tachovsku, v Plzni a okolí a místy i na Rokycansku, doplňuje Ředitelství silnic a dálnic. Výhled na velké zlepšení v příštích hodinách příliš není. "Výstrahu na toto počasí, která měla končit dnes, meteorologové protáhli do soboty dopoledne," uvedl Sádlo.

Záchranná služba od rána vyjíždí v souvislosti s ledovkou k desítkám případů. "V drtivé většině se jedná o poranění končetin, tedy o zlomeniny, vymknuté kotníky a podobně. Vážnější zásahy zatím nemáme hlášeny," uvedla mluvčí záchranné služby Veronika Albrechtová. Také záchranáři apelují na řidiče i na chodce, aby dbali zvýšené opatrnosti.

Kvůli ledu na silnicích například dopoledne stály kamiony na silnici u Horšovského Týna na Domažlicku, v Domažlicích dopoledne na namrzlé vozovce sklouzl při jízdě z kopce traktor s vlekem, narazil do světel u přejezdu a uvízl na kolejích. Hasiči traktor vytáhli, nikomu se nic nestalo.

Hasiči podle mluvčího Petra Poncara vyjeli v souvislosti s namrzajícím deštěm do dnešního poledne sedmkrát. Aktuálně zasahují na Tachovsku, kde sjel do příkopu autobus. Autobus je bez lidí. Hasiči ho zajistili, aby se nepřevrátil.

Poblíž Mlýnce u Přimdy na Tachovsku skončilo dopoledne auto na střeše mimo dálnici D5, nehoda se obešla bez zranění. S lehkým zraněním vyvázl řidič u Svaté Kateřiny na spojnici s Přimdou, kde sjelo osobní vozidlo do příkopu. Kolem 10:00 narazil na 127. kilometru dálnice, poblíž Nové Hospody, osobní vůz do svodidel, řidiče ošetřila záchranka na místě. Na krajské silnici II. třídy mezi Kladruby a Milíkovem na Tachovsku sklouzl kamion mimo vozovku a hrozilo, že se převrátí. Hasiči pomáhali se stabilizací vozidla. Kolize se obešla bez zranění, dodal Poncar. Dva lidé skončili v péči záchranářů po nehodě u Horní Břízy na Plzeňsku, kde skončilo nedaleko hřbitova na střeše osobní auto.

Dopravní situace se po poledni vinou deště výrazně zhoršila také v Plzni. "Vzhledem ke vznikající námraze na vozovkách i chodnících začínají být některé komunikace nesjízdné a chodníky kluzké. Žádáme občany, aby byli opatrní a řidiči usedali za volant pouze v nutném případě," řekla ČTK Veronika Kuchynková z městské policie.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Související:

Právě se děje

reklama