Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky stojí

Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností. Nejpostiženější jsou Žďársko, Třebíčsko a Havlíčkobrodsko, problémy mohou být i jinde. Zavřené jsou dočasně dvě silnice třetí třídy, a to mezi obcemi Police na Třebíčsku a Vysočany na Znojemsku a mezi vsí Hluboká a Radostnínem na Havlíčkobrodsku, řekla ČTK mluvčí krajské policie Dana Čírtková. Při nehodách zatím nebyl nikdo zraněn. Hasiči odklízeli asi na dvaceti místech stromy ze silnic.

Ilustrační foto

Hlavní silniční tahy na Vysočině jsou po solení mokré, na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu posypaná drtí. Výstraha meteorologů před silnou ledovkou platí do dnešního poledne.

Policie zaznamenala od časných ranních hodin pět dopravních nehod. Přijímá vyšší počet volání řidičů. "Upozorňují na místa, kde to klouže a žádají o vyslání sypačů," uvedla Čírtková.

Kvůli námraze někde padaly stromy. Hasiči měli nejvíc výjezdů v noci a brzo ráno, jezdili hlavně na Havlíčkobrodsku a na Žďársku. Stromy odstraňovali ze silnic asi na dvaceti místech, ve dvou případech řešili problém se spadlými dráty elektrického vedení, uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová. U Horního Studence na Havlíčkobrodsku narazilo do spadlého stromu osobní auto, nikdo se nezranil.

Ledovka uzavřela silnice na východě Čech

Ve východní části Pardubického kraje se na silnicích často vyskytuje náledí. Na Svitavsku a Orlickoústecku jsou některé místní úseky zcela uzavřené. Lokálně jsou na vozovkách také zbytky sněhu, uvádějí silničáři. Problémy způsobila námraza i na železnici, podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Tesaře jsou hlavně u České Třebové.

Kvůli námraze na troleji nemohou jezdit elektrické vlaky z České Třebové ve směru na Olomouc a na Pardubice. Kolem 6:30 se železničářům podařilo zprovoznit alespoň jednu kolej ve směru na Brno. "Podmínky zatím ještě nejsou ideální a počasí stále umožňuje tvorbu námrazy, i když se ji snažíme odstranit," řekl Tesař.

Problém se týká zejména rychlíků mezi Brnem a Prahou. Část spojů Českých drah nabrala kvůli počasí i více než hodinové zpoždění. Další spoje dráhy posílaly odklonem přes Havlíčkův Brod. Noční vlak společnosti Regiojet z Prahy na Slovensko podle webu firmy kvůli nepříznivému počasí dokonce dosáhl zpoždění pět hodin.

Kvůli silné ledovce uzavřeli silničáři v noci na dnešek silnici I/11 na Suchý vrch. "V této lokalitě se nacházejí vodní zdroje a my zde nemůžeme použít chemický posyp, který je účinný i v tomto počasí," uvedl technik údržby ze společnosti Sovis Pavel Jerie.

V okolí Moravské Třebové jsou kvůli ledovce nesjízdné úseky silnic mezi Křenovem a Jevíčkem, Městečkem Trnávka a Křenovem, z Jaroměřic do Šubířova a z Jevíčka do Bělé u Jevíčka. Uzavřené jsou rovněž silnice kolem Poličky z Nedvězí na Trhonice, z Trpína na Hlásnici a z Vitějevsi do Svojanova a Bohuňova. Náledí je také na menších silnících u Lanškrouna a Svitav, pod tíhou ledu se ohýbají stromy nad vozovku v okolí Žamberku a Ústí nad Orlicí. Na zbytky sněhu si řidiči musí dát pozor v Železných horách.

Hasiči v noci na dnešek pomáhali uvízlým kamionům například v Jaroměřicích. V Moravské Třebové tahač s návěsem dostal pravděpodobně smyk a poškodil bok vozu, ale i svodidla. Ve Výprachticích se vzpříčil kamion s vlekem na zledovatělé silnici. Další kamion skončil svou jízdu v Gruně, kde část vozu skončila na silnici a část v příkopu. Dvě nákladní auta uvízla v Šedivci, po posypání vozovky a vyproštění obě odjela. V Koclířově ráno narazila dodávka do hospody. Hasiči pomocí navijáku auto z vrat objektu vyprostili.

Na části silnic na Rychnovsku dnes hrozí náledí a na cestách ve vyšších polohách Orlických hor je slabá vrstva sněhu krytá posypem. Zbytky rozbředlého sněhu ležely dnes ráno na silnicích nižších tříd na Jičínsku a v Krkonoších. Ostatní silnice v Královéhradeckém kraji byly po dešti mokré a s opatrností sjízdné.

Na Liberecku popadaly stromy

Do 08:00 zasahovali hasiči u téměř 30 takových událostí. Vyjížděli napříč celým krajem, nejčastěji ale na Českolipsku a Semilsku, uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Pavlína Bílková.

V horských oblastech Semilska a Jablonecka komplikovala provoz na silnicích nižších tříd zledovatělá či ujetá vrstva sněhu krytá posypem, vyplývá z informací na dopravním webu. Místy ráno mrholilo a teploty byly mezi nulou a třemi stupni Celsia, ve Frýdlantském výběžku bylo nad pěti stupni. Hlavní tahy jsou ale většinou jen holé a mokré po chemickém ošetření.

Některé silnice byly ráno kvůli popadaným stromům uzavřené. Po 5:30 hasiči vyjížděli do Všelibic na Liberecku, kde kmen zatarasil silnici 27715. Dočasně uzavřena byla také místní komunikace U Kříže - Dupanda v Pěnčíně na Jablonecku a pro nákladní auta více než kilometrový úsek silnice 2935 v Roztokách u Jilemnice, kde bylo několik nahnutých stromů nad vozovkou.

"Spadlých stromů hasiči objevili po cestě k zásahu daleko víc, než bylo nahlášeno. Nejčastěji vyjížděli hasiči na Semilsku a Českolipsku. Také v katastru obce Jablonec nad Nisou došlo vlivem pádu stromů a větví k uzavření několika komunikací. Další stromy byly na Slunečné u Nového Boru, v Pěnčíně, Železném Brodě, Studenci, Lomnici nad Popelkou na Práchni či ve Svoru," doplnila mluvčí hasičů.

Silnice v kraji jsou s opatrností sjízdné i kvůli mrholení a mlhám. Sníh ještě zůstává na vozovkách v Jizerských horách a Krkonoších, přes den by měl ale i tam odtávat. 

Na Jindřichohradecku je náledí a ledovka

Silnice na Jindřichohradecku jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, mrholí a tvoří se tam náledí a ledovka. Ostatní silnice v Jihočeském kraji jsou sjízdné. ČTK to dnes řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Kateřina Řepová.

Na Jindřichohradecku vyjíždělo mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní 15 aut silničářů, v ostatních jihočeských okresech silničáři nevyjížděli. "Na Blatensku je teplota až kolem sedmi stupňů, myslím, že bude postupně stoupat a i to Jindřichohradecko se zklidní," řekla Řepová.

Ledovka způsobila na jižní Moravě kalamitu

Autobusové linky mají zpoždění až 30 minut, regionální vlaky do 15 minut, uvedla kolem 8:00 na svém webu společnost Kordis, která koordinuje integrovaný dopravní systém v kraji. Před ledovkou varují také silničáři, většina silnic druhé a třetí třídy je sjízdná jen se zvýšenou opatrností, dálnice jsou mokré po chemickém ošetření, v kraji dál mrholí.

Největší potíže byly nad ránem v částech Brněnska, Vyškovska a Blanenska, například na Drahanské vrchovině, kolem Tišnova, Černé Hory a Boskovic a místy i na Znojemsku, například mezi Horním Břečkovem a Čížovem.

Městskou hromadnou dopravu v Brně v noci komplikovala námraza na trolejích a ve výše položených částech města také zledovatělá vozovka. Brzy ráno navíc kvůli přepálené troleji nevyjížděly tramvaje z vozovny Pisárky. Kolem 05:00 se podle webu Dopravního podniku města Brna podařilo dopravu uvolnit, lidé ale mají nadále počítat s nepravidelnostmi na tramvajových linkách. Po 8:00 už všechny linky jely bez omezení se zpožděním do deseti minut.

Silničáři v Brně ráno poslali do terénu všech 21 sypačů a spotřebovali přes 100 tun soli. "Komunikace v naší správě jsou nyní po chemickém posypu holé a mokré. Pro řidiče doporučujeme i nadále opatrnou jízdu, a to především na bočních komunikacích, které nejsou v naší správě a kde dosud nemusela údržba proběhnout," uvedl Leoš Chasák z Brněnských komunikací. Opatrní by podle něj měli být i chodci.

Záchranáři od časného rána vyjížděli k autonehodám. U Kobylí na Břeclavsku se srazila dvě osobní auta, z nichž jedno pak začalo hořet. Lehce se zranili tři lidé. Další dvě auta havarovala u Vavřince na Blanensku, jednoho zraněného odvezla sanitka do nemocnice.

Na silnicích v Olomouckém kraji je ledovka

Na nebezpečnou ledovku si dnes ráno musí dát pozor řidiči v Olomouckém kraji, který v neděli odpoledne zasáhly dešťové přeháňky a prochladlé vozovky začaly namrzat. 

Ledovka pokrývá například silnici číslo 35 z Mohelnice směrem na Moravskou Třebovou, a to v úseku dlouhém 18 kilometrů. Kluzká silnice je ve stoupání neprůjezdná pro vozidla těžší než 3,5 tuny. U obce Gruna tam časně ráno havaroval nákladní automobil.

Silnice mohou ráno namrzat i v ostatních částech Olomouckého kraje. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Správci silnic už v neděli odpoledne poslali do terénu sypače, s jejichž pomocí vozovky předem chemicky ošetřili, aby na nich večerní a noční déšť nenamrzal. Z ranního hlášení dispečerů údržby silnic vyplývá, že silnice jsou zatím sjízdné.

Na Jesenicku a Šumpersku v noci místy sněžilo, takže na vozovkách jsou ve vyšších polohách také zbytky rozbředlého sněhu či vrstva ujetého sněhu s posypem. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku jsou vozovky po vydatném chemickém posypu zpravidla holé a mokré. V okolí Moravského Berouna na Olomoucku je rozbředlý sníh.

Na mnoha místech Olomouckého kraje mrholí a řidiči musí počítat také s častými mlhami. Opatrní by měli být i lidé, kteří ráno pěšky vyrazí do ulic měst a obcí. Chodníky mohou být po nočním dešti namrzlé.

Silnice ve Zlínském kraji mohou namrzat

Silnice ve Zlínském kraji mohou dnes ráno místy namrzat. Vozovky v regionu jsou po chemickém ošetření převážně mokré a sjízdné se zvýšenou opatrností.

Silnice ve vyšších polohách Bílých Karpat mohou být zledovatělé, s ledovkou musejí řidiči počítat například v okolí Bojkovic a Komni na Uherskohradišťsku. Dopravu na mnoha místech kraje komplikují i mrholení a mlhy, které snižují dohlednost.

Potíže hlásí Moravskoslezský kraj

Zledovatělý sníh, mlhy i silný vítr mohou dnes působit problémy řidičům na Bruntálsku, silnice jsou tam sjízdné se zvýšenou opatrností. Především ve vyšších polohách na komunikacích ošetřovaných inertním posypem může ležet zledovatělá vrstva sněhu. Vyplývá to z informací silničářů.

Hlavní tahy v kraji jsou ale většinou hole a mokré, převážně sjízdné bez většího omezení. Meteorologové dnes očekávají na většině území občasný déšť nebo přeháňky, zpočátku i mrznoucí a může se tak tvořit ledovka. Nejvyšší denní teploty by měly dosáhnout osmi stupňů Celsia.

Sněmovna pravděpodobně opět vydá expremiéra Andreje Babiše k trestnímu…

18.01.2022 22:09 Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v…

Hlůšková je stále v Pákistánu, dosud nedostala výjezdní víza

18.01.2022 15:15 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky…

18.01.2022 13:34 Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci…

Omikron zasáhl Česko. V pondělí přibylo 20.270 nakažených

18.01.2022 10:00 Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených,…

Jedna z největších záhad dosud nerozluštěna. Co se stalo na lodi Mary…

17.01.2022 09:24 Píše se rok 1869 a v newyorském přístavu se připravuje na cestu do italského Janova menší…

Související:

Právě se děje

reklama