Páteřní česká dálnice je už roky jen na papíře. Proč?

Praha - U málokterých silničních staveb se všichni takto shodují, že je chtějí. Přesto je rychlostní silnice R35, která má spojovat východní Čechy se severní Moravou, už několik let pouze na papíře. Informují o tom lidovky.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Plánovaná R35 je ojedinělá tím, že se na její potřebnosti shodují kraje, obce i Ministerstvo dopravy. A proti nejsou ani ekologičtí aktivisté. Nevadí jim hlavně její nejdůležitější část z Hradce Králové do Olomouce. Přesto silnice stále nestojí.

Jedním z důvodů je podle serveru lidovky.cz špatný lobbing. Ačkoliv má R35 podporu zainteresovaných, neumějí za ni dostatečně lobbovat, a tak se její stavba neustále odsouvá. Místo ní vznikají jiné dálnice.

Politici z východních Čech by se mohli učit od svých kolegů ze severní Moravy. Ti si s prosazováním svých plánů umějí poradit. "Východočeši to tak neuměli. Severní Morava si dokázala prosadit téměř všechny naplánované dálnice," řekl Lidovým novinám náměstek ministra dopravy Ivo Toman, který byl dříve hejtmanem Pardubického kraje.

A druhým problémem je podle serveru lidovky.cz samotná trasa. Ačkoliv byly všechny obce pro, jakmile zjistily, že má rychlostní silnice vést kolem nich, mnohé couvly. A tak dokonce došlo k tomu, že úsek, který měl vést z Liberce do Hradce Králové, a další, který měl míjet Litomyšl, vypadly z územního plánu.

Proti části, která má protínat Český ráj, se zase bouří ekologové. Ti varují, že pokud tam skutečně povede, mohlo by UNESCO tuto oblast vyškrtnout ze svého seznamu.

Ministerstvo dopravy přesto podle serveru lidovky.cz považuje R35 za svou prioritu a mohla by být dokončena do roku 2014. Ale nejprve se musí vyřešit všechny nastálé komplikace.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama