Páteřní česká dálnice je už roky jen na papíře. Proč?

Praha - U málokterých silničních staveb se všichni takto shodují, že je chtějí. Přesto je rychlostní silnice R35, která má spojovat východní Čechy se severní Moravou, už několik let pouze na papíře. Informují o tom lidovky.cz.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Plánovaná R35 je ojedinělá tím, že se na její potřebnosti shodují kraje, obce i Ministerstvo dopravy. A proti nejsou ani ekologičtí aktivisté. Nevadí jim hlavně její nejdůležitější část z Hradce Králové do Olomouce. Přesto silnice stále nestojí.

Jedním z důvodů je podle serveru lidovky.cz špatný lobbing. Ačkoliv má R35 podporu zainteresovaných, neumějí za ni dostatečně lobbovat, a tak se její stavba neustále odsouvá. Místo ní vznikají jiné dálnice.

Politici z východních Čech by se mohli učit od svých kolegů ze severní Moravy. Ti si s prosazováním svých plánů umějí poradit. "Východočeši to tak neuměli. Severní Morava si dokázala prosadit téměř všechny naplánované dálnice," řekl Lidovým novinám náměstek ministra dopravy Ivo Toman, který byl dříve hejtmanem Pardubického kraje.

A druhým problémem je podle serveru lidovky.cz samotná trasa. Ačkoliv byly všechny obce pro, jakmile zjistily, že má rychlostní silnice vést kolem nich, mnohé couvly. A tak dokonce došlo k tomu, že úsek, který měl vést z Liberce do Hradce Králové, a další, který měl míjet Litomyšl, vypadly z územního plánu.

Proti části, která má protínat Český ráj, se zase bouří ekologové. Ti varují, že pokud tam skutečně povede, mohlo by UNESCO tuto oblast vyškrtnout ze svého seznamu.

Ministerstvo dopravy přesto podle serveru lidovky.cz považuje R35 za svou prioritu a mohla by být dokončena do roku 2014. Ale nejprve se musí vyřešit všechny nastálé komplikace.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama