Zelení brojí: Snižte rychlost na dálnicích na 120 km/h!

Berlín - Němečtí Zelení chtějí omezit rychlost na dálnicích ve Spolkové republice na 120 kilometrů za hodinu. Ta v současnosti obecně limitována není, platí tam však doporučení jezdit rychlostí do 130 kilometrů v hodině. Stanovením maximální povolené hranice by podle ekologické strany ubylo nehod a snížily by se emise i hluk. Respektovaný autoklub ADAC s tím ale nesouhlasí a už dříve to odmítla i kancléřka Angela Merkelová.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

S návrhem přišli Zelení v Severním Porýní-Vestfálsku, kde se v květnu konají předčasné zemské volby, z nichž pravděpodobně vzejdou spolu se sociálními demokraty (SPD) jako vítězové a znovu vytvoří koaliční vládu.

"Po vítězství SPD a Zelených ve volbách do zemského sněmu chceme tento limit zařadit do koaliční smlouvy," řekl dnešnímu vydání listu Rheinische Post místopředseda poslanecké frakce Zelených v düsseldorfském parlamentu Arndt Klocke.

Po zavedení rychlostního omezení na dálnicích v Severním Porýní-Vestfálsku ho plánují tamní Zelení rozšířit na celou zemi. Omezení rychlosti podporuje i porýnská SPD, hlavně ale v osídlených oblastech, kde má toto opatření snížit hlukovou zátěž.

Diskuze o zavedení rychlostního limitu na německých dálnicích není novinkou. Tamní společností hýbě již několik let a budí vášnivé debaty. Na jedné straně jsou zastánci zachování "svobody" na silnicích, kteří jsou proti jakémukoliv omezování. Na straně druhé stojí příznivci omezení rychlosti, jimiž jsou většinou odborníci zabývající se nehodovostí či životním prostředím.

Omezení v současnosti neplatí na zhruba polovině dálniční sítě. Ta má celkem přes 12 tisíc kilometrů a patří k nejdelším na světě. Pouhá jedna třetina má omezenou rychlost.

Témata: Německo | Dálnice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama