Praha bude zklidňovat magistrálu. Zúží ji jen do dvou pruhů

Praha - Hlavní město plánuje během letních prázdnin zúžit magistrálu v každém směru do dvou jízdních pruhů, a to v úseku mezi Těšnovem a I. P. Pavlova. Uvedl to ve středu náměstek primátora pro dopravu Josef Nosek (ODS) na jednání dopravního výboru zastupitelů hlavního města.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Připravuji materiál do rady, který by na šest týdnů provoz na magistrále omezil," upřesnil Nosek. Předpokládá, že by radní tento krok projednali během dubna.

Magistrát chce zkušebním provozem zjistit a porovnat podle modelů, jak se doprava na magistrále zklidní. Původně se počítalo dokonce s omezením provozu již od Spořilova až k Argentinské ulici.

Starostové městských části Praha 2, 4 a 7 již na začátku roku podepsali Iniciativu za humanizaci Severojižní magistrály vedoucí středem hlavního města. Městské části tak potvrdily, že budou společně postupovat na snížení dopravní zátěže, která postihuje Pražany žijící v okolí dopravní tepny.

Iniciativa usiluje o to, aby vedení hlavního města zklidnilo dopravu na magistrále, a to ještě před dokončením tunelu Blanka. Městské části rovněž navrhují, aby Praha pokračovala v pokládání nízkohlukového povrchu magistrály a zvýšila podíl zeleně v jejím okolí.

Po magistrátu navíc starostové chtějí pět milionů korun na projektovou studii, která by řešila problémy magistrály, analýzu dosavadních projektů, s nimiž přišly jednotlivé úřady, a přípravu harmonogramu kroků vedoucích k úpravě provozu na magistrále.

Požadavek městských částí, aby Praha začala se zklidňováním magistrály ještě před dokončením tunelu Blanka, se shoduje se závěry studie, kterou nechala nedávno vypracovat iniciativa Auto*Mat.

Ze studie vyplývá, že jestliže město promešká otevření tunelu Blanka, bude pozdější zklidňování magistrály mnohem obtížnější. Blanka totiž magistrále neulehčí, naopak zdvojnásobí kapacitu příjezdu do vnitřní Prahy a zvýší tlak na to, aby také kapacita ulic zůstala stejná jako v současnosti.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama