Řidiči pokutám z Německa neujedou, přijde exekutor

Praha - České řidiče začnou v letošním roce dohánět pokuty za přestupky, které spáchají v Německu. Informují o tom páteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Pokud například za našimi západními hranicemi překročí rychlost o 20 km/h a přistihne je přitom automatický radar, Němci pokutu 80 eur přepošlou do Česka. Výnos z pokuty vymáhá a získává česká strana. Lidi, kteří by obsílky s pokutou ignorovali, tak postihne exekuce kvůli přečinu, který se vůbec nestal na našem území.

Zmíněnou praxi začnou němci aplikovat letos v říjnu. Vymáhat se budou pokuty vyšší než 70 eur a nemusí jít nutně jen o sankce dopravní. Nejde o žádnou německou specialitu. Němci jsou jen prvním státem Evropské unie, který využije nařízení Rady EU z roku 2005.

Rozhodnutí o uplatnění zásady vzájemného uznávání peněžních trestů se má během několika let rozšířit do všech zemí EU. V brzké době ho chystá i další náš soused - Rakousko, země, kam míří desítky tisíc českých turistů ročně. Češi by mohli platit i za jim naprosto neznámé přestupky, například za nedodržení bezpečné vzdálenosti. "Za u nás netrestaný přestupek jsou Němci schopni řidiči udělit pokutu až 300 eur," říká Václav Špička z Autoklubu ČR. Německá pečlivost ale může ztroskotat na českých úřadech, které jsou zahlceny tuzemskými přestupky.

Loading...
Témata: řidiči | pokuty
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama