Silnice namrzají, problémy hlásí většina krajů

Praha - Na Vysočině se k ránu teploty pohybují kolem bodu mrazu a silnice místy namrzají. Problémy zatím nejvíc hlásili řidiči na Pelhřimovsku a na Jihlavsku.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Na jihočeských silnicích druhé a třetí třídy leží místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré. Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy může dopravu komplikovat mlha a ledovka.

Kraj Vysočina
Na Vysočině se k ránu teploty pohybují kolem bodu mrazu a silnice místy namrzají. Problémy zatím nejvíc hlásili řidiči na Pelhřimovsku a na Jihlavsku. S velkou opatrností je potřeba jezdit hlavně na komunikacích nižších tříd, které silničáři sypou drtí. Chemicky ošetřované hlavní tahy jsou mokré, uvedla krajská správa a údržba.

"Je mokro a k ránu spadly teploty k nule," upozornila dispečerka krajské správy. Silnice namrzají například kolem Kamenice nad Lipou, Počátek, Třeště a Velkého Beranova. Chemický posyp správa obnovuje s 86 sypači.

Podle údajů na internetu havarovala kolem 06:00 na kluzké vozovce dvě auta u Kochánova na Havlíčkobrodsku.

Na Vysočině dnes bude převážně zataženo. Místy bude pršet, může se objevit i déšť se sněhem a v polohách nad 500 metrů sněžení. Teploty přes den vystoupí nejvýše tři stupně nad nulu.

Jihočeský kraj
Na jihočeských silnicích druhé a třetí třídy leží místy zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem, hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré. Podle správy a údržby silnic jsou všechny vozovky se zvýšenou opatrností sjízdné.

Někde viditelnost po ránu snižuje mlha. Na většině území prší. Meteorologové varují před tvorbou náledí.

Na zledovatělé silnice s vyjetými kolejemi si musí řidiči dát pozor především na Táborsku. Se změnou povrchu vozovek musí počítat v celém kraji. Po ránu na ledovce havaroval kamion v Prachaticích v Husinecké ulici.

Meteorologické stanice hlásí déšť, jen na šumavském Churáňově sněží. Nejtepleji je ráno v Českých Budějovicích - skoro tři stupně Celsia, mírně pod nulou se drží teplota na Churáňově. Tam leží 27 centimetrů sněhu.

Obdobná situace bude přes den. Bude oblačno až zataženo, občas slabý déšť, nad 600 metrů nad mořem sněžení. Nejvyšší denní teploty jeden až čtyři stupně Celsia, na horách kolem minus jednoho. Celé dopoledne musí řidiči i chodci počítat s tvorbou náledí.

Liberecký kraj
Silnice v Libereckém kraji jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Místy může dopravu komplikovat mlha, uvedli dnes dispečeři z jednotlivých regionů zimní údržby v Libereckém kraji. Teploty jsou v kraji nad nulou.

"Jel jsem ráno z Liberce. problém nebyl nikde, teplota je plus dva stupně," uvedl dispečer z Českolipska.

Silnice I. třídy jsou holé a mokré. Na vozovkách III. třídy místy zůstává vrstva sněhu krytá posypem. Na vozovkách nižších tříd na Jablonecku jsou zbytky sněhu po pluhování.

Podle předpovědi dnes bude zataženo s občasným deštěm, v polohách nad 800 metrů by mělo sněžit. Teploty přes den vystoupí nejvýše pět stupňů nad nulu, na horách může být ale i minus dva.

Olomoucký kraj
Silnice ve vyšších polohách Olomouckého kraje dnes v noci začaly namrzat. Cestáři proto zahájili chemický posyp a všechny silnice v Olomouckém kraji jsou nyní sjízdné. V některých částech regionu se ale tvoří mlhy. Řidiči by proto měli jezdit opatrně.

Například v Jeseníku se nyní teploty pohybují kolem bodu mrazu. Vozovky na Jesenicku jsou po chemickém ošetření mokré a v lesních či horských úsecích na nich leží slabá vrstva ujetého sněhu krytá posypem. "V terénu jsou sypače, protože vozovky v noci začaly namrzat. Mlhavo je pouze na Červenohorském sedle," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic.

Vozovky namrzají také na sousedním Šumpersku a ve vyšších polohách Prostějovska. Na Olomoucku a Přerovsku jsou silnice zpravidla holé a mokré, na některých místech se ale tvoří mlhy. Na nesouvislou ujetou vrstvu nebo na rozbředlý sníh krytý posypem mohou narazit řidiči na vedlejších cestách například v oblasti Šternberska, ale i na jiných trasách, které jsou udržovány inertním posypem.

Královéhradecký kraj
Na řadě silnic nižších tříd a na horských cestách v Královéhradeckém kraji leží na silnicích rozbředlý sníh. Dopoledne se může místy vyskytovat náledí. Dohlednost dnes ráno na některých místech snižovala mlha. Hlavní silniční tahy jsou mokré. ČTK to zjistila u silničářů a meteorologů v kraji.

Dnes by mělo být v kraji zataženo až oblačno, místy s občasným deštěm. V polohách nad 700 metrů nad mořem může sněžit. Teploty by se přes den měly pohybovat od jednoho do čtyř stupňů Celsia, na horách má být těsně pod nulou.

Pardubický kraj
Na některých silnicích v Pardubickém kraji se dnes objevuje námraza nebo zbytky zledovatělého sněhu. Řidiči je mají očekávat zejména ve vyšších polohách. ČTK informace získala z webu Ředitelství silnic a dálnic.

Zbytky zledovatělého sněhu mohou být na silnicích v okolí Hlinska nebo Lanškrouna, zbytky rozbředlého sněhu se mohou objevit u Moravské Třebové. Na námrazu silničáři upozorňují také v okolí Ústí nad Orlicí nebo na silnicích ve vyšších polohách v okolí Vysokého Mýta. V Železných horách a v okolí Svitav se může objevit ujetý sníh.

Dnes ráno je v Pardubickém kraji nejčastěji od minus jednoho do plus tří stupňů, je převážně zataženo a místy prší. Na většině míst vane slabý vítr.

Zlínský kraj
Nesouvislá vrstva sněhu do jednoho centimetru se ve Zlínském kraji dnes drží už jen na některých silnicích třetí třídy na Vsetínsku. Řidiči na ni mohou narazit zejména na horách či v lesních úsecích. Do dnešního dopoledne v kraji platí výstraha meteorologů před možnou tvorbou náledí, které se ale díky teplotám nad nulou v regionu netvoří. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

Motoristé by přesto zejména ve vyšších polohách, kde teplota může klesat, měli na mokrých silnicích jezdit se zvýšenou opatrností. V některých částech kraje snižuje viditelnost mlha nebo mrholení. V regionu je zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od jednoho do tří stupňů Celsia.

Středočeský kraj
Většina silnic ve středních Čechách byla dnes ráno mokrá. V kraji prší nebo jsou dešťové přeháňky. Na Kladensku a v okolí Prahy dopravu komplikuje mlha.

Teploty pod bod mrazu neklesly, silnice jsou převážně sjízdné se zvýšenou opatrností. Vyplývá to z aktuálních informací Ředitelství silnic a dálnic.

S mlhou musejí řidiči počítat hlavně na dálnici D8 z Prahy do Teplic a také na rychlostních silnicích R6 a R7. Kvůli srážkám je viditelnost snížená i na plzeňské dálnici D5. Většina dálnic i silnic pro motorová vozidla je mokrá, na Benešovsku a Příbramsku jsou chemicky ošetřené. Zvláště opatrní by měli řidiči být na pražském okruhu, silnici R10 a R4.

Bez omezení jsou sjízdné dálnice D1 a D11.

Silnice první třídy jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Bez omezení jsou podle silničářů sjízdné na Kladensku. Povrch vozovek všech komunikací nižších tříd je mokrý, řidiči jedoucí po vedlejších silnicích by tedy měli být opatrní.

Ráno se teploty v kraji pohybují mezi nulou až třemi stupni Celsia. Je zataženo a převládá bezvětří.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama