Sněhová kalamita udeřila vší silou. Problémy hlásí celá Evropa

Praha - Se sněhem bojují Češi i Evropané. Nánosy bílé pokrývky komplikují život mnoha řidičům. Jen v Praze jsou desítky nehod. A bude hůř. Napadnout má až 30 centimetrů sněhu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Meteorologové varují před novým sněhem. V noci už začalo vydatně chumelit na Moravě, sněhová mračna v úterý ráno a dopoledne postupují z východu na západ Česka. Podle meteorologů by mohlo napadnout až 30 centimetrů.

Od noci zasypává východní Moravu sníh, sněžení se nad ránem začalo přesouvat směrem na západ. Krátce po 8. hodině nejvíce sněžilo na Vysočině a ve výchdoních Čechách. Meteorologové varují, že by měli dát pozor především řidiči, na silnicích se totiž budou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Sníh způsobil dopravní komplikaxe na Vysočině. Ty největší jsou na silnici z Jihlavy na Znojmo, kde v kopcích u Stonařova zůstalo stát několik kamionů. Silničářům se sice podařilo provoz částečně obnovit tak, aby se silnice nezablokovala úplně, i tak se tam ale tvoří kolony.

Sněžení má na Vysočině na svědomí už i bezmála dvě desítky dopravních nehod, další auta pak uvízla ve sněhu. Vše se zatím obešlo bez zranění. 

"Většinou napadne 10 až 20 cm, místy až 30 cm sněhu. Ojediněle se budou tvořit sněhové jazyky," varuje Český hydrometeorologický ústav. Sněžení nebo mrznoucí srážky by měly padat i během středy.

Vytrvalé sněžení v Itálii a Slovinsku zablokovalo stovky kamionů v příhraniční oblasti západního Maďarska. Jen v župě Zala zůstalo dnes uvězněno téměř 800 kamionů mířících do Slovinska, které ovšem v pondělí uzavřelo hranice pro vozidla nad 7,5 tuny. Uvolněny byly naproti tomu dopoledne hraniční přechody z Rakouska do Slovinska i do Itálie. Problémy způsobilo silné sněžení v provozu vídeňského letiště Schwechat. Tři dopolední lety byly zrušeny, další mají kvůli odklízení sněhu a námrazy zpoždění.

Od dnešních 06:00 hodin nesmějí přes maďarsko-slovinskou hranici ani nákladní vozy se slovinskými poznávacími značkami a vozidla jedoucí jen do Slovinska. Záchytná parkoviště podél dálnic a rychlostních silnic už pro vozidla, která uvízla v Maďarsku, nestačí. Stojí nyní i v odstavných pruzích a na okrajích silnic a brání provozu, píše agentura MTI.Omezení podle očekávání maďarských úřadů potrvá asi dva dny a netýká se osobních aut.

Zprovoznění tras do Itálie a Slovinska se naopak dočkali před polednem řidiči kamionů stojících před rakouskými hranicemi někdy i dva dny. Kamiony nad 7,5 tuny se rozjely do Itálie na brennerské dálnici A13, pokračovat v cestě mohli i řidiči většiny ze 300 nákladních aut, kteří strávili noc v oblasti bývalé celnice Spielfeld-Sentilj u slovinské hranice. Zatím ale smějí jet dál jen vozy mířící přímo do Slovinska.

Nákladní auta z České republiky směřující do Slovinska a Itálie přes maďarské území byla dopoledne zastavována už na českém území. Policie uzavřela hraniční přechod na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou, před polednem se na hraničním přechodu Lanžhot-Brodské vytvořila asi čtyřkilometrová fronta. Kolem poledne se ale hranice opět otevřela a kolona se začala rozjíždět.

Opatření se týkalo jen vozidel nad 3,5 tuny, která směřují přes Slovensko dál do Maďarska. Dopoledne slovenská policie vpouštěla na Slovensko jen slovenské kamiony nebo auta s rychle se kazícím zbožím, zbytek vracela do ČR.

Maďarsko uzavřelo pro nákladní dopravu hranice se Slovenskem a záchytná parkoviště na slovenské straně pro kamiony z Čech nestačila. Západní oblast Slovenska, zejména Bratislavu, zasáhlo silné sněžení, které podle meteorologů potrvá do středy. Napadnout má až 30 centimetrů sněhu. Také na dálnici D1 policie odklání kamiony nad 7,5 tuny mířící do Bratislavy a dále do Maďarska.

Témata: Zima | Sněžení | kalamita
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama