Doprava v Česku kolabuje. Podívejte se na hlavní uzavírky

Praha - Záplavy uzavřely v ČR více než 150 úseků silnic. K 06:00 evidovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) 152 neprůjezdných úseků, o dvě desítky více než v neděli večer. Nejčastější příčinou je zaplavení silnice, ale voda některé úseky také zanesla bahnem a místy leží spadané stromy.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Aktuální informace o omezeních najdou řidiči na serveru ŘSD www.dopravniinfo.cz. Nejvíce postiženy jsou jižní Čechy. Například v Lenoře na Prachaticku byl na silnici I/39 uzavřen podemletý most a uzavírka potrvá zřejmě až do 12:00. Na Českobudějovicku bude zase u Sedlece možná až do úterka neprůjezdná silnice I/20 a mezi Lišovem a Borkem asi do dnešního odpoledne silnice I/3.

Omezení dopravy se ovšem nevyhnula ani dalším regionům. Na dálnici D5 na Berounsku záplavy zkomplikovaly provoz. Přibližně mezi 30. a 33. kilometrem v obou směrech ztěžuje průjezd voda vytékající z polí, nebezpečný úsek je označen. Na silnici I/15 u Lovosic na Litoměřicku se staví protipovodňové zábrany, takže bude zřejmě po celý dnešek uzavřen úsek o délce 1,5 kilometru. U Nového Boru na Českolipsku hrozí propadnutí podemleté silnice I/9, takže řidiči musí místem projíždět velmi opatrně.

Uzavřená je také třeba levobřežní silnice I/30 mezi Ústím na Labem a Lovosicemi, kvůli stoupajícímu Labi policie odklání automobily přijíždějící po dálnici D8 od Lovosic a Drážďan přes Teplice.

V Kralupech nad Vltavou došlo už ráno k evakuaci sídliště Cukrovar a dalších ulic v centru města. Probíhají přípravy na evakuaci sídliště Hůrka. Celkově bylo v noci v celé republice evakuováno téměř 2700 lidí, 200 lidí hasiči zachránili.

Ve Středočeském kraji je kvůli zaplaveným kolejím neprůjezdná trať Sedlčany - Olbramov - Kouřim - Pečky. Půda se sesunula na trať Davle - Jílové u Prahy. Omezený provoz na dvou kolejí je mezi Nelahozevsí a Libčicemi.

V Jihočeském kraji jsou zatopené koleje na v úsecích Hluboká nad Vltavou - Zliv, Dívčice - Číčenice, Ražice - Čejetice a na trati Vyšší Brod - Klášter - Loučovice.

V Ústeckém kraji jsou popadané stromy na kolejích mezi Moldavou v Krušných horách a Mostem.

V Královéhradeckém kraji je bahnem zavalená trať mezi Kunčicemi nad Labem a Pilníkovem. Napadané stromy leží v úseku Lázně Bělohrad - Ostroměř.

V Libereckém kraji jsou zaplavené koleje v úseku Křižany - Rynoltice a v úseku Hrozetín - Merklín leží na kolejích stromy.

V hlavním městě je od rána výrazně omezená městská doprava. Metro nejezdí v úsecích Dejvická - Muzeum, Smíchovské nádraží - Českomoravská a Muzeum - Kobylisy. Lidé mohou využít náhradní autobusy. Zrušené jsou i některé tramvajové linky. Nejedou linky číslo 4, 5, 6, 8, 14, 17, 24.

Lidé, cestující veřejnou dopravou, získávají informace z cedulí, rozhlasu ve stanicích metra i od informátorů Dopravního podniku. Problematický je přestup na linku metra B. Náhradní autobusy jsou velmi vytížené, přijíždí jich ale hodně a navazují na omezený provoz metra. Je třeba počítat se zpožděním, píše rozhlas.cz.

Krizový štáb hlavního města Prahy konstatuje, že situace je zatím stabilizovaná. S evakuací Smíchova se zatím vyčká. Speciální hlídky zůstávají v Lahovicích, vypojeno je 60 trafostanic, zaplavená je spodní část zoo. Vedení města varuje před cestou do Prahy. Protipovodňové zábrany jsou dimenzovány na průtok 3250metrů krychlových za sekundu, rezerva je na 3800. Krizový štáb zasedne opět v poledne.

Na pomoc postiženým povodněmi organizuje česká Charita sbírku. Dárcovskou SMS ve tvaru DMS CHARITAPOMOC je možné posílat na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 korun, z čehož Charita obdrží 27 korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama