Propukne chaos na silnicích? Podívejte se, co všechno se bude dít

Praha - Doba od pátku do příští neděle bude patrně jedno z nejrizikovějších období v celém letošním roce. Sejde se totiž hned několik faktorů, které dlouhodobě zvyšují počet dopravních nehod, upozorňují pojišťovny.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Zvýšená frekvence dopravy a tudíž i nehod nastane už v tento pátek. Kromě toho, že začínají volby do Poslanecké sněmovny, lidé budou díky pondělnímu státnímu svátku (Den vzniku samostatného československého státu) odjíždět na prodloužený víkend.

Dalším faktorem, který dlouhodobě zvyšuje počet dopravních nehod, je změna letního času na zimní. V neděli se čas posune o hodinu dozadu, brzo bude tma. „Změna času, která může na citlivé jedince negativně působit, například sníženou soustředěností, zvýšenou únavou a celkovým poklesem fyzické i psychické výkonnosti," doplnil mluvčí Allianz Václav Bálek.

Pondělí bude rizikovější nejenom kvůli návratu rodin z víkendu, ale také proto, že na silnice patrně vyrazí i sváteční řidiči. Státní svátek totiž využijí lidé k uctění Památky zesnulých, lidově dušičky, aby položili věnce a svíčky na jejich hrobech.

Aby toho nebylo málo, tak školákům začínají v úterý podzimní prázdniny, kterých někteří ředitelé využili. Udělili ředitelské volno a prodloužili je tak až do pátku.

Statistiky pojišťoven předpovídají velkou nehodovost

„Zjistili jsme, že minimální nárůst škod v těchto dnech je 13 procent a projevil se ve dnech po 27. 3. 2011, kdy nastala změna na letní čas. V loňském a letošním roce již byl březnový nárůst o 16 a 17 procent. Výraznější nárůst – o 20 procent jsme zaznamenali v říjnu 2011, loni to bylo více než 22 procent. Je zřejmé, že na podzimních vyšších číslech se negativně projevily také dušičky a zhoršené počasí," vypočítává Tomáš Klofát, ředitel likvidace pojistných událostí Allianz.

Přechod na zimní a letní čas a jeho negativní důsledky byly předmětem i mnoha zahraničních studií, podle nichž stoupá počet úrazů, a to až o šest procent a zejména počet havárií – podle kanadských vědců je to o osm procent, podle švédského výzkumu se dokonce bezprostředně po změně času zvyšuje počet nehod až o jedenáct procent.

Nejčastější příčinou nehod těchto dnů u nás je nepřizpůsobení jízdy stavu vozovky, dále pak rychlost a mikrospánek. Řidiči by proto letos neměli podceňovat únavu, třeba způsobenou i změnou času a raději se vyvarovat nočního cestování po náročném dni v zaměstnání. Vůbec větší opatrnost je na aktuálně mokrých, kluzkých a místy i namrzlých silnicích nutností.

Proto je na místě v těchto dnech zvýšit opatrnost a myslet na rizika, která jsou příznačná právě pro toto období. Podle předpovědi počasí to vypadá, že letošní Dušičky budou abnormálně teplé, ale deštivé. Silnice tak budou převážně mokré, na silnicích nižší třídy hrozí také střety se zvěří, nebo smyk na mokrém listí. Spolu s ranními mlhami či brzkým stmíváním se řidičům může jezdit hůř než obvykle.

Jak nehodám předejít?

Zkontrolujte si stav svých pneumatik. Nezapomeňte, že od 1. listopadu by řidiči měli mít zimní pneumatiky. Při snížené viditelnosti využívejte dálková či mlhová světla. Nezapomeňte však na to, že mohou protijedoucí řidiče oslnit, proto je používejte ohleduplně a v situacích, kdy nikomu nevadí.

Jezděte pomaleji než obvykle a v případě, že musíte prudce zabrzdit, signalizujte to řidičům za vámi.

Víc než kdykoliv jindy dodržujte bezpečnou vzdálenost. Pamatujte na to, že na mokré a kluzké vozovce je brzdná dráha mnohem delší.

Pozor i na to, že kromě tradičních účastníků silničního provozu se navíc na cesty vydávají i tzv. sváteční řidiči, kteří tak společně se zhuštěným provozem a mokrými vozovkami představují větší riziko vzniku dopravních nehod.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama