Počasí komplikuje dopravu po celém Česku. Bude hůř, varují meteorologové

Jihlava - Hlavní silnice na Vysočině jsou mokré po chemickém ošetření, na vedlejších leží slabá ujetá vrstva sněhu krytá posypem. V některých úsecích mohou být silnice kluzké. Řidiči proto musejí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. ČTK to řekl Roman Šabart z dispečinku krajských silničářů. Dopravu komplikují i nehody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"V noci napadly na Vysočině přibližně dva centimetry sněhu, v terénu bylo kolem stovky sypačů," řekl Šabart. Dopravu v kraji komplikuje odstraňování následků nehody kamionu a dvou osobních aut na 153. kilometru dálnice D1 u Lhotky na Žďársku. Další nehoda se stala u obce Mnich na Pelhřimovsku, kde osobní automobil skončil mimo vozovku.

Ve Zlínském kraji v noci na dnešek slabě sněžilo, silnice jsou ale s opatrností sjízdné. Sníh se místy drží na silnicích druhé a třetí třídy Vsetínska a poprašek je i na některých cestách ve vyšších polohách Zlínska. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V Královéhradeckém kraji v noci na dnešek slabě sněžilo. Sněhové či smíšené srážky se v kraji objevovaly i dnes ráno. Na silnicích v Krkonoších a Orlických horách leží vrstva uježděného sněhu. Hlavní silniční tahy v kraji byly ráno po chemickém ošetření mokré. Přes den by se místy mohly objevit mrznoucí srážky, večer by do kraje měl přijít silný vítr, vyplývá z webů meteorologů a Ředitelství silnic a dálnic.

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstávají na mnoha místech zbytky sněhu. Řidiči s nimi musejí počítat zvláště ve výše položených oblastech.  Rozbředlý sníh pokrývá vozovky v okolí Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Vysokého Mýta či Poličky a Žamberku. Vyskytuje se také na na Orlickoústecku. Z okolí Skutče hlásí silničáři námrazy.

Ve středních Čechách jsou ojediněle hlášeny sněhové přeháňky. Řidičům mohou dnes ráno ztěžovat jízdu po rychlostních silnicích R4, R6, R7 a R10. Tyto hlavní tahy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Na jihu Čech v noci sněžilo, nejvíce na Jindřichohradecku. Na silnicích první třídy tam po chemickém ošetření leží rozbředlý sníh, na vedlejších tazích jeho ujetá vrstva. Jinde jsou dnes komunikace podle zimní služby správy a údržby silnic mokré, sjízdné jsou se zvýšenou opatrností.

V Libereckém kraji napadl mokrý sníh, silnice dnes mohou mnohde klouzat. Všechny silnice jsou upravené a sjízdné, silničáři ale radí jezdit se zvýšenou opatrností. Problémy měly přes noc hlavně kamiony ve stoupání na silnici 10 u Kořenova a 13 v albrechtickém kopci. ČTK to řekl dispečer společnosti Eurovia, která údržbu hlavních tahů v Libereckém kraji zajišťuje. "Na albrechtickém kopci se vytvořila námraza, ale už je to posypané a problémy by tam být neměly," řekl dispečer.

Silnice v Ústeckém kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné, v horských oblastech se objevují mlhy a slabé sněžení. Vyplývá to z informací silničářů. Teploty v kraji se v 06:00 pohybovaly jeden až dva stupně nad nulou. Většina komunikací je mokrá po chemickém ošetření a sjízdná se zvýšenou opatrností. V Krušných horách leží na silnicích zbytky rozbředlého sněhu, silničáři varují i před mlhou a slabým sněžením.

Meteorologové vydali varování před silným větrem, ke kterému se postupně přidá vydatné sněžení. Na horách může napadnout až 40cm sněhu.

Hasiči motoristům doporučují:

- sledujte dopravní zpravodajství, zda je trasa vaší jízdy průjezdná a vozovka sjízdná
- zkontrolujte si vybavení svého vozidla, při cestě do hor nezapomeňte na sněhové řetězy
- doporučujeme dostatek pohonných hmot, pro případ nouze v autě připravenou minimální zásobu pití a potravin, případně nezbytné léky
- teplý oděv, deku
- mít funkční a nabitý mobilní telefon včetně autonabíječky
- smetáček na sníh, lopatka a baterka
- důsledně respektujte pokyny záchranářů, jeďte s maximální opatrností a rychlost a styl jízdy přizpůsobit podmínkám a stavu komunikace
- v případě dopravní nehody nebo jiné události na komunikaci je nezbytné, aby řidiči stojící v koloně umožnili plynulý průjezd vozidel záchranných složek.

Velké přívaly sněhu mohou také vést k poškození až zřícení nedostatečně dimenzovaných či neudržovaných střech a střešních konstrukcí. Nebezpečný může být i déšť do velké vrstvy sněhu na střechách, který se zachycuje ve sněhové pokrývce a tím zvyšuje její hmotnost.

Odklízení sněhu ze střechy je z důvodu možného pádu člověka velmi nebezpečné. Sníh je nutno odklízet symetricky (ne jen na části střechy), a je nutno dbát na nepoškození hydroizolace.

Tzn. sníh odstraňovat s rozmyslem, ne s pomocí ostrých nástrojů, a ponechat na střeše vrstvu zpravidla zledovatělého sněhu při jejím povrchu, informuje server pozary.cz.

V případě vytrvalého sněžení a v kombinaci s větrem může dojít k lámání větví, také k vyvracení stromů a pádu elektrického vedení. Dbejte zvýšené opatrnosti na těchto místech, a pokud to není nutné, omezte v tomto období svůj pohyb venku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přívoz v Praze mezi Trojou a Císařským ostrovem nejezdí, fouká silný vítr

10.12.2018 08:33 Přívoz, který spojuje pražský Císařský ostrov a Troju, dnes ráno nejezdí kvůli silnému větru.…

Ledovka způsobila kalamitu: Zavřené silnice, popadané stromy, rychlíky…

03.12.2018 09:37 Aktualizováno Na Vysočině od neděle místy prší, silnice jsou kvůli ledovce sjízdné se zvýšenou opatrností.…

Česko pokrývá ledovka: Sjízdnost silnic velmi komplikovaná, boural autobus…

02.12.2018 19:38 Aktualizováno Výstraha meteorologů varující před ledovkou se na Vysočině naplnila. Silnice namrzají v celém kraji…

Pozor na silnicích: Náledí a sníh komplikují dopravu. Přehled po krajích

01.12.2018 10:14 Aktualizováno Dopravu v hlavním městě komplikuje rozbředlý sníh, který leží i na hlavních komunikacích. Silnice…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama