Velikonoce na silnici: Méně mrtvých, zato roste počet zdrogovaných řidičů

Praha - Pět lidí zemřelo v Česku při autonehodách během prodlouženého svátečního víkendu do dnešního odpoledne. Zatím tak jde o druhé nejméně tragické Velikonoce za posledních 15 let. Vyplývá to z informací policie. Většinu mrtvých si vyžádaly havárie již v pátek, kdy zahynuli čtyři lidé. Velký podíl na tom měla nehoda u Měrunic na Teplicku, při níž najednou zemřeli dva lidé.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

V pátek byl mimořádně vysoký i celkový počet nehod, kterých se stalo celkem 320, v sobotu i neděli byl zhruba poloviční. Smrtelné úrazy přinesly jen páteční a sobotní nehody. Neděle i dnešek se zatím obešly bez úmrtí, přestože se stalo několik vážných havárií. Například na Jablonecku havarovaly dnes dva skútry, zřejmě na olejové skvrně, a jedna žena se těžce zranila.

Dokonce pět zraněných si vyžádala dnešní srážka auta s autobusem na Hodonínsku, zranění však naštěstí zřejmě nebyla těžká. Na Bruntálsku se odpoledne stala hromadná nehoda osobního auta a tří motorek, při které dva motorkáři utrpěli lehčí poranění, třetí je zraněn těžce.

S pěti úmrtími patří zatím letošek spolu s rokem 2012 mezi nejméně tragické prodloužené velikonoční víkendy. Za posledních 15 let zemřelo méně lidí od pátku do velikonočního pondělí jen loni, kdy si nehody vyžádaly tři životy. Nejtragičtější byly Velikonoce v roce 2003, kdy na silnicích zahynulo 25 lidí. 

Provoz byl dnes i přes návraty lidí z dovolených či velikonočních návštěv zatím většinou plynulý. Problémy působila jako o předchozích víkendech především dopravní omezení na opravované dálnici D1. 

Opilci za volantem i letos

Na provoz dohlížely stovky policistů, i vzhledem k tomu, že o Velikonocích vždy stoupá počet opilých řidičů. Třeba v Jihomoravském kraji chytili policisté jen za sobotu a neděli celkem 14 řidičů pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

„Pokud řidič jeví známky, že by mohl být ovlivněný návykovou látkou a projde testem na alkohol, pak se dělají testy na drogy. Na celkové hodnocení a srovnání s minulým rokem je ještě brzo, počkáme na úterý, na středu. Zatím to vypadá, že řidičů pod vlivem drog by mohlo být i více než loni," uvedl pro Rozhlas.cz mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

Alkohol se u každého člověka vstřebává různě dlouhou dobu. Nezáleží jen na hmotnosti a pohlaví, rychlost vstřebávání ovlivňuje i psychické a fyzické rozpoložení.

Podle primáře soudního lékařství pražské nemocnice na Bulovce docenta Michala Berana je důležité také to, co a jak člověk jí. „Když pije na lačno, tak se všechen alkohol vstřebá během půl hodiny, při lehce naplněném žaludku pak do hodiny, a když člověk hodně jí, tak alkohol ukončuje vstřebávání až za hodinu půl, či za dvě," popisuje.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že nejčastěji pod vlivem alkoholu bourají řidiči na severní Moravě. Za první čtvrtletí letošního roku policisté v Moravskoslezském kraji řešili 126 nehod s přítomností alkoholu, což je výrazně nejvíc ze všech krajů, například v Karlovarském kraji to bylo o skoro stovku méně.

„Myslím si, že je to o tom, jak se řidiči dokážou sami rozhodnout, jestli s alkoholem půjdou řídit, nebo ne. Je to v lidech, není to o tom, jestli jde o severní Moravu," domnívá se Monika Hrazdilová z ostravské dopravní policie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama