MPSV může případně prodloužit smlouvu na systém dávek, řekl náměstek Povšík

Ministerstvo práce je připraveno případně prodloužit smlouvu na zajištění provozu informačních systémů pro výplatu dávek o dalších pět měsíců do května příštího roku s dosavadním dodavatelem, jímž je firma OKsystem. Pokud by do jara nového provozovatele jejích aplikací nenašlo v soutěži, osloví ji nejspíš k další spolupráci.

Reklama

Vyplývá to z vyjádření politického náměstka ministryně práce Robina Povšíka (ČSSD) na posledním jednání sněmovního sociálního výboru. Zasedání bylo neveřejné, Sněmovna dodatečně zveřejnila zvukový záznam.

Provoz systému pro vyplácení dávek má ministerstvo zajištěný do konce roku, kdy smlouva s OKsystemem vyprší. Povšík ujistil, že poskytování příspěvků a podpor kvůli tomu není ohroženo. Vedení resortu vyhlásilo v září soutěž na nového provozovatele nynějších systémů dávek a zaměstnanosti od OKsystemu na příští tři roky za 600 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit do 30. října, kontrakt se má podepsat v listopadu.

"I kdyby se nestihlo otevřené výběrové řízení do daného termínu, máme odsouhlaseno s dodavatelem (OKsystem), že na základě stávajících smluvních vztahů a smluvních dokumentů jsme schopni uzavřít dodatek na dalších pět měsíců, je to zajištěno minimálně do května," uvedl politický náměstek. Dodal, že vedení resortu věří, že se do té doby soutěž podaří ukončit. "V krajním případě je připraveno JŘBÚ (jednací řízení bez uveřejnění). Dojít bychom k němu nechtěli. Otevřené řízení se ale nemusí povést," řekl Povšík.

V jednacím řízení bez uveřejnění se osloví přímo jediný dodavatel, který umí provoz zajistit. Podle Povšíka by nebyla chyba ministerstva, pokud by se soutěž nestihla. Poukázal na průtahy kolem případných námitek a odvolání uchazečů proti rozhodnutí.

Smlouvu s OKsystemem ministerstvo prodlužovalo už dvakrát o dva roky kvůli zpoždění příprav nového celoresortního informačního systému, který měl původně fungovat od roku 2017. Roční prodloužení stojí zhruba půl miliardy korun. Za stav technologií a závislost na jediném dodavateli, jímž je od roku 1993 společnost OKsystem, sklízí ministerstvo kritiku.

Připravovaný celoresortní systém se skládá ze systémů dávek, zaměstnanosti a dalších. Původně měl stát 1,5 miliardy. Cena může být o miliardu vyšší. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně uvedla, že zakázky zdědila. Vedení resortu dřív ujišťovalo, že se novinka spustí od roku 2021. Letos v květnu na jednání sociálního výboru Maláčová řekla, že to bude zřejmě na přelomu let 2022 a 2023. Soutěž na nového provozovatele nynějších systémů je ale na tři roky, tedy zhruba do začátku roku 2024.

O záměru uspořádat výběrové řízení na provoz nynějších aplikací informovali zástupci ministerstva sociální výbor loni v září. Soutěž zahájili po roce. "Na podávání nabídek mají dodavatelé měsíc a ministerstvo má měsíc na vyhodnocení. To je celkem krátká doba. Vzhledem k tomu, že už tu rok a půl řešíme, že se do této situace dostaneme (konec smlouvy na provoz systému dávek s OKsystemem), tak mělo být výběrové řízení vypsáno dřív. Teď jsme ve velkém časovém presu a je to špatně," řekl šéf sněmovního podvýboru pro informační a dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti).

Podle Povšíka příprava soutěže trvala rok a pracují na ní "celé týmy". Se záměrem se musela seznámit vláda. Za zpožděním je i koronavirová epidemie, kdy se pracovníci soustředili třeba na přípravu programu Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy v krizi, zdůvodnil politický náměstek.

Témata:  Sociální dávky Robin Povšík EuroZprávy.cz Ministerstvo práce a soc. věcí OKsystem

Související

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR DOMÁCÍ

Otcovská minimálně 10 dní, nepřenosná část rodičovské. MPSV chystá změny, dotknou se hlavně otců

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Ze společnosti

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Návrat středoškoláků do škol: Načasování není podle ředitelů ideální!

Načasování návratu středoškoláků k prezenční výuce od 24. května není podle zástupců škol ideální, protože ve stejný den začnou maturity. Řada škol tak zřejmě místo běžné výuky zajistí pro žáky náhradní program. Obnovení prezenční výuky ale jinak zjednoduší organizaci rozvrhu, a to hlavně tam, kde se vyučující střídají v různých třídách.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 6 minutami

Izrael

Sirény poprvé zazněly i na severu Izraele, bombardování Pásma Gazy pokračuje

V noci na dnešek zazněly poplašné sirény varující před dopadem raket poprvé také na severu Izraele. Dosud ostřelování z Pásma Gazy, ovládaného palestinskou skupinou Hamás, dosáhlo jen do jižní a střední části Izraele, informovala AFP. Podle reportéra agentury DPA byla slyšet nejméně jedna exploze také ve městě Tel Aviv. Izraelské letectvo celou noc pokračovalo v bombardování cílů v Pásmu Gazy, zničilo také místní velitelství Hamásu, píše list The Jerusalem Post (TJP).

před 10 hodinami

Emmanuel Macron

Macronova strana stáhla podporu kandidátce, měla na plakátech šátek

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona stáhla podporu kandidátce, která se na plakát pro místní volby nechala vyfotit s šátkem na hlavě. Pokračuje tak celostátní debata o nošení muslimských šátků, která by podle agentury AP mohla sehrát významnou roli při prezidentských volbách v příštím roce.

před 10 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

Eskalující boje mezi Izraelem a Gazou už mají 60 obětí na životech

Třetí den dnes pokračovaly intenzívní boje a vzájemné ostřelování mezi státem Izrael na straně jedné a palestinskými extremistickými skupinami Hamás a Islámský džihád na straně druhé. Hamás, který ovládá Pásmo Gazy, ohlásil dosud 53 palestinských obětí, v Izraeli je jich sedm. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí. 

před 11 hodinami

Krajský soud v Ostravě

Státní zástupkyně havarovala v opilosti. Od soudu odešla s podmínkou

Okresní soud v Ostravě uložil ostravské krajské státní zástupkyni Petře Tittkové trest 12 měsíců s podmíněným odkladem na 18 měsíců za loňskou nehodu v opilosti, při níž zranila sebe a řidičku protijedoucího vozu. Rozsudek soudu za ublížení na zdraví z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky je nepravomocný, informovala dnes Česká televize na svém webu

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Benátky

V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

před 12 hodinami

Izraelská armáda se chystá k útoku

Izraelská armáda je připravena na pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael má možnost zahájit pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy, v tuto chvíli to ale nemá v úmyslu a provádí masivní nálety proti cílům Hamásu. Na briefingu s evropskými novináři to dnes řekl mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus. Případnou pozemní operaci v případě eskalace bojů a dalších izraelských ztrát na životech přitom zcela nevyloučil. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Lidé se chrání před koronavirem, ilustrační foto

Protiepidemická opatření státu hodnotí jako přiměřená dvě pětiny lidí

Opatření státu proti šíření koronaviru považuje 43 procent lidí za přiměřená, podle více než třetiny jsou nedostatečná a 13 procent občanů je vnímá jako přehnaná. Z výsledků dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplývá, že oproti únoru se hodnocení opatření významně nezměnilo. Zůstává ale dál výrazně horší než loni v prosinci, kdy za přiměřená označilo vládní opatření 61 procent respondentů.

před 13 hodinami

Boris Johnson, britský premiér.

Země vyzývají k snížení napěti v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci

K rychlému snížení napětí vyzvala v souvislosti s poslední eskalací konfliktu mezi Palestinci a Izraelem řada zemí i předních světových představitelů, kladou ale důraz na různé aspekty složité situace. Právo Izraele na obranu proti raketovým útokům hnutí Hamás z Gazy zdůraznily nejen Spojené státy, ale třeba také Německo nebo Rakousko. 

před 14 hodinami

George Floyd zabitý policistou v USA

Floydovo úmrtí dle soudce provázely přitěžující okolnosti, Chauvinovi hrozí vyšší trest

Soudce z amerického státu Minnesota Peter Cahill rozhodl, že loňské úmrtí černocha George Floyda provázely přitěžující okolnosti. Bělošskému expolicistovi Dereku Chauvinovi, který byl uznán vinným z Floydovi vraždy a zabití, proto zřejmě hrozí vyšší než obvyklý trest, napsala dnes agentura AP. Dodala, že s přitěžujícími okolnostmi by mohl Chauvin dostat zřejmě maximálně 30 let vězení. Rozsudek Cahill vynese 25. června.

před 14 hodinami

Radovan Karadžič "srebrenický řezník", bývalý bosenskosrbský vůdce

Karadžić si zbytek doživotního trestu za genocidu odpyká v Británii

Bývalý bosenskosrbský předák Radovan Karadžić, odsouzený za válečné zločiny a genocidu, si odpyká zbytek svého doživotního trestu v Británii. Londýn dnes podle agentury Reuters oznámil, že souhlasí s Karadžičovým přesunem z nizozemského Haagu do věznice na britském území.

před 14 hodinami

Jana Maláčová (ČSSD), ministryně práce a sociálních věcí.

Maláčová je pro ukončení Antiviru. Při rozvolňování už ho nechce prodlužovat

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) je pro ukončení programu Antivirus, z něhož stát vyplácí příspěvky na mzdy. Při dalším rozvolňování a příznivém epidemickém vývoji v Česku by už kabinetu nechtěla navrhovat další prodlužování. Ministryně to řekla ČTK. O prodloužení rozhodovala vláda naposledy před necelým měsícem. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví.

Německo testovaným usnadní cestování z rizikových oblastí

Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Dnes to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru. 

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama