Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83 miliard korun

Sociální výdaje loni meziročně vzrostly o více než 83,3 miliardy korun. Zvýšily se zhruba o 14 procent. Jen malá část navýšené sumy připadla na pomoc kvůli dopadům koronavirové epidemie. Vyplývá to ze zprávy ministerstva práce o vyplacených dávkách za loňský rok. Podle údajů růst výdajů v minulých letech zrychloval.

Reklama

Sociální výdaje zahrnují peníze na dávky hmotné nouze a státní sociální podpory, dávky pro postižené i pěstouny, nemocenské, důchody, příspěvky na péči a podpory v nezaměstnanosti. Loni stát celkem poskytl téměř 666,5 miliardy korun. O rok dřív to bylo přes 583,1 miliardy. Za většinu navýšení mohou takzvané mandatorní výdaje, které se musí podle zákona vyplatit.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) loni celkové výdaje státu vzrostly o 291 miliard, z nich ale minimálně 147 miliard s covidovou pomocí nesouviselo. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že se peníze na opatření využily, a to třeba na navýšení dávek kvůli dopadům koronaviru.

Koronavirová krize se promítla do podpor v nezaměstnanosti. Vyplatilo se o 2,4 miliardy korun více. Celkem 16,3 miliardy Kč meziročně navíc putovalo do nemocenských dávek. Z toho se 9,7 miliardy korun využilo na ošetřovné, školy byly několik měsíců zavřené. Na dávky v hmotné nouzi se utratilo zhruba o 379 milionů korun víc. Naopak na příspěvky na bydlení či přídavky na dítě se vydalo méně než v roce 2019. Ze zprávy tak vyplývá, že s krizí tedy souviselo nejvýš 19 miliard korun. To je necelá čtvrtina navýšených výdajů. Za částí sumy je i valorizace dávek a růst výdělků, z nichž se pomoc stanovuje.

Víc než polovina navýšených loňských výdajů putovala do důchodů. Lednové přidání si vyžádalo zhruba 32,4 miliardy korun. Bylo vyšší, než stanovil zákon. Dalších 14,7 miliardy se pak využilo na příspěvek 5000 korun k důchodu, o kterém kabinet rozhodl krátce před krajskými volbami. Opoziční politici mluvili o úplatku voličům. Ekonomové zas poukazovali na to, že seniorům příjem v krizi neklesl.

Víc o 3,3 miliardy korun se meziročně vyplatilo na příspěvek na péči. Důvodem je předcovidové navýšení dávky pro část lidí a také růst počtu těch, kteří se bez pomoci neobejdou. Zhruba o 13,8 miliardy Kč byly meziročně vyšší výdaje na dávky státní sociální podpory. Za nárůstem je navýšení rodičovské ještě před epidemií.

Sociální výdaje se zvedají každý rok. Důvodem jsou valorizace, které nařizuje zákon. V posledních letech po nástupu Babišovy vlády nárůst zrychlil. Zatímco v roce 2015 se výdaje meziročně zvýšily o 2,1 procenta a v roce 2016 o 1,4 procenta, po volbách v roce 2018 to bylo o 5,1 procenta a předloni o 8,2 procenta. Někteří politici a ekonomové to kritizují. Varují před růstem mandatorních výdajů bez reforem.

Témata:  Sociální dávky EuroZprávy.cz Ministerstvo práce a soc. věcí

Související

DOMÁCÍ

Maláčová navrhne prodloužení Antiviru i bonusu v izolaci do konce června

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na pondělním jednání vlády navrhne pokračování programu Antivirus v nynější podobě do konce června. Bonus k nemocenské lidem v koronavirové karanténě či izolaci by se mohl vyplácet do poloviny nebo do konce roku, navrhne také. 

DOMÁCÍ

Vláda posoudí návrh sociálních demokratů na zkrácení pracovní doby

Sociálnědemokratický návrh na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené posoudí v pondělí vláda. Novelu zákoníku práce podpořila v připomínkovém řízení ministerstva práce a vnitra vedená zástupci ČSSD. 

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 6 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 9 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 11 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 12 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 12 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 12 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama