Stále není jasné, kdo bude provozovat systém dávek. MPSV potřetí odsunulo termín přihlášek

Ministerstvo práce už potřetí odsunulo termín přihlášek do soutěže na provozovatele nynějších informačních systémů pro výplatu dávek či agendu zaměstnanosti od firmy OKsystem. Za podporu, rozvoj a ukončování dosavadních aplikací do spuštění nového resortního systému nabízí na tři roky 600 milionů korun. Požadavky resort několikrát upravoval. Původně chtěl uchazeče znát do 30. října, teď je termín 5. ledna.

Reklama

Vplývá to ze zveřejněné zadávací dokumentace. Provoz systémů má ministerstvo zajištěný do začátku příštího roku, kdy mu vyprší smlouva s OKsystemem.

Ministerstvo zatím nesdělilo, jak systémy dál zajistí. Politický náměstek ministryně práce Robin Povšík (ČSSD) v říjnu sněmovnímu sociálnímu výboru řekl, že ministerstvo je případně připraveno nynější kontrakt s firmou OKsystem prodloužit o dalších pět měsíců do května a oslovit ji nejspíš i k další spolupráci, pokud by se do jara nový provozovatel v soutěži nenašel. Smlouva se prodlužovala už dvakrát kvůli zpoždění příprav nového celoresortního informačního systému, který měl fungovat od roku 2017. Roční prodloužení stálo zhruba půl miliardy korun.

Soutěž na nového provozovatele oznámilo ministerstvo 21. září. Zájemci měli přihlášky podávat původně do 30. října. Pak ale úřad měnil požadavky, a to třeba na kvalifikaci pracovníků dodavatele. Termín se tedy odsunul na 26. listopadu. Po další úpravě zadání měla lhůta končit 4. prosince, nyní má trvat do 5. ledna.

Vítěz soutěže by měl převzít nynější aplikace od OKsystemu pro agendu dávek a zaměstnanosti, portál a podpůrné systémy a měl by je provozovat, udržovat a postupně vypínat při spuštění nového celoresortního systému. Vedení ministerstva dřív ujišťovalo, že se novinka spustí od roku 2021. Letos v květnu sněmovnímu sociálnímu výboru ministryně Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že to bude zřejmě na přelomu let 2022 a 2023, tedy za dva roky. Soutěž je na tři roky.

O záměru uspořádat výběrové řízení na provozovatele nynějších aplikací informovali zástupci ministerstva sněmovní sociální výbor už loni v září. Soutěž zahájili po roce. Kritizovali to poslanci Pirátů. Podle nich měla být soutěž vypsána dřív a nyní je pod velkým časovým tlakem. Povšík výboru v říjnu řekl, že se soutěž připravovala rok a za její zpoždění může i koronavirová krize.

Někteří kritici už dřív zmiňovali, že lhůty soutěže naznačují, s kým by ministerstvo mohlo smlouvu podepsat. Piráti už v létě uvedli, že je zakázka pro společnost OKsystem na další tři roky. Poukazovali i na cenu, podle nich je předražená.

Ministerstvo původně chtělo získat nový systém pro vyplacení dávek. Ani po dvou tendrech dodavatele ale nemá. Případ skončil několikrát u antimonopolního úřadu. Ten se jím bude nyní zabývat znovu. Jeho bývalý šéf Jan Rafaj totiž teď krátce před svým odchodem z funkce dřívější rozhodnutí zrušil a dal kauzu opět k posouzení.

Kvůli zajištění dávkového systému zasahovala v sídle resortu letos koncem února policie. Obvinila pak tehdejšího náměstka a šéfa oddělení bezpečnosti informací. Ministryně Maláčová ČTK opakovaně řekla, že se nebude k systémům kvůli vyšetřování vyjadřovat. Zmínila jen, že se postupuje podle schváleného harmonogramu. Poukazovala i na to, že zakázky zdědila.

Resort dlouhodobě sklízí kritiku za stav technologií a závislost na jediném dodavateli, jímž je od roku 1993 společnost OKsystem. Rozhodnutí o její výměně padlo v roce 2010 za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Kvůli pochybením při výběru dodavatele ale antimonopolní úřad zakázal nové aplikace používat a úředníci se v lednu 2014 po dvou letech vrátili k OKsystemu. V minulém volebním období tendry vyhlásil tým ministryně Michaely Marksové (ČSSD). Podle kritiků nezvládl tak velký projekt řídit. Po volbách přípravy zastavila ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO). Maláčová je po svém nástupu v létě 2018 obnovila.

Témata:  Sociální dávky tendr EuroZprávy.cz Ministerstvo práce a soc. věcí OKsystem

Související

Ze společnosti

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Nové společné jednotky rychlého nasazení nemají podporu zemí EU

Země Evropské unie nechtějí v blízké budoucnosti uvolňovat vojáky do nových sil rychlé reakce ani do nich investovat nové peníze. Vyplývá to z dnešní debaty unijních ministrů obrany, kteří vůbec poprvé diskutovali o strategických prioritách společné obrany na nejbližší desetiletí. Unie chce prověřit možnost, zda by byly schopny unijní síly rychle reagovat v konfliktních místech, kde by nezasahovala Severoatlantická aliance.

před 8 hodinami

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo zachránilo 38 migrantů

Tuniské námořnictvo ve středu zachránilo 38 migrantů, jejichž loď se začala potápět nedaleko ostrova u východního pobřeží Tuniska. S odkazem na tuniské ministerstvo obrany o tom napsala agentura AFP.

před 8 hodinami

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu

Amatéři mohou hrát od pondělí fotbal v plném počtu hráčů včetně brankářů. Místo současných dvanáctičlenných skupin, případně dvacetičlenných mládežnických v některých krajích, bude venku povoleno sportování až třiceti lidí. 

před 8 hodinami

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Poptávka po antigenních testem v řetězcích je nadále vysoká

Vysoká poptávka po antigenních testech v potravinářských řetězcích trvá, někde ještě vzrostla. Částečně může být důvodem otevření služeb jako kadeřnictví, kosmetika nebo manikúra, příčinou mohou být ale i akční nabídky na testy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

před 8 hodinami

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Metnar: EU bude dál projednávat reakci na Vrbětice

Evropská unie bude dál jednat o možnosti společné reakce na útok ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích. Novinářům to dnes řekl český ministr obrany Lubomír Metnar po jednání s kolegy z unijních zemí. Podle slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě dali představitelé některých států najevo, že stále uvažují o vyhoštění ruských diplomatů.

před 9 hodinami

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala pokutu 100.000 korun

Česká televize dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pokutu 100.000 Kč za skrytou reklamu při vysílání záznamu losování sázkových her společnosti Sazka. Pořad vybízel k nákupu dalších služeb Sazky. Rada to dnes uvedla v tiskové zprávě. Česká televize na dotaz ČTK uvedla že vyčká, až jí bude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí, a následně zváží další kroky.

před 10 hodinami

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Zeman se přes video zúčastní summitu východních členů NATO

Země východního křídla Severoatlantické aliance uspořádají na začátku příštího týdne summit tzv. bukurešťské devítky. Proberou na něm například transatlantické vztahy nebo vojenské záležitosti spojené se Severoatlantickou aliancí. Za Českou republiku se ho videohovorem zúčastní prezident Miloš Zeman. ČTK to dnes potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy jsou na druhý stupeň připravené, testy ale mají jen na dva týdny

Základní školy na Vysočině přivítaly rozhodnutí vlády, že se od 10. května k prezenční výuce rotačně vrátí i druhý stupeň. Zásobu antigenních testů mají asi na dva týdny. Možnost použití PCR testů, na které by stát přispíval, budou zřizovatelé zvažovat. Někteří to ale vnímají jako snahu sejmout odpovědnost za testování ze státu. ČTK to řekli představitelé radnic a ředitelé škol.

před 11 hodinami

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym vyhrožoval útokem na mateřskou školu

Anonym dnes vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) přijali preventivní opatření a snaží se vypátrat autora výhrůžky. Kriminalisté to uvedli na twitteru.

před 11 hodinami

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Pirk skončí jako přednosta kardiocentra IKEM

Kardiochirurg Jan Pirk odejde na konci června z funkce přednosty kardiocentra Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Stane se tak po vzájemné dohodě s nemocnicí, která o tom informovala na svém webu. Pirka na postu od 1. července nahradí Josef Kautzner, který je nyní Pirkovým zástupcem a také přednostou kardiologické kliniky IKEM.

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama