Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách

Hasiči dokončili likvidaci chovu slepic zasaženého ptačí chřipkou v Kosičkách na Královéhradecku. Práce začaly ve čtvrtek, celkem muselo být usmrceno kolem 170.000 kusů drůbeže. Hasiči ještě provádějí závěrečný úklid, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Reklama

"Likvidaci chovu drůbeže v Kosičkách jsme skončili před polednem. Nyní bude následovat dekontaminace osob a techniky, dokončujeme dezinfekci hal a budeme balit technické prostředky, které jsme na místě využívali," uvedla Götzová.

Z velkých hal museli hasiči slepice vynášet a usmrcovat je v kontejnerech s oxidem uhličitým. Tři menší haly bylo možné zaplynovat a poté z nich uhynulou drůbež vynosit. Zvířata jsou převážena do asanačního podniku.

Ptačí chřipka zasáhla chov slepic společnosti Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách. Nákaza byla zjištěna v chovu asi 63.000 kuřic, mladých slepic, které ještě nesnášejí vajíčka, a to v jedné hale. První úhyny začaly na konci minulého týdne a postupně dosáhly v neděli a v pondělí tisíců kusů. U čtyř hal se 111.500 nosnicemi byly výsledky rozborů na ptačí chřipku negativní. Preventivně bude ale utracen celý chov a zlikvidovaná budou i vejce od slepic ze snáškových hal. Hasiči zajišťují také dezinfekci hal po usmrcení drůbeže.

V pátek se v Kosičkách vystřídalo asi 140 hasičů, profesionálních i dobrovolných, z celého Královéhradeckého kraje. Na místě byli i členové Záchranného útvaru Hlučín. Dnes byl počet hasičů nižší, kolem stovky. Celkem se zásahu za tři dny zúčastnilo 38 jednotek s více než 400 lidmi. "Byl to jeden z logisticky, organizačně a technicky nejnáročnějších zásahů v historii Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje," uvedl ředitel krajských hasičů David Pouč. Jednotlivá družstva byla vysílána do vytyčené zóny v pravidelných intervalech. Každá skupina pracovala maximálně dvě hodiny, po nichž následovala přestávka a další dvouhodinové nasazení. "Práce v ochranných oděvech není jednoduchá. Všichni, kdo uvnitř hal pracovali, byli po dvou hodinách fyzicky namáhavé práce zcela promočení potem," popsal velitel zásahu Rudolf Jelínek.

Kosičky leží v oblasti, kde bylo od poloviny března zasaženo ptačí chřipkou devět chovů kachen společnosti Perena se 75.000 kachen. Veterináři se při zjišťování příčin nákazy na tuto firmu zaměřují. Veterinární inspektoři prověřují, zda nebyla zavlečená nákaza z chovu kachen v Kosičkách do chovu nosnic. Oba provozy jsou od sebe vzdálené asi 600 metrů. Náhrada státu Podniku pro výrobu vajec za vybité slepice by podle České televize mohla činit 40 až 50 milionů korun.

"Drůbežárna Kosičky vyprodukovala zhruba 150.000 kusů konzumních vajec denně a zaměstnanci mě dnes ujistili, že svůj chov obnoví hned, jak bude dokončena likvidace drůbeže a dezinfekce všech hal. Také mě ujistili, že se v žádném případě nemohla dostat vajíčka nakažených nosnic do prodeje," uvedl hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Letos již bylo kvůli ptačí chřipce nutné v Česku ve velkochovech vybít více než 250.000 kusů drůbeže. V březnu se ptačí chřipka rozšířila do chovů kachen firmy Perena v Královéhradeckém, Středočeském a Pardubickém kraji. Celkem bylo usmrceno více než 68.000 ptáků v pěti zasažených chovech, kde firma nich chovala takzvané rodičovské kachny, které nesou vejce, z nichž se líhnou kachňata. Dalších asi 7500 kachen bylo utraceno v chovu Záhornici na Nymbursku společnosti Podnik pro výrobu vajec.

Témata:  Hasiči ptačí chřipka EuroZprávy.cz drůbež

Související

NÁZORY

Zeman degradoval Babiše na vojína. Národ se ocitl ve stavu klinické demokratické smrti

KOMENTÁŘ – Je z něj oficiální sluha prezidenta země. Funkci premiéra státu si Andrej Babiš v současné době může tak maximálně psát na vizitku. V reálném politickém životě byl degradován na vojína. Šéf vlády zcela ztratil kompetence, nechal se hlavou státu Milošem Zemanem doslova zahnat do kouta. Díky strachu, jak moc bude ministerský předseda potřebovat po volbách podporu nejvyššího ústavního činitele, ztrácí soudnost a tupě poslouchá rozkazy z Hradu, byť jsou absurdní, jak z Havlových her. Odvolat prozápadního šéfa diplomacie, který dráždil proruské panstvo, a nemít za něj náhradu, je vrcholem zoufalství a trapnosti.
NÁZORY

Zaujmout děti knihou není lehké, vsadil jsem na tajemno. Příběhy podpoří autisty, říká Paur

ROZHOVOR - Vždy jej poutalo tajemno a při objevování české historie si často kladl otázku, proč se vlastně určitá událost odehrála. Proto se spisovatel Tomáš Paur rozhodl vytvořit knihu s titulem Když myši vylezou ze svých skrýší, která nejen pro děti mapuje zapomenuté příběhy staré Prahy, jež mají reálný základ ve starých pověstech českých. „V dnešní moderní době telefonů a sociálních sítí, není zrovna jednoduché najít námět na knihu, která by současné děti zaujala. A právě ilustrace od umělecké legendy Jiřího Srnce dělají knihu poutavou a tajemnou,“ říká o své prvotině v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Tomáš Paur, který částí z prodeje podporuje děti s poruchou autistického spektra.

Reklama

Ze společnosti

Očkování Pfizer: Bude potřeba třetí dávka?

Po světě sice probíhá masivní očkování proti koronaviru, stále přitom není jasné, jak dlouho vydrží ochrana. Ukazuje se, že možná bude nutné, aby lidé podstoupili po jistém čase ještě třetí dávku.

Pavel Kříž oslaví šedesátiny: Připomeňte si jeho velké úspěchy!

Herec Pavel Kříž, který 18. dubna oslaví šedesátiny, se stal populárním zejména díky postavě sympatického gymnazisty, později studenta a lékaře Štěpána Šafránka v "básnických" komediích režiséra Dušana Kleina. Z mysli českých diváků nesešel ani po emigraci do Kanady v 80. letech. Po návratu se s ním opět mohou fanoušci setkávat na divadelních prknech i ve filmu.

Reklama

Reklama

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Opozice mluví o ruském terorismu v Česku, chce jednání v EU a NATO

Část opozice mluví o podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchů ve Vrběticích jako o ruském terorismu na území ČR. Vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby o případu jednal v EU a NATO. Šéf ODS Petr Fiala chce věc projednat ve Sněmovně, případně i na mimořádné schůzi. Vyplývá to z vyjádření na twitteru a sdělení, které strany poskytly ČTK.

před 7 hodinami

Ruský zdroj: Praha asi chce uzavřít svou ambasádu v Moskvě

Praha se zřejmě rozhodla zavřít své velvyslanectví v Moskvě, řekl v souvislosti s oznámením o vyhoštění 18 ruských diplomatů z ČR agentuře Interfax nejmenovaný ruský diplomatický zdroj. Za absurdní označil tvrzení o podílu ruských tajných služeb na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích první zástupce předsedy zahraničního výboru Rady federace (horní komory parlamentu) Vladimir Džabarov.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Německá CDU/CSU se stále nedohodla, kdo jí povede do voleb

Německá vládní koalice CDU/CSU stále nevyřešila otázka, kdo bude jejím celostátním lídrem v zářijových volbách do Bundestagu. Jasno nepřinesla ani poslední jednání v noci z pátku na dnešek, napsal deník Die Welt. O místo, které je v případě volebního vítězství vstupenkou do spolkového kancléřství, usilují předseda CDU Armin Laschet a předseda CSU Marek Söder.

před 10 hodinami

Arenberger si vybral další spolupracovníky na ministerstvu

Mezi náměstky na ministerstvu zdravotnictví přichází přednostka pneumologické kliniky pražské Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková. Klinickou skupinu ke koronaviru nově vede náměstek Martin Havrda, Národní dispečink lůžkové péče přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice v Motole Tomáš Vymazal.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Předákovi ruské opozice Navalnému hrozí selhání ledvin, tvrdí lékaři

Předák ruské opozice Alexej Navalnyj, který od konce března drží hladovku ve vězení, čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Tvrdí to představitelé ruských lékařských odborů, kteří prozkoumali Navalného laboratorní výsledky, i jeho osobní lékařka. Lékaři však neměli možnost prozkoumat přímo Navalného zdravotní stav. Vyzývají k jeho hospitalizaci mimo vězení.

před 12 hodinami

Prioritou vlády je podle Maláčové návrat všech dětí do školek

Prioritou vlády by měl být návrat všech dětí do mateřských škol k 1. květnu, řekla dnes ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Rozhodnou ale epidemiologové a ministerstvo zdravotnictví, uvedla po jednání expertního týmu prezidenta Miloše Zemana na zámku v Lánech. Přítomnost dětí ve školách a školkách je nyní omezená kvůli epidemii koronaviru.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Maláčová chce důchodovou reformu do voleb. Podporu pro ni nemá

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce ještě do sněmovních voleb prosadit dřívější odchod do penze pro lidi pracující ve fyzicky náročných profesích. Chtěla by také bonus pro ženy k důchodu podle počtu vychovaných dětí, k čemuž dnes byli členové expertního týmu prezidenta Miloše Zemana skeptičtí, uvedla ministryně po jednání.

před 13 hodinami

Další uvolnění ve sportu má nastat 26. dubna, minimálně budou menší rozestupy

Další zmírnění podmínek pro amatérský sport by mělo nastat 26. dubna. Minimálně se předepsané rozestupy mezi dvojicemi sníží z deseti na šest metrů. Žádný další konkrétní závěr dnešní schůzka vrcholných představitelů sportu s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem a dalšími zástupci jeho úřadu nepřinesla.

před 13 hodinami

Nová éra v archeologii. Co znamená a přináší LIDAR?

Obecně je tato zkratka mezi lidmi poměrně neznámá, ovšem mezi odborníky z řad archeologů se jedná o důležitý fenomén posledního desetiletí. Představuje totiž důležitou pomůcku jak odhalovat jinak nepatrné či jen těžko identifikovatelné stopy lidské činnosti a zástavby. Velký prostor či hustý porost přitom nejsou překážkou.

před 13 hodinami

Zprávy odjinud

Více zpráv odjinud

Reklama