Janota: Od 1.1. Češi pocítí, co znamená vyhnout se řeckému krachu

Praha - Ministr financí Eduard Janota plánuje ve státním rozpočtu pro příští rok oproti původnímu plánu ušetřit dalších 68 miliard korun, příjmy chce zvýšit o 28,5 mld. Kč, výdaje snížit o 39,5 mld. Kč. Janotův plán zveřejnil ve středu server iHNed.cz.

Přidejte svůj názor

Eduard Janota

„Od prvního ledna příštího roku Češi naplno pocítí, co v praxi znamená vyhnout se řeckému krachu. Hospodářským novinám se podařilo získat dlouho očekávaný návrh ministra financí Eduarda Janoty, kterým chce snížit schodek veřejných financí pod 140 miliard,“ píše server iHNed.cz.

Padesátistránkový plán, se kterým Janota v pondělí seznámil poradu ekonomických ministrů, je asi nejtvrdším úsporným balíčkem v historii. Bude-li se příští kabinet těchto doporučení držet, dotknou se peněženky každého obyvatele České republiky.

Na vyšších daních plánuje Janota vybrat do státního rozpočtu 28,5 miliardy korun navíc. Výdaje naopak plánuje proti výhledu na rok 2011 snížit o 39,5 miliardy korun. Celkem tak hodlá uspořit v rozpočtu na příští rok 68 miliard korun. Jen tak totiž může Česko podle Janotovy zprávy o přípravě státního rozpočtu dodržet svůj slib Evropské unii a snížit schodek pod 4,8 procenta HDP.

„Je to standardní materiál, na jehož základě se budou v červenci stanovovat výdajové rámce jednotlivých rozpočtových kapitol,“ řekl v úterý Hospodářským novinám Janota.

Kvůli snížení schodku stávající ministr financí například chystá zvýšit nižší sazbu DPH z 10 na 12 procent, což zvýší ceny potravin nebo léků, plánuje víc zdanit nejbohatší lidi s příjmem nad 141 tisíc hrubého měsíčně a vyšší daně chystá i pro živnostníky.

„Na záplatování děravého rozpočtu se ale nakonec mají podílet úplně všichni. Janota totiž chce, aby stát snížil měsíční slevu na dani pro jednotlivce z dnešních 2070 na 1970 korun, což znamená, že by všichni platili o stovku měsíčně vyšší daň,“ upozorňuje iHNed.cz.

Dost tvrdé by ale měly být i výdajové škrty. Kvůli nim Janota například hodlá zmrazit důchody a platy ústavních činitelů, o pět miliard plánuje snížit rodičovský příspěvek a víc než dvě miliardy navrhuje ušetřit na státních příspěvcích zdravotně postiženým. Víc než deset miliard chce ovšem Janota údajně ušetřit i na provozu ministerstev a na stavbě silnic a dálnic či železnic.

Škrty budou nakonec kvůli špatnému vývoji letošního rozpočtu výraznější, než se čekalo. Ministerstvo financí totiž na základě základních makroekonomických ukazatelů z letošního dubna upravilo výhled příjmů a výdajů pro rozpočty na léta 2011 a 2012 a jeho úředníci došli k závěru, že by třeba v roce 2011 oproti původně plánovaným 187 miliardám narostl deficit o dalších 22 miliard korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman jmenoval Michla a Holuba do rady ČNB, Babišův poradce se zařadí k …

21.11.2018 15:57 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval novými členy bankovní rady ekonomy Aleše Michla (41) a Tomáše…

Žena se domáhala oplodnění spermatem zemřelého, ÚS její stížnost zamítl

21.11.2018 15:39 Ústavní soud dnes zamítl stížnost ženy, která se u soudů nižších instancí neúspěšně domáhala…

Jak hospodaří katolická církev v Česku? Její hlavní poslání není zrovna…

21.11.2018 15:01 Na své hlavní poslání, tedy na duchovní činnost, loni česká katolická církev vynaložila 2,87…

Ťok po kritice otočil. Vládě zatím nenavrhne privatizaci ČD Cargo

21.11.2018 14:57 Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zatím nebude v nejbližší době vládě navrhovat prodej prodej…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama