Cena benzinu v Česku může být ještě nižší, je zde ale problém...

Praha - Čeští řidiči se radují z klesajících cen u benzinek, ale mohli by jásat ještě víc. Nebýt marže pumpařů, které stoupají.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle společnosti CCS sice klesly za poslední měsíc ceny benzinu a nafty o více než 1,5 Kč na litr, pohonné hmoty nicméně stojí prakticky stejně jako na jaře 2011, kdy byla cena ropy dvojnásobná. Cena ropy Brent se přitom v pátek dostala pod 63 dolarů za barel, což je nejnižší úroveň od roku 2009.

"Maloobchodní marže vychází přes pět korun, což je asi dvojnásobek dlouhodobého průměru," řekl ČTK analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Také podle analytika společnosti Colosseum Borise Tomčiaka je takzvaná distributorská marže nyní nadprůměrná. Její dlouhodobý průměr je 3,5 koruny na litr, v současné době však činí zhruba čtyři koruny u litru benzinu a 4,7 koruny u litru nafty, uvedl. Zopakoval, že výsledná cena pohonných hmot u stojanů se skládá právě z této marže, dále pak z ceny produktů z rafinérií, spotřební daně a DPH.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že až na spotřební daň jsou všechny tyto složky variabilní. Kvůli klesajícím cenám pohonných hmot tak roste podíl daní na celkové ceně nafty nebo benzinu. "Například při ceně 35 korun za litr benzinu tvoří daně 54 procent z celkové ceny, ale při ceně 40 korun za litr tvoří daně necelých 50 procent z celkové ceny," uvedl.

Rad, jak ušetřit na provozu auta, je řada a většině motoristů jsou tyto rady aspoň trochu povědomé. Vědí, že by se měli vyvarovat prudkého rozjíždění a brzdění, nejezdit stylem brzda-plyn, včas řadit, nevozit v autě zbytečnou zátěž. Méně se ví, že například střešní nosič zvyšuje spotřebu paliva až o deset procent a že používání klimatizace se projeví nejen na spotřebě, ale i na výkonu.

"Čemu však řidiči v souvislosti s ekonomickým provozem věnují nejméně pozornosti, jsou pneumatiky. Ušetřit se dá už výběrem pneumatik. V současné době jsou pneumatiky označovány EU štítky s údaji o valivém odporu, hluku a schopnosti udržet se na mokrém povrchu. Kámen úrazu je v tom, že čím víc pneumatika svým nižším valivým odporem přispívá k úspoře paliva, tím horší vlastnosti má při jízdě v dešti. Spolehlivým vodítkem pro volbu pneumatik vhodných pro konkrétní auto a konkrétní provoz jsou pak testy renomovaných autoklubů (ADAC, Autoklub ČR). Výrazné úspory přináší také správné huštění pneumatik. Přehuštěné pneumatiky mají nepříznivý vliv na komfort jízdy a na podvozek vozidla, podhuštěné však znamenají výrazné snížení životnosti pneumatik a mají značný vliv na spotřebu paliva – zvyšuje se o 0,5 až 0,7 litru na sto kilometrů. Pro srovnání: výběrem pneumatiky s nižším valivým odporem lze ušetřit 0,1 až 0,15 litru na sto kilometrů," uvedl pro server Penize.cz Radko Ječmínek, výkonný ředitel Autoklubu ČR.

.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama