Češi milují alkoholický cider. Prodej rapidně stoupá

Plzeň - Češi si oblíbili alkoholický cider, částečně zkvašený jablečný mošt. Plzeňský Prazdroj ho meziročně prodal o 650 procent více a vysokou poptávku očekává také v dalších letech.

Ilustrační foto
doporučujeme

ČTK to řekl marketingový ředitel Grant McKenzie. Plzeňský pivovar očekává že do konce letošního roku překoná 20.000 prodaných hektolitrů tohoto nápoje, který prodává ze třetiny jako čepovaný.

Výrazně rostoucí popularitu potvrdila Unie lokálních výrobců cideru. "Náš meziroční nárůst bude bez problémů pětinásobný a tak to mají všichni lokální výrobci. Také díky tomu letos výrazně přibývá malých producentů," řekl ČTK spolumajitel kladenské firmy F. H. Prager a zástupce unie Cyril Holub. Silní hráči jsou tři, dalších 20 výrobců se prosazuje na farmářských trzích, slavnostech a poutích.

Na trzích se silnou pivní kulturou, jako jsou Británie, USA, Austrálie a Skandinávie, si mírně alkoholické jablečné nápoje drží deset až 15 procent pivního trhu. "Cider je nejrychleji rostoucí kategorií alkoholických nápojů na vyspělých pivních trzích světa," uvedl McKenzie. V rozvíjejících se zemích Afriky a Latinské Ameriky naopak rostou ležáky, protože se jich tam dosud pilo málo.

"Na trhu nemá šanci nápoj, který si mohou lidé udělat doma. Například radlery (ochucená ovocná piva), jejichž spotřeba klesá. Ale něco, k čemu jsou potřeba dovednosti a znalosti, tak to má šanci na přežití," uvedl McKenzie. Jako příklad uvedl právě cider Kingswood, který Prazdroj uvedl po ročním testování na trh loni v červenci a nyní je v ČR jedničkou s podílem na trhu kolem 50 procent.

Témata: Alkohol
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hračky podraží. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních…

13.06.2021 10:40 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě…

Největší americká banka sází na českou korunu, ta zpevňuje na nejsilnější…

12.06.2021 08:22 Koruna od začátku dubna zpevnila vůči euru o zhruba tři procenta, z kursu 26,11 na včerejší svoji…

Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. „Vychytávkami“ lze ušetřit…

12.06.2021 07:44 KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy - Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a…

Příjem žádostí z COVID Nepokryté náklady za duben a květen MPO začne 28.…

11.06.2021 20:21 Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes zveřejnilo druhou výzvu programu COVID Nepokryté náklady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama