Silvestrovské oslavy se blíží: Jaká pyrotechnika letos frčí? Policie varuje

Praha - Silvestr za dveřmi a s ním i bujaré oslavy, ke kterým neodmyslitelně patří ohňostroje. Nejlépe se z pyrotechniky prodávají tzv. kompaktní baterie, ze kterých na jedno zapálení vylétne řada světlic. Před neuváženým nákupem rachejtlí varuje Policie ČR.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle Václava Michalskeho z firmy Soptík je letos nejvyšší poptávka po stejných druzích pyrotechniky jako v minulých letech - vedou kompaktní baterie, silnější petardy a větší fontány. Celkově je zájem hlavně o pyrotechniku kategorie tři.

Multiefektní kompaktní baterie jsou 'krabice' s jednou zápalnicí, které po zapálení vystřelují v určitých intervalech různobarevné pumy. "Počty výstřelů jsou na trhu do cca 100. Důležitější než počet výstřelů je ale kalibr. Doporučoval bych požadovat kalibr 30 mm, v tomto kalibru jsou nejlepší výrobky napříč všemi výrobci," dodal Vladimír Leitner ze společnosti A Pyro ohňostroje.

Zdroj: YouTube

Dva druhy výrobků podle Leitnera prakticky zmizely z trhu. "Přesněji řečeno smí se doprodávat, ale již se nesmí dovážet. Jsou to všechny druhy škrtacích petard, které ale plně nahradí petardy zapalovací s knotem. Druhý výrobek, který zmizel z trhu, jsou kulové pumy. Nadále se budou prodávat již jen přednabité kusy, které ale vychází o dost dráže," dodal Leitner.

Kontroly prodejců pyrotechniky, které provádí Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, se každoročně soustředí hlavně na příhraniční tržnice, kde je výskyt neschválené zábavní pyrotechniky největší.

Pyrotechnická služba Policie České republiky varuje před neuváženým nákupem a používáním zábavní pyrotechniky. Bezpečnost přitom začíná již samotným nákupem. Zde je několik rad:

- prostředky zábavní pyrotechniky nakupujte pouze v obchodech k tomu určených, ne na tržnicích a jiných podobných místech,

- nakupujte prostředky, které nejsou potrhané nebo jinak mechanicky poškozené,

- nakupujte prostředky, které jsou opatřeny zkušební značkou státní zkušebny, popř. evropskou homologací CE což vám zaručuje, že si kupujete bezpečný prostředek, nicméně vždy mějte na paměti, že si kupujete předmět obsahující výbušninu,

- nakupujte prostředky, které jsou opatřeny návodem na použití v českém jazyce,

- nakupujte prostředky, na kterých je uveden datum spotřeby.

Po celou dobu práce s prostředky zábavní pyrotechniky však mějte na paměti, že zacházíte s velice citlivým a nebezpečným materiálem, kdy každá byť sebemenší chyba či podcenění tohoto materiálu může mít katastrofální následky! Uvědomte si, že každoročně prostředky zábavní pyrotechniky způsobí zranění mnoha lidem a že v důsledku tohoto se pak plánované a očekávané krásné okamžiky ve zlomku sekundy mění v bolest, neštěstí a životní tragédii.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bydlení v Praze se prodraží ještě víc: Vzroste daň z rezidenčních…

20.09.2019 07:31 Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě těch komerčních se zdvojnásobí…

Vláda podepsala memorandum s bankami, vznikne Národní rozvojový fond

19.09.2019 17:23 Zástupci vlády a čtyř největších komerčních bank, ČSOB, Komerční banky, České spořitelny a…

České benzínky začaly zdražovat. Zneužívají konflikt v Saúdské Arábii,…

19.09.2019 11:56 Cena benzinu v Česku se od minulé středy téměř nezměnila, nafta poprvé od konce května zdražila.…

Předsedou dozorčí rady ČD se stal Pavel Kysilka

19.09.2019 10:54 Předsedou dozorčí rady Českých drah se stal bankéř Pavel Kysilka. Do funkce ho dnes zvolili ostatní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama