Firmy a zaměstnanci v roce 2015? Čtěte hlavní změny

Praha - Na zaměstnance i zaměstnavatele čeká v příštím roce několik změn. Tuzemské menší a střední podniky by měly v roce 2015 mírně zvýšit své tržby, což bude spojeno s růstem mezd o nejvýše tři procenta. Nejistoty panují především u firem vyvážejících do Ruska.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Firmy, ilustrační fotografie

"Pokud ekonomika poroste mezi jedním až dvěma procenty, potom lze uvažovat o růstu tržeb do dvou až čtyř procent, což by mohlo korespondovat s objemem zakázek," řekl ČTK prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Investice budou u malých firem nižší a spíše budou stagnovat, firmy jsou obezřetné a nehrnou se do velkých investic a úvěrového rizika. Mzdy by mohly růst do tří procent. Solidní výkonnost si bude udržovat velkoobchod, který je velkým a překvapením posledních měsíců, dodal.

Unie malých a středních podniků očekává růst mezd v průmyslovém sektoru kolem tří procent. Jako zcela nereálnou vidí představu odborů růstu mezd o pět procent. K vyššímu růstu není důvod, pokud by se nějakým způsobem radikálně nezvedla produktivita práce. "Zaznamenáváme nižší zájem firem o bankovní úvěry, takže predikujeme růst fixních investic na 4,4 procenta," uvedla místopředsedkyně unie Radomíra Harantová.

"Potíže očekáváme zejména u firem orientovaných na východní trhy, a to z důvodů nestability rublu a pokračujících sankcí EU. U exportérů na stabilní, respektive rozvíjející se trhy, čekáme růst, avšak ne tak silný jako letos," poznamenala.

Členové Hospodářské komory (HK ČR), kteří avizují růst mezd, uvádějí nejčastěji rozmezí dvě až tři procent. Navýšení mezd pro příští rok v průzkumu HK ČR avizuje 42,9 % firem bez rozdílu velikosti. Zatímco 44,2 % dotazovaných firem hodlá výši mezd ponechat (v r. 2013 to bylo 66,0 %), snížení mezd předpokládá pouze 4,7 % podniků oproti loňským 7 %.

Obchodníci se budou příští rok připravovat na jednu z největších polistopadových změn v hotovostním byznysu, elektronickou evidenci tržeb EET). "S ohledem na prioritní postavení EET v rámci hospodářské politiky MF ČR a vlády se HK ČR rozhodla k tomuto projektu za splnění určitých podmínek přihlásit. Považujeme za vhodné být partnerem zavedení projektu do praxe, a to od samého prvopočátku, protože jedině tak můžeme docílit toho, že chystaný systém nebude zvyšovat administrativní zátěž našich členů, nýbrž naopak využije svou potenci přispět k vytváření rovnějšího a transparentnějšího podnikatelského prostředí tím, že posílí boj proti nekalé konkurenci ze strany subjektů, které nejsou řádnými plátci daní," uvedl HK ČR.

"MF ČR se ve svém záměru zavést EET inspiruje chorvatským modelem tzv. fiskalizace, kterou Chorvatsko spustilo před dvěma lety, a jehož zavedení do praxe i dosavadní fungování se obešly bez technických problémů i hmatatelného zvýšení administrativní zátěže a nákladů obchodníků. Právě zavedení EET v Česku s obdobnými parametry je však zásadní podmínkou plné podpory ze strany HK ČR," dodala komora.

Hlavní změny pro podnikatele v roce 2015:

1) DPH, třetí sazba, k základní 21procentní a snížené 15procentní bude ještě snížená 10procentní daň pro knihy, kojeneckou výživu a léky. Přenesená daňová povinnost, nižší registrace pro DPH - snížení hodnoty obratu pro předepsanou registraci osob povinných k dani na 750.000 korun.

2) Omezení výdajových paušálů

3) Pokuta za nevyužití datové schránky. Kdo má zřízenou datovou schránku, musí ji využívat k veškeré komunikaci s finančním úřadem. Jinak hrozí pokuta až 50.000 Kč. Ti, kteří datovou schránku nemají, si ji již zřizovat nemusí.

4) Zvýšení záloh OSVČ

5) Zvýšení minimální mzdy

6) Dodanění závazků. Dlužník je povinen zvýšit základ daně o neuhrazené závazky, které jsou více než 30 měsíců po splatnosti. Toto ustanovení se týká závazků vzniklých po 1. lednu 2015. Pro závazky, které vznikly před tímto datem, bude platit lhůta stará (36 měsíců).

7) Změny u životního pojištění. V roce 2015 bude nová podmínka, kdy pojištěnci nemohou v průběhu trvání smlouvy provádět průběžné výběry peněz. Zaměstnavatel musí vést evidenci, zda zaměstnanec přistoupil na nové podmínky. Pokud zaměstnanec poruší podmínky a vybere peníze ze svého životního pojištění, musí firma odvést z příspěvku zdravotní a sociální pojištění, jako by šlo o součást mzdy.

8) Menší obnos v hotovosti. Od 1. prosince 2014 platí nové limity, omezující platby v hotovosti. Nový limit hotově je 270.000 korun (dříve 350.000 Kč).

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kladenskou Poldi koupila firma Opimo Trade, šlo už o pátou dražbu

18.01.2019 17:38 Aktualizováno Kladenská huť Poldi byla v elektronické aukci dnes prodána za 140 milionů korun, tedy za vyvolávací…

Kontrakt za 200 milionů: Tatra dodá jordánské armádě 60 aut

18.01.2019 10:46 Kopřivnická automobilka Tatra Trucks získala v Jordánsku zakázku v hodnotě okolo 200 milionů korun.…

Babiš chce vztahy ČR s Indií posunout na strategickou úroveň, přivezl…

18.01.2019 09:47 Premiér Andrej Babiš se dnes v indickém státě Gudžarát zúčastnil zahájení investičního fóra Vibrant…

Škoda Scala? Nejlevnější varianta bude za 369 900 korun, už se přijímají…

18.01.2019 09:37 Nejlevnější varianta nového modelu automobilky Škoda Auto Scala bude stát 369.900 korun. Nepůjde ji…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama