Bývalý disident a kapitán BIS Hučín vlastní polovinu firmy Kazeto

Přerov - Majitelem poloviny továrny Kazeto, která v Přerově vyrábí lepenkové kufry, krabice a šanony, se loni stal někdejší disident a bývalý důstojník Bezpečnostní informační služby Vladimír Hučín. Svůj podíl v Kazetu odkázal Hučínovi spolumajitel podniku Karel Zejda, který před časem zemřel ve věku 87 let. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Kazeta.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Dědictví po panu Karlu Zejdovi nabylo právní moci 4. února 2014 a dědicem padesátiprocentního obchodního podílu ve společnosti Kazeto se stal Vladimír Hučín," stojí ve výroční zprávě Kazeta za rok 2014. Účetní hodnota Hučínova polovičního podílu v továrně Kazeto podle údajů z obchodního rejstříku přesahuje deset milionů korun.

Informace o zahájení dědického řízení byla známa už dříve, avšak o podílu, který má Hučín v Kazetu po Zejdovi získat, se pouze spekulovalo. Optimistické odhady hovořily o čtvrtině podniku. Zbývající podíl ve firmě nyní vlastní několik fyzických osob, které tento majetek také zdědily po bývalých majitelích Kazeta.

Hučín byl před lety obviněn a obžalován z několika trestných činů. Byl podezřelý z toho, že v 90. letech, kdy pracoval v BIS, podněcoval levicový extremismus, aby mohl na jeho hrozbu upozornit. Soudy jej osvobodily. Rehabilitován byl i za svou předlistopadovou činnost, kdy skončil několikrát i ve vězení.

Bývalý majoritní vlastník Kazeta Karel Zejda byl veden v seznamech komunistické Státní bezpečnosti. Hučín Zejdu znal od 70. let minulého století a tvrdí, že se Zejdovo jméno na seznam StB dostalo neprávem, a proto se ho rozhodl očistit u soudu.

Hučínovo vyjádření se dnes ČTK nepodařilo získat. Už dříve řekl, že Zejda mu před rokem 1989 velmi pomáhal. "Mám spoustu informací, které prokazují, že pan Zejda si prošel tvrdým martyriem StB. Viděl jsem jeho svazek a například mohu prokázat, že Zejda byl v roce 1982 rozpracováván StB pro podezření, že mi měl dodávat munici pro moji protikomunistickou skupinu," uvedl v diskuzi zpravodajského portálu České noviny.

Někdejší hlavní vlastník Kazeta Karel Zejda podporoval Hučína i v době, kdy bývalý zpravodajec BIS kandidoval do Senátu. V posledních letech Zejdova života se o něj Hučín staral.

Kazetu loni vzrostly tržby z 53,5 milionu korun v roce 2013 na 56,5 milionu korun. Hospodaření firmy se zároveň vrátilo zpět do černých čísel, když po ztrátě 438.000 korun v roce 2013 vykázala čistý zisk 1,3 milionu korun.

Firma Kazeto v roce 2014 hlavní část tržeb získala v zahraničí, kam exportovala výrobky v hodnotě 35 milionů korun. Mezi hlavní zahraniční odběratele patří švédská společnost Ikea, která po celém světě provozuje obchodní domy s nábytkem a bytovými doplňky. Kazeto exportuje také do zemí Evropské unie a Spojených států.

Výrobní portfolio společnosti Kazeto zahrnuje produkci cestovních a dětských lepenkových kufrů a lepenkových úložných prostorů, krabic či šanonů.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama