Zdraží pivo? Chmele bude letos o třetinu méně

Praha - Extrémní sucho zasáhlo pěstitele chmelu. První odhady naznačují, že by letos měli dodat až o třetinu méně chmele než v uplynulých letech. Pivovary však zatím nepředpokládají, že by musely zdražovat.

Chmel, ilustrační fotografie
doporučujeme

Pár dnů před začátkem sklizně zbyly chmelařům jen oči pro pláč. Už teď je jim jasné, že na letošní úrodě nic nevydělají. Co nestihla zničit vedra, spláchly během minulého týdne bouřky.

"Chmel je v současné době, kdy bude sklizeň, drobný. A nové rostliny jsou vůbec rády, že to přežily," řekl  předseda zemědělského družstva Kokory Vladimír Lichnovský.

Mladé chmelnice doplatily na to, že rostliny ještě nemají pořádné kořeny. Nedokázaly si proto natáhnout vodu, které je letos enormně málo. O moc lépe na tom nejsou ani letité chmelnice. Zralá šiška chmelu má kolem čtyř - pěti centimetrů. Ty letošní ale svojí velikostí připomínají spíš hrách.

Pěstitelé chmelu tak přijdou o miliony. Hlavně proto, že hlávky chmelu, které narostly na mladých chmelnicích, jsou úplně k ničemu.

"Tu rostlinu necháme do října uschnout a pak bude následně ta liána chmelová nebo chmelová réva spálena," dodal Lichnovský.

K zákazníkům tak z českých chmelnic poputuje odhadem o třetinu méně chmelu než vloni. Přesto by to nemělo znamenat zdražování piva. Pěstitelé chmele ale jedním dechem dodávají, že jestli bude stejné sucho i příští léto, tak už se zdražovat bude.

Témata: Pivo | zemědělci | chmel
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šéf představenstva Škoda Auto Bernhard Maier končí ve funkci

09.07.2020 17:27 Aktualizováno Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele…

ČSSD: Obce by měly od developera dostat 25 procent bytů pro své účely.…

09.07.2020 16:47 Aktualizováno Obce by měly mít při povolování výstavby bytů právo od developerů žádat až čtvrtinu nových bytů pro…

Banky začínají uzavírat pobočky. Opatření proti koronaviru urychlila…

09.07.2020 16:43 Karanténní opatření v době pandemie urychlila digitalizaci českého bankovnictví, banky tudíž…

Nad těžbou v OKD visí otazníky. Ceny uhlí už klesat nebudou, soudí…

09.07.2020 15:51 Velkoobchodní ceny černého uhlí by do konce letošního roku měly stagnovat na současné úrovni, a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy