Hlášení u DPH přinese více peněz než evidence tržeb, plánuje Babiš

Praha – Elektronická evidence tržeb (EET) nebude mít podle ministra financí Andreje Babiše na výběr daní takový vliv jako zavedení kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH).

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš dnes vystoupil na konferenci Aktuální problémy fiskální politiky, kde uvedl, že toto hlášení by mělo umožnit rychlejší přísun informací Finanční správě, a tím i včasný zásah proti možným daňovým únikům.

Hlášení podle šéfa státní kasy míří na stranu příjmů, zatímco EET se zaměřuje na náklady. Tím se podle něj efektivita obou nástrojů nesčítá, ale dokonce násobí. O kolik by se mohl výběr daní zlepšit, ale odhadovat nechtěl. Dodal ale, že na Slovensku se po zavedení kontrolních hlášení za rok a půl vybralo navíc asi 800 milionů eur. V případě evidence tržeb MF očekává zvýšení daňových příjmů o zhruba 12 miliard korun.

Právě kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají podle rezortu financí zabránit daňovým únikům. Finanční úřady by měly od nového roku získávat informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Úředníci pak budou moc porovnávat data, hledat trendy a případné nesrovnalosti. Podnikatelům se ale nápad nelíbí, argumentují především zvýšenou administrativní zátěží.

Šéf státní kasy upozornil, že rozdíl mezi reálně vybranou DPH a možným výběrem je v Česku 22 procent, tedy zhruba 86 miliard korun (3,2 miliardy eur). Průměr EU přitom podle ministra činí 15 procent a u vyspělých zemí kolem deseti procent. Rumunsko na druhou stranu má podíl na 41 procentech.

Projevit by se změny spojené kontrolním hlášením mohly už v letech 2017 a 2018, Babiš si slibuje, že to také napomůže směřování k vyrovnanému rozpočtu. Na příští rok je přitom naplánován deficit 70 miliard korun.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama