Hlášení u DPH přinese více peněz než evidence tržeb, plánuje Babiš

Praha – Elektronická evidence tržeb (EET) nebude mít podle ministra financí Andreje Babiše na výběr daní takový vliv jako zavedení kontrolních hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH).

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Babiš dnes vystoupil na konferenci Aktuální problémy fiskální politiky, kde uvedl, že toto hlášení by mělo umožnit rychlejší přísun informací Finanční správě, a tím i včasný zásah proti možným daňovým únikům.

Hlášení podle šéfa státní kasy míří na stranu příjmů, zatímco EET se zaměřuje na náklady. Tím se podle něj efektivita obou nástrojů nesčítá, ale dokonce násobí. O kolik by se mohl výběr daní zlepšit, ale odhadovat nechtěl. Dodal ale, že na Slovensku se po zavedení kontrolních hlášení za rok a půl vybralo navíc asi 800 milionů eur. V případě evidence tržeb MF očekává zvýšení daňových příjmů o zhruba 12 miliard korun.

Právě kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají podle rezortu financí zabránit daňovým únikům. Finanční úřady by měly od nového roku získávat informace o vybraných transakcích plátců DPH, a tím rychlejší informace o možném daňovém úniku. Úředníci pak budou moc porovnávat data, hledat trendy a případné nesrovnalosti. Podnikatelům se ale nápad nelíbí, argumentují především zvýšenou administrativní zátěží.

Šéf státní kasy upozornil, že rozdíl mezi reálně vybranou DPH a možným výběrem je v Česku 22 procent, tedy zhruba 86 miliard korun (3,2 miliardy eur). Průměr EU přitom podle ministra činí 15 procent a u vyspělých zemí kolem deseti procent. Rumunsko na druhou stranu má podíl na 41 procentech.

Projevit by se změny spojené kontrolním hlášením mohly už v letech 2017 a 2018, Babiš si slibuje, že to také napomůže směřování k vyrovnanému rozpočtu. Na příští rok je přitom naplánován deficit 70 miliard korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Škoda Auto kvůli koronaviru vytvořila speciální tým, dohlíží na dodávky…

20.02.2020 10:37 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze…

Kde se bude montovat SUV Kamiq? Odbory Škoda Auto se obávají přesunu výroby

20.02.2020 10:32 Odbory mladoboleslavské automobilky se obávají přesunu části výroby dalšího modelu, tentokrát má…

Ceny benzinu a nafty klesají. V kterém kraji natankujete nejlevněji?

20.02.2020 10:07 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 12 haléřů na…

Export zbraní z Česka loni stoupl až na 18 miliard

19.02.2020 21:38 Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama