Počet osobních bankrotů v listopadu vzrostl. Pozor na vánoční půjčky

Praha - Osobní bankroty jsou na vzestupu, ukázala nová čísla společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Za listopad se počet krachů vyšplhal na 1434, což je o 87 více než v říjnu.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Od prosince 2014 do listopadu 2015 bylo vyhlášeno 16.818 osobních bankrotů. Meziročně se tak jejich počet snížil o 12 procent. V posledních 12 měsících bylo podáno 20.261 návrhů na osobní bankrot, což znamenalo meziroční pokles o deset procent.

"Očekáváme, že koncem letošního roku bude vyhlášeno o něco více než 17.000 osobních bankrotů. Meziroční pokles počtu osobních bankrotů v roce 2015 by tak činil přibližně o osm procent. Podobným tempem se sníží i počet návrhů na osobní bankrot," odhadla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Experti před Vánoci varují před nepřiměřeným zadlužováním. Obecně je třeba dát si pozor na půjčky v nebankovním sektoru. Jde o spotřebitelské půjčky, kde si lidé zpravidla půjčují nízké částky, ty bývají ovšem velmi často vysoce úročeny, především se k nim ale vážou skryté poplatky.

K dalším rizikům nebankovních půjček patří vysoké sankce v případě, že dlužník není schopen včas splácet. A do situace, kdy včas neodešlete svoji splátku, se můžete dostat velmi snadno – stačí si jen chybně vyložit spletitou smlouvu. Podobná situace u bankovních půjček zpravidla nehrozí, protože vám banka sama naplánuje splátky vždy k určitému dni v měsíci. To ale neznamená, že se ani za této situace nemůžete dostat do problémů. Vždy si proto řádně promyslete, zda budete na splácení úvěru mít.

Nebankovní úvěry (finská půjčka apod.) – rychlá, ale zároveň nerizikovější varianta vypůjčení peněz. Požádat o nebankovní úvěr můžete například přes internet. Výše tzv. finské půjčky je do 10 tisíc korun a splatnost bývá patnáct až třicet dní. Pozor si dejte na různé poplatky a chytáky, mj. musíte zaplatit poplatek za vyřízení půjčky, který bývá zpravidla 15 % z půjčené částky.

Kontokorent umožňuje dostat se na vašem bankovním účtu do mínusu. Výše kontokorentu se odvíjí od vašeho měsíčního příjmu (maximum bývá jeho trojnásobek). Roční úroky se pohybují od 14 do 21 %. Abyste si mohli sjednat kontokorent, musíte mít zajištěn určitý měsíční příjem. Mějte na paměti, že jde stále o úvěr a dluh, který musíte splatit.

Spotřebitelský úvěr je neúčelový bankovní úvěr, který je využíván zpravidla na nákup zboží. Banky vám nabídnou několik variant splátek. Úrokové sazby, o které by se měl každý žadatel primárně zajímat, se pohybují od 10 do 18 procent a společně s výší splátek rozhodují o tom, kolik ve skutečnosti přeplatíte.

Loading...
Témata: bankrot | půjčky | Ekonomika
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S&P potvrdila rating České republiky na stupni AA minus

20.07.2019 10:41 Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni…

Ostravští oceláři si přejí jednání s EU. Bojí se krachu

19.07.2019 17:06 Odboráři ostravské huti Liberty žádají stát, aby jednal s EU. Levná ocel ze zemí mimo unii by podle…

Státní dluh stoupl o 90,6 miliardy. Každý Čech by měl splatit téměř 161…

19.07.2019 16:26 Aktualizováno Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu…

Babišova vláda zdaní i teplo pro důchodce a děti v ústavech? Šokující,…

19.07.2019 15:45 Aktualizováno Vládou navržené zdanění plynu určeného pro topení v domácích kotelnách může vedle bytových domů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama