Kritika vlády: Za přebytkem rozpočtu není lepší hospodaření, tvrdí NKÚ

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad vydal stanovisko ke zprávě vlády o plnění státního rozpočtu za první pololetí. Uvádí se v něm, že přebytek, který vzrostl meziročně z 1,5 miliardy téměř na 23 miliard korun, není výsledkem lepšího hospodaření.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Andrej Babiš /ANO/, ministr financí
doporučujeme

Stanoviskem NKÚ ke zprávě o plnění rozpočtu se bude v lednu zabývat sněmovní kontrolní výbor. Přizve si k tomu i zástupce ministerstva financí.

Podle NKÚ k přebytku přispěly především vyšší příjmy z Evropské unie a nižší čerpání výdajů. Úřad poukazuje například na to, že inkaso daňových příjmů se přes pozitivní ekonomickou situaci zvýšilo minimálně. Například výběr daně z přidané hodnoty klesl za pololetí meziročně o 5,3 miliardy korun. "Příznivé saldo tak není důsledkem zlepšeného hospodaření," píše NKÚ.

Vláda však ve své zprávě o plnění rozpočtu uvádí, že za nižším inkasem DPH nebo spotřebních daní stojí vysoká srovnávací základna z loňského roku. Loni kromě toho získal stát 8,5 miliardy korun z aukce kmitočtů pro mobilní sítě, což už se letos opakovat nebude. Vláda také uvádí, že letošní pololetní přebytek rozpočtu byl nejlepším pololetním výsledkem od vzniku ČR.

NKÚ pozitivně hodnotí rostoucí příjmy z pojistného na sociální zabezpečení, na němž se v pololetí vybralo téměř 200 miliard korun. To byl meziroční nárůst zhruba o deset miliard. Víc peněz se dařilo vybírat i od firem.

Ministr financí Andrej Babiš odhaduje, že letošní celoroční schodek klesne proti předpokladu asi na 70 miliard korun. Pro příští rok platí schválený schodek 70 miliard.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Hradě se sejdou přední byznysmeni ČR a USA, dorazí i Trumpův ministr

20.02.2020 14:59 Na Pražském hradě se v březnu v rámci Česko-amerického podnikatelského fóra sejdou přední američtí…

Škoda Auto kvůli koronaviru vytvořila speciální tým, dohlíží na dodávky…

20.02.2020 10:37 Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto vytvořila kvůli koronaviru speciální skupinu složenou ze…

Kde se bude montovat SUV Kamiq? Odbory Škoda Auto se obávají přesunu výroby

20.02.2020 10:32 Odbory mladoboleslavské automobilky se obávají přesunu části výroby dalšího modelu, tentokrát má…

Ceny benzinu a nafty klesají. V kterém kraji natankujete nejlevněji?

20.02.2020 10:07 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 12 haléřů na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama