Sedm z deseti Čechů dostává pod stromeček peníze

Praha - Peníze pod stromečkem někdy našlo anebo je pravidelně dostává téměř sedm z deseti Čechů. Nejčastěji je obdarovaní ukládají na horší časy. Zhruba stejný počet, asi třetina, jich peníze využije k povánočním nákupům, na chod domácnosti anebo si koupí něco jen tak pro radost. Těch, kteří peníze k Vánocům darují, je však méně, necelých 40 %, další pětina o tom uvažuje. Nejčastěji se finanční dary pod stromečkem objevují v podobě vhodně zabalené hotovosti a poukazů na zboží či služby. Podle průzkumu Pioneer Investments by vstupní investice do podílových fondů pod stromečkem potěšila asi pětinu dotazovaných a většinu z nich (87,5 %) by motivovala k pravidelnému nebo občasnému navyšování investice.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Vánoce
doporučujeme

Svým blízkým dává k Vánocům finanční dárek každoročně 10,5 % Čechů. Tento trend roste s věkem a pravidelně penězi obdarovává až pětina lidí ve věkové skupině 45 – 60 let. Čtvrtina dotazovaných (26,9 %) pak finance jako vánoční dárek dala minimálně jednou a další pětina nad tím uvažuje. Čtyři z deseti respondentů by peníze pod stromeček nikdy nedali.

Pokud již Češi peníze pod stromeček dávají, pak většinou v podobě vhodně zabalené hotovosti (73,7 %) anebo ve formě poukazu na výběr zboží nebo služby (47,3 %). Hotovost je přitom doménou spíše starší generace, zatímco dárkové poukazy mají v oblibě mladší lidé. Jen malá část respondentů uvedla, že finanční dar svým blízkým dala v jiné formě, například v cenných papírech (2 %), investičních slitcích z drahých kovů (3 %) anebo v podobě nově založeného spořicího či investičního produktu se vstupním vkladem (1,7 %).

„I přesto, že řada lidí nevnímá peníze pod stromečkem jako osobní dárek, z průzkumu vyplynulo, že tuto formu volí poměrně vysoké procento oslovených Čechů. Často jde o model, kdy prarodiče či rodiče dospělých dětí volí variantu hotovosti pod stromečkem, protože si netroufají vybrat dárek sami. Jak data ukazují, u obdarovaných nepřevládá jednoznačná preference, na co peníze využívají. Protože jde v podstatě o neočekávaný příjem navíc, řada z nich jej ukládá na horší časy. Možná by právě oni ocenili, kdyby finanční dárek dostali již v podobě, která jim dokáže darované peníze dále zhodnocovat, tedy v například ve formě investice do podílových fondů," říká Dana Kryńska, ředitelka Marketingu a PR Pioneer Investments ČR.

Ještě výrazně více je těch, kteří pod stromečkem peníze nacházejí. Nějaký finanční vánoční dar dostalo téměř sedm z deseti (67,2 %) Čechů, každoročně přitom více než třetina (35 %), nejčastěji pak lidé z nejmladší generace do 30 let (44 %). Z těch, kteří peníze k Vánocům nikdy nedostali, by takový dárek nevadil 15 %, zbývajících 18 % by o takový dárek ani nestálo.

Peníze, které respondenti k Vánocům dostávají, používají jako rezervu na horší časy (35 %), na povánoční nákupy ve slevách (33 %), na chod domácnosti (33 %) nebo si udělají jen tak radost (33 %). Asi pět procent lidí využívá finanční dary ke splacení dluhů a jen jeden z deseti je věnuje na dobročinné účely.

Na dotaz, zda by oslovené Čechy potěšil pod stromečkem dárek v podobě vstupní investice do podílových fondů, odpověděla pětina, že by jim udělal radost. Většinu z nich (87,5 %) by to také motivovalo k pravidelnému či občasnému navyšování investice. Necelá polovina (48,4 %) nad takovouto formou dárku nepřemýšlela a zbývající třetinu (31,3 %) by dárek v podobě vstupní investice příliš nepotěšil, protože investice jim nic neříkají.

„„Mít finanční osud ve vlastních rukou a nespoléhat se na jiné, ať už na stát nebo na jiný zázrak, je projevem zodpovědného přístupu každého z nás. Dlouhodobé a disciplinované budování finančního majetku, například pravidelným investováním do podílových fondů, by proto mělo být běžnou normou. Čím dříve v českých domácnostech sejmeme z investování jako možnosti pro zhodnocování úspor nálepku něčeho mimořádného, co je jen pro vyvolené, tím méně nás to bude finančně bolet."." uzavírá Petr Šimčák, ředitel obchodu Pioneer Investments ČR.

Loading...
Témata: Vánoce
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodeje o druhém adventu znovu rostly, překonaly minulý týden

08.12.2019 19:48 Až o desetinu se ve srovnání s předchozím víkendem zvýšily tržby obchodníků během druhého…

Kolik zaplatí Češi za vánoční stromek? Přehled cen

08.12.2019 19:48 Aktualizováno Obchodníci prodávají před Vánocemi stromky za zhruba stejné ceny jako loni, nejoblíbenější jsou…

Inflace v listopadu podle odhadů zřejmě stoupla

08.12.2019 10:11 Meziroční inflace v listopadu stoupla podle odhadů analytiků na 2,9 až tři procenta z říjnových 2,7…

Češi a dárkové poukazy? Desetina voucherů propadne

07.12.2019 16:55 Zhruba desetina všech zakoupených dárkových poukazů podle slevového portálu propadne, protože lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama