Od ledna vzniknou na základě novely nové účetní jednotky. O co jde?

Praha – Od Nového roku vstupuje v platnost novela zákona o účetnictví. Zákon bude nově rozlišovat kategorie na mikro, malou, střední a velkou účetní jednotku. Podobně to bude i u konsolidačních skupin, tedy skupiny podniků ovládaných jedním vlastníkem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Novela kromě jiného stanoví kategorie účetních jednotek podle velikosti. Malým a mikro jednotkám by měla změna zákona ulevit od administrativní zátěže. U vybraných podniků určuje kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám.

Nově budou také stanoveny "subjekty veřejného zájmu", které dosud stanovoval zákon o auditorech. Jde například banky, pojišťovny a zdravotní pojišťovny nebo všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Novela přináší povinnost vytvářet a zveřejňovat zprávu o platbách vládám, kterou budou sestavovat velké účetní jednotky a subjekty veřejného zájmu kvůli větší transparentnosti plateb odváděných vládám. Půjde o účetní jednotky, které působí v těžebním průmyslu nebo v odvětví těžby dřeva v původních lesích.

Součástí zákona je i nová úprava režimu jednoduchého účetnictví a možnost jeho použití určenými účetními jednotkami při splnění stanovených podmínek. Tato změna se dotjne především neziskových organizací, například spolků, které vykonávají převážně společensky prospěšnou činnost a pro které by bylo vedení podvojného účetnictví náročně a nákladné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Šmejdi to stále zkoušejí. ČOI udělila pokuty za 2,3 milionu

21.09.2018 10:54 Praha - Organizátoři předváděcích akcí stále porušují povinnost, oznámit informace o konání akce…

Za hračky utratíme před Vánoci přes tři miliardy. Jaké jsou letošní trendy?

20.09.2018 15:20 Praha - České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100…

Tendr na mýtný systém neporušil zákon. ÚOHS zamítl námitky firmy Kapsch

20.09.2018 14:50 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu rozhodl o tendru na mýtný systém. V novém…

Zahraniční dluh ČR vzrostl na 4,388 bilionu. Největší podíl má bankovní…

20.09.2018 13:55 Aktualizováno Praha - Zahraniční dluh České republiky činil ke konci června 4,388 bilionu korun. Ve srovnání s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama