NKÚ: Ministerstvo dopravy objednávalo u ČD nadměrný objem dopravy

Praha - V letech 2007 až 2009 objednávalo ministerstvo dopravy (MD) u Českých drah (ČD) každoročně vyšší objem dopravy, který nebyl krytý růstem počtu cestujících. Ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou má ve tředu projednat vláda, dále vyplývá, že takto vzrostla ztráta o 15 procent.

Přidejte svůj názor

František Dohnal

NKÚ také kritizuje ministerstvo za to, že nepodniklo kroky ke snížení ztráty. "Ministerstvo neotevřelo pro zajišťování dopravních potřeb státu dopravní trh a nevyhlásilo na žádné linky a spoje zadávací řízení, s výjimkou linek a spojů dvou relací, u kterých však zadávací řízení neproběhla korektním způsobem. Jediným dopravcem, který zabezpečoval dopravní potřeby státu, tak byly České dráhy," uvádí zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu.

"V kontrolovaných činnostech nastalo proti předchozím kontrolním akcím zlepšení, a to především ve vymezení rozsahu dopravních potřeb státu, v transparentnosti vykazování prokazatelné ztráty a ve snížení rozdílu mezi výší prokazatelné ztráty vykazované Českými drahami a její úhradou. Řada nedostatků, ovlivňujících účelnost nebo hospodárnost prostředků státního rozpočtu poskytovaných na veřejnou drážní osobní dopravu, však byla zjištěna i během této kontrolní akce," komentoval výsledky kontroly prezident NKÚ František Dohnal.

Kontrolnímu úřadu se dále nelíbí, že ministerstvo a ČD se dohodly bez zadávacího řízení na smlouvě na zajišťování dopravních potřeb státu do roku 2019. Tím podle úřadu na deset let zakonzervovalo současný stav. Smlouva také obsahuje podmínku o odkupu kolejových vozidel Českých drah, přestože tato podmínka může omezovat účast zájemců v budoucích zadávacích řízeních.

"Ministerstvo řešilo ekonomické problémy ČD, například nárůst ztráty z provozování osobní dopravy v období let 2007 až 2009 o 25 procent, především zvyšováním dotací ze státního rozpočtu. Dotace poskytlo od loňského roku i na zajištění regionální dopravy, kterou objednávají a podle zákona mají hradit kraje. Dotace ze státního rozpočtu tak vzrostly loni proti roku 2006 o 4,4 miliardy korun, tedy o 175 procent," doplnil Dohnal.

Témata: ministerstva | nkú
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je rájem pro zahraniční filmové štáby: Loni utratily pět miliard,…

20.02.2019 10:53 Zahraniční filmové štáby strávily loni v českých lokacích a v ateliérech přes 1000 natáčecích dnů a…

Česko získá z Fondů EHP a Norska dalších pět miliard, půjdou na řadu…

20.02.2019 10:12 Česko získá z Fondů Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska ve třetím programovém období…

Čechy děsí chudoba ve stáří. V penzijních fondech si spoří už 967 tisíc…

19.02.2019 15:20 Aktualizováno Počet účastníků doplňkového penzijního spoření, které nahradilo od roku 2013 penzijní připojištění,…

Jedinečný resort v pražských Vokovicích: Moderní pražské bydlení v…

19.02.2019 14:51 Komerční sdělení - Trend stěhování se do hlavního města je stále v kurzu. Není se čemu divit,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama