Přebytek rozpočtu stoupl na 44 miliard, nejlepší výsledek od roku 1993

Praha – Státní rozpočet byl v březnu v přebytku necelých 44 miliard. Uvedlo to ministerstvo financí. Jde o nejlepší výsledek za první čtvrtletí od roku 1993.

Ilustrační foto

Přebytek rozpočtu ke konci března stoupl z únorových 27,7 miliardy Kč na 43,6 miliardy korun. Loni v březnu byl přebytek rozpočtu 19,9 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 70 miliard korun.

Podle hlavního ekonoma Roklenu Lukáše Kovankdy jsou aktuální údaje nepochybně další příznivou zprávou o hospodaření vlády. „Státní kase ovšem pomáhá primárně hospodářský růst jako takový, nikoli zlepšení vlastní správy veřejných financí," uvedl Kovanda. Z hlediska správy veřejných financí dosahuje současná vláda víceméně stejných výsledků jako vláda předchozí, dodal.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 27,5 miliardy na téměř 342 miliard korun. Nejvíce k tomu přispěly daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení a peníze přijaté od EU. Celkové výdaje státu meziročně stouply o 3,8 miliardy na 298,4 miliardy korun.

Analytik Komerční banky Marek Dřímal se domnívá, že by mohl v rozpočtu vzniknout problém kvůli penězům z EU. Připomíná, že příjmy z fondů EU by měly v příštích měsících prakticky vyschnout, plnění rozpočtu tak podle něj budou muset zabezpečit více méně jen daňové příjmy. „Ty jsou sice meziročně vyšší, ale přesto zaostávají za plánovaným tempem jejich výběru," upozornil. Dodal, že na přesnější hodnocení je třeba vyčkat do dubna, kdy ministerstvo financí zveřejní výběr DPH i od čtvrtletních plátců. Podle Dřímala by mohl být schodek rozpočtu za celý letošní rok mezi 30 až 40 miliardami korun.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška ale zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl mít letos stát problém s dodržením svých rozpočtových cílů. „Státní rozpočet letos zopakoval svůj historicky nejlepší březnový výsledek, dosažený poprvé před dvěma lety. Podobně jako tehdy byl na výdajové straně hlavním důvodem dosaženého přebytku pomalý rozjezd investic veřejného sektoru, na příjmové straně se ale důvod liší. Zatímco před dvěma lety jím byly zadržované vratky DPH, letos se o vyšší daňový výběr zasloužil rychlý růst soukromé spotřeby. Ten se odrazil především ve zvýšení DPH, v nemalé míře je ale patrný i ve spotřebních daních z tabákových výrobků. (S mírnou dávkou aprílového humoru lze vyslovit hypotézu, že se do citelného zvýšení spotřeby cigaret promítá vládní politika razantního růstu minimální mzdy.) Částečně je letošní rozpočtová situace také odrazem loňského zlepšení hospodaření podnikové sféry, které zvedá letošní zálohy na daň z příjmu. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl mít letos stát problém s dodržením svých rozpočtových cílů. Schodek celého veřejného sektoru ale pravděpodobně překročí loňskou, nečekaně nízkou úroveň 0.4% HDP, jelikož se budou kraje a obce snažit utratit loni ušetřené peníze," uvedl Sobíšek.

Daňové příjmy bez sociálního zabezpečení ke konci března meziročně stouply o 9,2 miliardy na 146 miliard korun. Příjmy z pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o pět miliard na 102,4 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci března na ně z rozpočtu putovalo 126,7 miliardy korun, tedy meziročně o 7,7 miliardy více.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) v meziročním srovnání stouplo o 1,5 miliardy na 53,2 miliardy korun. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 2,6 miliardy na 34,1 miliardy korun. Příjmy z daně z minerálních olejů rostly díky vyšší spotřebě způsobené nízkými cenami pohonných hmot. Rovněž spotřební daň z tabákových výrobků byla v březnu meziročně vyšší.

Správa dosud vyplatila u příspěvku podnikatelům zhruba 14,3 miliardy

02.08.2021 15:22 Finanční správa do dneška vyplatila u kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem…

Objem úvěrů na bydlení stoupl v červnu na rekordních 39,5 mld. Kč

02.08.2021 12:22 Aktualizováno Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v červnu 39,5…

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů klesla o 0,34 bodu na 5,67 procenta

02.08.2021 10:18 Index spotřebitelských úvěrů, který každý měsíc ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských…

Podmínky v průmyslu se podle indexu dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

02.08.2021 10:00 Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně…

První data o HDP jsou pro analytiky spíše zklamáním

30.07.2021 11:25 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním.…

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla

30.07.2021 09:35 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí…

Změny podmínek při návratu z dovolených provoz firem neovlivňují

29.07.2021 18:13 Náhlé změny podmínek na takzvané cestovatelské mapě při návratu z dovolených provoz firem…

Češi hodnotí ekonomickou situaci své domácnosti nejlépe za 20 let

29.07.2021 15:40 Se svými příjmy snadno vychází 58 procent Čechů. Problémy naopak přiznává 40 procent lidí.…

Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 14:05 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK…

Vládní dluh Česka v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

28.07.2021 13:28 Aktualizováno Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3…

Související:

Právě se děje