Vláda podpořila průmyslovou zónu v Přerově s letištěm, zájem už projevili čtyři investoři

Praha/Olomouc – Kabinet Bohuslava Sobotky dnes dal zelenou výstavbě strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova.

Jiří Rozbořil

„Vláda schválila rozvoj strategické průmyslové zóny Přerov-Bochoř společně se zachováním letiště," uvedl na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

Pro investory prý bude připraveno několik set hektarů. „Vláda podpořila výstavbu strategické průmyslové zóny Přerov-Bochoř se zachováním letiště. Bude připraveno několik set hektarů pro nové investory," potvrdil na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Kabinet měl dnes měl vybrat jednu ze dvou variant budoucí strategické průmyslové zóny v Přerově, které počítají se zachováním letiště nebo s jeho odstraněním. Odborníci se domnívají, že méně problematická je právě schválená varianta s letištěm.

Naproti tomu scelení základny do jedné velké průmyslové zóny bez letištní dráhy by mohlo způsobit komplikace například z pohledu církevních restitucí či vybudování nového vojenského letiště jinde.

Samosprávy přitom původně preferovaly variantu, která počítala s vybudováním strategické průmyslové zóny bez letiště. „Nakonec jsme se s panem primátorem (PřerovaVladimírem Puchalským) dohodli, že nám bude jedno, jestli zóna bude strategická nebo s letištěm, ale hlavně ať má pozitivní dopad na zaměstnanost a rozvoj regionu," řekl dnes ČTK olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).

Hejtman dodal, že nezaměstnanost v Olomouckém kraji klesá a místní firmy se začínají potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, takže velký investor by mohl mít problém se zajištěním pracovní síly.

Přerovský magistrát i Olomoucký kraj rozhodnutí vlády hodnotí kladně. S rozhodnutím vlády je spokojený i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Úspěch. Letiště v Přerově pro armádu i civilní provoz bude zachováno. Jednání s investory a zájemci pro průmyslovou zónu mohou pokračovat," uvedl na svém twitterovém účtu.

Práce spojené s realizací stavby průmyslové zóny by měly začít ke konci roku 2017. Zóna by měla být podle premiéra dokončena a připravena pro případné investory ke konci roku 2018.

Pro stavbu průmyslové zóny v Bochoři je důležitá rychlá dostavba chybějících dvou úseků D1 z Říkovic do Přerova a z Přerova do Lipníku nad Bečvou. Druhý z úseků se začal stavět loni, pro úsek z Říkovic je třeba vykoupit ještě část pozemků.

Při zachování letiště mají v Bochoři vzniknout dvě rozvojové plochy o rozloze 220 a 117 hektarů. Severní část bývalé základny by měla být nabídnuta pro běžné průmyslové využití a jižní pro letecký průmysl.

Podle předkládací zprávy ministerstva průmyslu je v současné době lokalita nabízena agenturou CzechInvest ve variantě s letištěm. Jednání se vedou se čtyřmi investory.

Ekonomika ve druhém čtvrtletí podle odhadů stoupla o zhruba devět procent

28.07.2021 14:05 Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla podle odhadů analytiků oslovených dnes ČTK…

Vládní dluh Česka v 1. čtvrtletí rostl po Kypru nejrychleji ze zemí EU

28.07.2021 13:28 Aktualizováno Vládní dluh ČR v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP) stoupl v prvním čtvrtletí o 6,3…

Pojišťovny po škodách z letních bouřek vyplatily 1,1 miliardy

26.07.2021 11:30 Pojišťovny mají nahlášeno z bouřek, vichřic a tornáda, které zasáhly ČR v červnu a v červenci, 34…

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla

26.07.2021 09:53 Důvěra v českou ekonomiku v červenci po třech měsících růstu klesla. Proti červnu se snížila o 4,3…

Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu podali žádosti za 19 milionů

23.07.2021 11:17 Podnikatelé v programu Pomoc po tornádu zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) podali 44…

Státní fond vymáhá od Agrofertu zpět dotaci 5 milionů korun

22.07.2021 08:32 Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) žádá zpět od holdingu Agrofert pět milionů…

Index: Průměrná sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta

21.07.2021 07:56 Průměrná úroková sazba hypoték v červnu stoupla na 2,13 procenta z květnových 2,06 procenta. Sazba…

Počet odhalených padělaných bankovek a mincí výrazně stoupl

20.07.2021 11:35 Česká národní banka v prvním pololetí zadržela 5334 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Loni…

Příjem žádostí do první výzvy programu COVID Nepokryté náklady dnes končí

19.07.2021 08:32 Podnikatelé mohou dnes naposledy žádat o podporu z první výzvy programu COVID Nepokryté náklady.…

Agrofert podruhé žaloval Evropskou komisi, chce odblokovat dotace

19.07.2021 07:53 Společnost Mlékárna Hlinsko z holdingu Agrofert podala v dubnu žalobu k Soudnímu dvoru Evropské…

Související:

Právě se děje