EET zlikviduje farmářské trhy? Evidence květáku je zhovadilost, běsní prodejci

Olomouc - Chystaná elektronická evidence tržeb (EET) by mohla snížit nabídku kvalitních výpěstků a regionálních potravin ve stáncích, obávají se organizátoři farmářských trhů v Olomouckém kraji. Poukazují na to, že by prodejce mohl odradit složitý a poměrně nákladný systém administrace tržeb.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Někteří drobní obchodníci prý kvůli EET živnost raději ukončí. „Jsem přesvědčena, že zavedení EET bude znamenat likvidaci řady drobných pěstitelů, chovatelů a výrobců. Už dnes vím, že někteří kvůli tomu skončí," uvedla na facebookových stránkách organizátorka Hanáckého farmářského trhu v Olomouci Markéta Záleská. Zavedení EET podle ní směřuje proti smyslu farmářských trhů, které mají podporovat regionální produkci. „Evidence tří mrkví, evidence květáku, evidence kousku sýra. Do nebe volající zhovadilost, která spoustu lidí položí na lopatky," zlobí se Záleská.

Organizátorka farmářských trhů v Šumperku Lucie Hošková se domnívá, že způsobí EET velké problémy. Malí prodejci podle ní nebudou mít finance na nákup zařízení na EET. „Problémy tady budou mít se signálem internetu, takže po skončení trhu budou údaje pracně nahrávat do systému z domova," řekla ČTK Hošková.

EET tak podle ní může farmáře a regionální výrobce potravin odradit od účasti na trzích. „Například zahrádkáři si kvůli tomu, aby mohli v sezoně prodat svoje přebytky, nebudou na dva měsíce pořizovat zařízení na evidenci tržeb. Je to zbytečná komplikace. Daňové úniky jsou hlavně u velkých firem, ne u drobných prodejců," řekla Hošková.

Podle ministerstva financí ale naopak evidence prodej farmářských produktů výrazně nezkomplikuje. Mluvčí úřadu Kateřina Vaidišová dnes uvedla, že farmáři, kteří prodávají vlastní produkci, budou tržby elektronicky evidovat nejdříve od února 2018. „Trh tedy bude mít dostatek času na přípravu vhodných řešení pro tento typ prodeje. V případech, kdy na farmářských trzích lidé prodávají své přebytky ze zahrádek a nejedná se o příjmy z podnikání, příslušné tržby evidenci podléhat nebudou," uvedla.

Prodejci si podle MF budou moci vybrat, zda k evidenci tržeb použijí pokladny, tablety či mobilní telefony – podle toho, co pro ně bude nejjednodušší a nejlevnější. „U nejmenších podnikatelů půjde jednorázově maximálně o několik tisíc korun. A nejmenší subjekty, které zaplatí daně, nebude pořízení zařízení stát nic. Náklady na vybavení si totiž díky slevě na dani ve výši 5000 korun odečtou od daně z příjmu," upozornila Vaidišová.

Zaevidování tržby podle Vaidišové nezabere víc času než platba kartou a prodejcům kromě pořízení internetu nevzniknou další měsíční náklady navíc. Pokud by se trhy odehrávaly na místě bez připojení k internetu, je podle ní možné výjimečně požádat finanční správu o zjednodušený režim a data zasílat do pěti dní.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu? Babiše popudil návrh…

24.03.2019 23:36 Aktualizováno Čtyři desítky poslanců navrhují zrušit povinné přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty. S návrhem…

ČEZ ESCO zvýšilo tržby o 27 procent, zájem o moderní energetiku roste

24.03.2019 12:16 Tržby skupiny ČEZ ESCO, která patří do energetické skupiny ČEZ, vzrostly meziročně o 27 procent na…

Nákupy on-line? Trendy v Česku se mění, hlavně díky generaci mileniálů

24.03.2019 09:10 Podíl nakupování na internetu přes mobilní zařízení se za poslední dva roky zvýšil o deset…

Zvýšení sazeb ČNB není ve čtvrtek jisté, rizika z globálního vývoje…

24.03.2019 09:06 Pokud Bankovní rada České národní banky nezvýší úrokové sazby na zasedání ve čtvrtek 28. března,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama